mutna rjeka

Markisha je u pravu. O infuzoriji sam pisao uopsteno i nisam hteo da ulazim u detalje ali diskusija se razvija u dobrom pravcu. Ako mrestis osetljive ribe, neonke ili nesto slicno nikako nemoj dodavati vodu u kojoj se odgaja infuzorija. To je jedna organska corba prepuna bakterija kojima se infuzorije hrane. Nus produkt ishrane bakterija su u glavnom kiseline koje u vecoj koncetraciji postaju stetne. Za odvajanje infuzorije postoje specijalne mrezice sa tacno odredjenim okcima tako da cak i infuzorija moze da se sortira. Kako kod nas sigurno ne mogu da se nadju te mrezice, moze da posluzi upijajuca hartija ili eventualno papirni filteri za kafu, mada sad nemam ni jedan da pogledam da li je dovoljno gust.Jos treba dodati da za ishranu mladji neonke ne treba koristiti infuzorije koje su odgajane na mlecnoj bazi, bas zbog pomenutih kiselina.
E sad Rotatorije, da si u Americi uputio bih te na Opstu biolosku prodavnicu Cikago, narucis cistu kulturu, salju pouzecem i ne boli te glava. Ovo nije zezanje stvarno je tako. Kako kod nas toga nema postupak je nesto slozeniji. Rotatoria je visecelijska zivotinja i pripada grupi, crvima.
Najjednostavnije za nabavljanje pocetne kulture Rotatorije je da se odmah posle kise iz tek napunjenih barica planktonskom mrezicom nahvata pocetna kultura. I to treba hvatati u sredini vode da bi se uhvatila plivajuca vrsta, jer postoje i vrste koje puze po dnu.Osim toga ovako uzete Rotatorije se kasnije mogu gajiti u mekoj, cak i destilovanoj vodi, a to je pogodno za ishranu osetljivih vrsta riba.
Nisam napomenuo da se Rotatorije prve pojavljuju u barama dok jos druge vrste infuzorija nisu stigle da se razmnoze.Ovako ces dobiti prilicno cistu kulturu Rotatorije, a da li je ta vrsta pogodna za dalje razmnozavanje, to ces tek videti. Zato je potrebno postupak ponoviti i uzeti R. sa vise mesta i onda izabrati najbolju vrstu. Pre ovog lova treba pripremiti tegle u kojima ces razmnozavati R. (mrzi me da pisem stalno ROTATORIJE) Prokuva se 10 gr sena u litri destilovane vode, ostavi da odstoji 2-3 dana, zatim procedi. Ovako procedjenoj vodi se doda 2 lit destilovane vode i dobio si mesto gde ces da pustis one uhvacene Rotatorije. Vec posle dan dva u vodi ce bitimasa Rotatorija kojim hranis ribice isto kao i Paramecijumom. Najpovoljnija R je iz porodice Philodinidae ali to ni tebi ni meni nista ne znaci.
Pitao si kako da znas koja je infuzorija u pitanju, najjednostavnije je da kupis mali mikroskop, posluzice i onaj deciji koga ima gotovo u svakoj knjizari. Ja sam u ono vreme sankcija pazario na buvljku jedan bas dobar profesionalni za 100 DM, ali posluzice i taj deciji.Onda literaturu u ruke sa slikama i istrazuj sta imas u tegli.
To je odgovor na deo tvojih pitanja, pa ako se niko drugi ne ukljuci za ono ostalo napisacu jos po nesto. Ako sam negde i pogresio kod ovog pisanja, nadam se da nije gruba greska i prihvatam sve kritike. Ovo sa R sam probao davnih dana i uspelo je.
 
Da bas se lepo razvila diskusija:p.
Ja sam nedavno pokupio vodu iz jednog potoka u blizini Beograda,sipao to u teglu od 3 litre.Temperatura je bila mozda oko 15c u tegli i golim okom su se videli cini mi se ciklopsi,nisam 100% ali po onome sto sam citao o zivoj hrani rekao bih da je to...U medjuvremenu stavio sam malo sena buknula je infuzorija,dodavao sam malo zelene vode,a povremeno i koju kap mleka.Primetio sam da su se ciklopsi izgubili , verovatno uginuli ali su se razvili neki sitniji organizmi koji su vidljivi golim okom ali nisam mogao da ih indentifikujem.
Interesuje me gde mogu da pogledam slike takvih organizama na netu?Da bi mogao da razaznam sta posedujem i kako se hrani i razmnozava.Jer mi se cini da bi moglo da posluzi kao hrana mladji.Jedinke su velike koliko i recimo sitnija artemija....

Pozdrav!:hej:
 
Otkucaj na googlu Cyclops diaptomus ili Daphnia i tu ima dosta sajtova pa pogledaj ima i slika. Inace dafnije mogu da se razmnozavaju u kucnim uslovima, mada je bolje napolju. Imam dafnije koje zive u tri velika plasticna suda vec tri godine i odatle hranim ribice. Nema ih previse ali za moje potrebe sasvim dovoljno.
 
....dodavao sam malo zelene vode,a povremeno i koju kap mleka.Primetio sam da su se ciklopsi izgubili , verovatno uginuli ali su se razvili neki sitniji organizmi koji su vidljivi golim okom ali nisam mogao da ih indentifikujem.
Interesuje me gde mogu da pogledam slike takvih organizama na netu?Da bi mogao da razaznam sta posedujem i kako se hrani i razmnozava.Jer mi se cini da bi moglo da posluzi kao hrana mladji.Jedinke su velike koliko i recimo sitnija artemija....

Pozdrav!:hej:
Kakva je to zelena voda?
I ja sam priformiranju aq. pre ubacivanja ribica primetio neke bele organizme koji su plivali kao buve. Znaci nagli skokovima od po 1 i vise cm. Kao sto kazes nisam mogao da im razaznam oblik jer su bile manje od 1mm. Posle su se izgubile iz nepoznatih razloga. Ka sto si rekao tesko je razaznati sta je u pitanju pa zato ni slike ne pomazu.
Zopex a cima hranis dafnije?
 
Zelenu vodu sam dobio na terasi u baloncetu od 5l koji je bio na suncu.
Na linku koji sam poslao prve slike su od organizma koje imam.Kao sto si rekao skokovito se krecu i kod mene imaju tu negde oko 2mm ne vise sigurno.U toj vodi imam i nesto sitnije ali to nemogu da prepoznam i vidim golim okom , verovatno bi pomogao mikroskop kao sto rece Zopex.

Dafnije se hrane tom zelenom vodom odnosno algama.
E sad jedino bi mogao Zopex ako je raspolozen detaljno da napise ovde ili da otvori novu temu kako to kod njega funkcionise.Bas me zanima jer gde god sam citao ko je odgajao i cuvao dafniju, svi su se zalili da posle izvesnog vremena(par meseci do godinu dana),kultura je stala i nestala.A kod Zopexa funkcionise i dalje i posle 3 godine.:p
 
Hajde da otvorimo novu temu, neka se zove Ziva hrana, jer mozda nema smisla da pisemo u ovoj temi koju je zapoceo Kojoti
 
Pa ajde. Zasto da ne? Mada nismo mnogo promasili jer je tema infuzorije jako povezana sa Kojotijevom temom slucajnog stvaranja infuzorije. E sad one druge zive hrane su lakse za shvatanje jer nam ne treba mikroskop.
Zato mislim da ne idemo bas na sve zive hrane nego da se usredsredimo na najsitniju zivu hranu koja sigurno velikoj vecini akvarista zadaje probleme (sudeci i po drugim sajtovima) i uvek je bilo diskusija na tu temu u kojima je ostajalo dosta otvorenih pitanja i zabuna i nedorecenosti...
 
Moze Zopex:mrgreen:!A mogao bi ti da je zapocnes kad skupis vremena da napises detaljno kako odrzavas dafniju svo ovo vreme.Koliko mogu da primetim nisam jedini radoznao pa ce se i ostali ukljuciti.
 
nema potrebe otvarati novu temu,samo vi nastavite ,necu ja da se :evil:.Nego kod mene infuzorija ne nestaje,tako da donesite mladj na prehranu:lol:.Probacu da vam nadjem slike jednog naseg svetski poznatog biologa koji se bavi mikrofaunom slatkovodnih voda(pleonazam izvinite)ili da ga zamoim za neki text,ako uspem postujem vam.
 
Bilo bi lepo da dobijemo jedan naucni tekst, jer je ovo sto mi pisemo uglavnom zasnovano na literaturi i pokusajima bez "naucnog" pristupa. Obecao sam tekst o dafnijama pa cu ga sutra napisati.
 
Dobro je imati i naucni tekst,rad ili bilo sta slicno.:)
Ali iskreno meni vise znaci tekst koji ce da napise neko od nas na bazi svog iskustva i zapazanja,jer mislim da ima vecu prakticnu vrednost.
Bas ne planiram da upisujem fakultet,mikrobiologiju...:lol: nego da mojim ribama pruzim zadovoljstvo,hranu i uslove da zive sto pribliznijim uslovima kao u prirodi.A sto se tice uslova mozda posle kvaliteta vode, hrana je na prvom mestu.:hej:
 
U pravu si, mislim da je i pored akvaristicke indusrtrije koja je zadnjih godina mnogo napredovala ipak smatram da bar povremeno hranjenje ribica zivom hranom donosi nemerljivu korist.
Da se vratimo zivoj Dafniji kao jednoj od najboljih hrana.Dafnije ima vise vrsta u prirodi kao sto su D. magna velicine 5-6mm, D. pulex velicine 3-4mm, D longispina i jos mnogo vrsta koje dostizu velicinu 2-4mm.
Pored toga sto mozemo da ih hvatamo u prirodnim vodama jos bolji nacin je ako imamo uslove da ih sami gajimo. Bar po literaturi najlaksa za gajenje je D. Magna i po mojim posmatranjima pukim slucajem bas tu imam.
Gajim je u tri plasticna otvorena suda velicine 130-150lit.
Pre unosenja kulture Dafnije potrebno je pripremiti vodu i prvi put sam koristio pekarski kvasac i malo vestackog djubriva da bi alge pocele da se razvijaju. Posle nekih desetak dana voda je u sudovima postala svetlo zelena i to je bio momenat kada je ubacena pocetna kultura koju sam nahvatao na bari gde ovih racica ima. Pre ubacivanja ulovljenih dafnija treba ih dobro, najbolje u staklenoj tegli pregledati da ne unesemo nesto nepozeljno za ribe ili same dafnije. Ovo je najbolje poceti u prolece bar po mojim opazanjima, jer je tada D. neobicno aktivna u razmnozavanju, valjda je priroda tako udesila.Posle desetak dana od unosenja dolazi do burnog razmnozavanja i moze da se pocne sa izlovom i hranjenjem riba. Ako se D. prenamnozi voda pocinje da se bistri i D. ostaje bez hrane i polako nestaje iz vode. U tu svrhu koristim jedno vece pvc bure bele boje koje stoji na suncu i u kome "gajim" algu mislim da se zove Euglena, to je plivajuca alga koja cini da voda postane zelena, a ona je osnovna hrana Dafnije.
Algu hranim na taj nacin sto s vremena na vreme dodajem neko vestacko djubrivo u vodu, a to se opet vidi po boji vode, kad postane svetlo zelena i pocne da se bistri, vreme je za djubrivo. D. hranim tako sto tu zelenu vodu sipam u sud sa D.Treba voditi racuna da u sudu gde gajimo alge nema dafnija, jer ako ih ima brzo ce se namnoziti i pojesti alge.
Kada je potrebna veca kolicina Dafnija postoji mali trik, u vodu se dodaje malo pekarskog kvasca i to izaziva burno razmnozavanje D. i odjedanput je ima u vecim kolicinama. To ima i svoju negativnu stranu, jer taj burni razvitak odjedanput prestaje tako da prakticno ostajemo bez kulture dafnije.E sad zato i sluze ova tri suda i uvek u jednom imam normalnu kulturu Dafnije i proces pocinje iz pocetka.
S vremena na vreme potrebno je ocistiti sudove u kojima se gaje Dafnije, jer se tu napuni puno mulja i pocinje da smeta kod izlova. To je najlakse uraditi crevom kao kad se cisti akvarijum s tim da se pazljivo istoci voda u drugi sud i kad se iz prvog suda izbaci mulj vrati voda sa Dafnijom.
Sudove sa Dafnijama je potrebno drzati u polusenci da se leti ne bi na jakom suncu pregrejala voda, jer to moze da je unisti.
Zimi sam svasta pokusavao, napravio oblogu od stiropora za sudove, pokrio staklom, stavljao grejac, dodavao neonke da svetlo bude jace i da imitira duzi dan, ali to je dalo slabe rezultate lov je bio mizeran tako da sam od tih stvari odustao. Pustim da to prezimi "prirodno" a u prolece ciklus pocinje i D. ima do kasne jeseni. Nisam napomenuo da u mulju koji izbacim iz posuda sa d. Ima puno crvenih larvi komarca Chironomus plumosus, tako da ne dozvolim da to propadne vec mulj procedim kroz sito i ostane velika kolicina tih larvi, a one su jedna od najkvalitetnijih vrsta hrane za ribe.
Nadam se da sam uspeo da prenesem nacin kako to radim i voleo bih da se javi jos neko da napise ako to radi drugacije da dodjemo do boljih rezultata.
 
Zopex svaka cast na tekstu:sampion:.Inace imam par pitanja.
Ti plasticni sudovi sem ovoga u kome gajis alge nisu providni?
Posto sam citao da zahteva dafnija veliku kolicinu kiseonika dali koristis neku pumpu za vazduh ili je dovoljno sto je sud na otvorenom?
Vestacko djubrivo bilo koje ili neko odredjeno?
Dali zamrzavas odredjenu kolicinu dafnija ili je koristis samo u svezem stanju?
Ako ikako ugrabis vremena pa to sve sto si objasnio i nekom slikom da dokumentujes bilo bi sjajno!:D
 
Pumpicu zavazduh nisam koristio, moguce da bi vredela da se poveca kolicina dafnija ali kad je ima onda je ima sasvim dovoljno. Sudovi za dafnije su cetvrtasti neprovidni, to su mali kontejneri za transport i prilicno su jaki i vidim da im bar za sada sunce ne pricinjava stetu sto se ne bi reklo za pvc bure, jer je odsluzilo svoje i puca kao da je od stakla tako da cu morati na prolece da nabavim novo. Kako bas nemam previse dafnije obicno odem do bare gde znam da ih ima i tamo nalovim pa onda tu ulkovljenu zamrzavam.
Napravio sam jesenas mali eksperiment. Imam relativno blizu kuce jednu baru koja obicno ne presusuje osim ako je velika susa i u nju sam jesenas ubacio mali vise vestackog djubriva i voda se bas lepo zazelenela. Inace pre ubacivanja vestaka voda je bila lepa, bistra. Onda sam ubacio malo vise dafnija po mojoj proceni 300-400 grama i cekam prolece da vidim da li je uspelo.
Vestacko djubrivo nije mnogo vazno koje je, ono samo sluzi da hrani alge tako da moze da se koristi bilo sta i tecno i ono u granulama. Ja koristim ono u granulama, jer ga najcesce imam zbog svog travnjaka. U ovome ne treba preterivati , jer prevelika koncetracija moze da steti.
Fotki ce biti na prolece cim ovo pocne da "radi".
E, da po nekom receptu koji imama s vremena na vreme dodajem dafnijama vodu u kojoj se prethodno pralo meso. To je onako masna voda sa sukrvicom. Da li to pomaze ili ne, neznam ali kad god se setim to uradim.
 
Zopex stvarno svaka cast i hvala na ovim informacijama.
Jedina mala zckoljica je ta ogromna kolicina vode samo za dafnije. Ipak je tebi lakse posto si blizi prirodi, ipak... velika je to prednost. Ja recimo nikad ne bih mogao da budem siguran da li sam nalovio samo dafnije ili ko zna sta. Zivim na 5 spratu i to me ogranicava . Iz ovih jadnih potocica i reka koji nisu presusili ne bih nista uzimao jer mislim da se nezna sa cime je sve zatrovano.
Svakako ove informacije ce me navesti da pokusm kad tad nesto i ja da odgajim.:cool2:
 
Gospodine Zopex hvala na ovakvom textu,uspeli ste mi povratiti neke davne uspomene lova D. u okolini Sombora sa ocem!Lovili smo ih mrežom napravljenim od najlon čarapa.Moram priznati da to već davno nisam radio:oops:,ali na proleće bi opet pokušao!Imam jedno pitanje(zapravo dva): 1.kako prenet iz prirode u aq. sa najmanje rizika(da budem iskren ne mogu da se setim kako je to otac radio)?2.Da li su te crvene larve o kojima pričate iste one koje se znaju stvoriti i u buretu sa kišnicom(sa još nekim vrstama larvi od komaraca)?Pozdrav,i još jednom hvala što ste nam preneli Vaša iskustva!
 
Evo nekih odgovora
Mrezicu sam napravio od stare zavese od markizeta, mislim da se tako zove taj materijal.
Dafnije je najlakse preneti u kantici sa dovoljno vode, a kolicina dafnija u kantici zavisi od duzine puta od bare do kuce.Treba voditi racuna kad se hrane ribe dafnijama, jer kad ugine dafnija se brzo pokvari i pocne da se raspada i to ima neki neprijatan kiselkasti miris.
Jeste te crvene larve su larve komarca Chironimus i odlicna su hrana za ribice. Najlakse se hvataju tako sto se mulj iz suda u kojem zive zahvati nekom mrezicom ubaci u sito ono najobicnije za brasno i propere pod tekucom vodom da se oslobodi cestica mulja. zatim se sito ostavi oko minut,dva da se malo prosusi sadrzaj i polako potopi donjim krajem u vodu. Vecina larvi ce isplivati na povrsinu i odatle se lako pokupe mrezicom.