Nano akvarijum, DIY ili "all in one"

drlessa

Member
12 Oktobar 2009
209
5
18
Novi Sad
www.xtremeaquaristika.blogspot.com
Pozdrav svima!

Već duže vreme razmišljam o tome da postavim jedan morski nano akvarijum. Do sada se nisam bavio morskom akvaristikom, dosta sam čitao, al opet je to jako malo, a iskustva u istoj nemam ni trunke.

Da se sada konačno odlučim da se "okušam" u ovom polju akvaristike i da napravim jedan morski akvarijum su me naveli akvarijumi u jednoj prodavnici u Segedinu, tamo sam često bio i uvek sam kao mali majmun blenuo u tri nano akvarijuma koja su tamo izložena, kao i par drugova sa kojima sam pričao o istom

Ideja je da mi prvi akvarijum bude nano akvarijum, ok neki bi rekli da je to više piko reef ali ajd da ga zovemo nano.

Ne želim da mi prvi morski akvarijum bude velik jer nisam tome dorastao i to je to.

Ne želim da niti ja niti živi organizmi koje budem stavio u svoj prvi akvarijum ispaštaju zbog mog neiskustva.

Krećem sa malim akvariijumom u ove vode i znam da to ne znači da će biti lakše ali tako sam odlučio.



Da pređem na stvar. U stanu nemam puno mesta gde bih mogao da postavim novi akarijum a imam jedan jako lep stalak koji želim ovog puta da iskoristim.
a83a4d3c3be9924fb008963eaac5374a.jpg
Na isti mogu da stavim akvarijum maximalne površine dna 35cm x 35cm.


Prva opcija: DIY akvarijum
- Razmišljam o akvarijumu sledećih dimenzija:
35 x 35 x 40
ili
35 x 35 x 35

Šta mislite, da li da odradim "čistu" kocku ili da ne bude baš kocka?

- Za filter koristio bih neki jaci hang on filter (cca. 1200 l/h). Da li je to dovoljno ili ne?

- Što se tiče rasvete, pravio bih LED rasvetu, da li od LED dioda koje bi kombinovao ili LED sijalice, videćemo. Na ovu temu ću imati par pitanja ali ću ista postaviti u drugoj temi. Verujem da će mi ovo biti najskuplja stavka i da ću se malo više pomučiti oko pravljenja odgovarajuće rasvete imaući u vidu da bih morao da krenem od čiste nule-nemam ništa a treba mi sve!

- Pazario bih HYDOR Kolarila Nano pumpu

- grajač od 50W

...i to je odprilike to.



Druga opcija: All in one set
- Pazario bih AquaEl-ov Nano set


U setu dobijam:
- akvarijum dimenzija 30 x 30 x 35
- hang on filter protoka 1200 l/h
- odgovarajuću rasvetu za akvarijum ovih dimenzija
- grejač od 50W

Trebao bih da dokupim samo Kolarila Nano pumpu i to je to.


Sto se tiče cene kostanja obe varijante, za sigurno znam da bi me "all in one" varijanta + nano pumpa izašli nagde oko 130-140 €.

Za DIY verziju na znam tačan iznos jer me muči rasveta koju bih morao od nule da krenem.

Filter+nano pumpa+grajač+akvarijum bi me ukupno izašli cca 110 € na to trab daa dodam cenu koštanja rasvete.



Interesuje me Vaše mišljenje, šta bi ste Vi uradili na mom mestu da imate ove dve opcije ispred sebe. Za koju bi ste se odlučili za vaš prvi nano reef i zašto?
 
ja licno bi isao na ovo gotovo resenje. Zasto? Pa to je vrlo jednostavno. Taj akvarijum ti je unsobi i malo estetike nije na odmet. Ti ako i pravis akvarijum tesko da ces da izvedes sve tako skladno kao sto je to gotovo resenje. Druga stvar je ta da ces ti da imas dosta drugih problema pa onda postedi sebe tih gluposti oko pravljenja osvetljenja itd.
Naravno to je moje misljenje a na tebi je odluka :)
 
Sta god da sam radio u DIY varijanti, ispalo je na kraju skuplje i ruznije od onog sto fabricki kompleti mogu da ti ponude. Izgleda na pocetku da ti je skuplje ali kad krenes sa DIY treba ti hiljadu sitnica za koje trosis i vreme i zivce, a na kraju i novac.
 
Pa, da ti budem iskren, slično iskustvo imam i ja sam...

Sad sam se malo "razbacao" po netu, recimo, neko odlično svetlo na LED bazi, da mi radi mega dobro posao bi me koštalo oko 80-90 eura. Govorim o malte ne najkvalitetnijim LED diodama sa svom opremom da se sve to lepo sklopi. Ali, na to ide i neki "patent" koji treba da smislim kako bi to sve tlo postavio iznad akvarijuma...

Druga opcija mi je da uzmem dve led sijalice, jednu belu i jednu plavu (PHILIPS-ove) koje bi me koštale cirka 2.500 dinara + ostatak opreme nekih 3.000 dinara...svodi se na cifru od 50-60 eura...

Računica kaže, DIY ispada skuplje od fabričkog kompleta...

A i to što ste sami obojica rekli je više nego tačno, em je estetski mnogo lepše od bilo kod DIY proizvoda, em će da me skuplje izađe.

Čini mi se da sam odlučio za fabrički set, ali, daću šansu tim LED sijalicama, moram da odem do jedne velike prodavnice koja se bavi isklučivo rasvetom, da vidim šta imaju sve od opcija...možda mi se neka baš jako, jako svidi.

I da, ako se budem opredelio za DIY dobijam akvarijum besplatno od druga, rekao je da će mi napraviti jedan od 6ce dimenzija koje želim.
 
Pozdrav,
obe varijante imaju svoje prednosti i mane...

kupovni komleti omogucavaju akvaristi da se posveti "konkretnim" poslovima bez mnogo razmisljanja (bar u pocetku) o tehnikalijama. Sa druge strane, citajuci iskustva korisnika, primetio sam da vecina iskusnijih reefera smatra da neke od komponenti aq. , posebno jacina svetla i cirkulacija, nisu dovoljne i da mnogi od njih dogradjuju svoje sisteme.

DIY pruza vecu slobodu izbora i mogucnost da svako sastavi sistem po meri. Pre nekoliko godina imao sam kratkotrajnu avanturu sa nano DIY, - aq. 50lit., hang-on filter, motorna glava, cetiri arcadia neonke... prilicno jeftino osim zivog kamena koji je potreban u obe varijante...i sve je funkcionisalo - dok sam imao vremena za rigorozno odrzavanje.

i jedan dobronamerni savet... odlucio si se za jedan od najzahtevnijih aq. sistema za dugorocno odrzavanje. Cesto se cuje izreka da iza svakog uspesnog nano reef-a stoji veliki reef aq. Bilo bi dobro da u tvom okruzenju (kod prijatelja, dobavljaca) postoji veliki, stabilan reef aq. iz koga bi mogao da uzmes 10 - 20 litara vode - za svaki slucaj.
 
Evo ja sam usao u ove vode nedavno i mogu ti reci da bih svakako pre isao na gotovu varijantu nego na DIY. Ovako, kao neko neiskusan, bar imas neke pocetne osnove koje su uglavnom dobre, a onda vremenom mozes da ih prilagodjavas sebi i nadogradjujes kako mislis da bi trebalo. Da imas 10 godina iskustva u morskoj akvaristici verovatno bih ti preporucio da sam pravis svoj akvarijum jer znas sta ti treba (a i isao bi na mnogo veci, siguran sam). Ovako, za pocetak, najpre gotova varijanta.

Ja sam isto uzeo gotovu varijantu i, iako sam je vec nadogradjivao nekim sitnicama, zadovoljan sam kako radi pre svega jer sam odmah mogao da se posvetim punjenju vodom i onim sto je unutra, a ne da mesecima gledam kako da resim ovo ili ono. Fabricki nano ti daje mogucnost da odmah pocnes, a sve ostalo kasnije ce ti samo predstavljati zadovoljstvo.

Goxxx je po meni ipak rekao jednu stvar koja je mozda i najbitnija:
i jedan dobronamerni savet... odlucio si se za jedan od najzahtevnijih aq. sistema za dugorocno odrzavanje. Cesto se cuje izreka da iza svakog uspesnog nano reef-a stoji veliki reef aq. Bilo bi dobro da u tvom okruzenju (kod prijatelja, dobavljaca) postoji veliki, stabilan reef aq. iz koga bi mogao da uzmes 10 - 20 litara vode - za svaki slucaj.

Veruj mi da je tako, sto sam ja takodje osetio posle samo par nedelja. Nije cak ni rec samo o stabilnosti i priskakanju u pomoc, vec u cinjenici da imas kome da se obratis i sa najglupljim pitanjima i odmah dobijes odgovor. A posebno ovo sto je Goxxx rekao, da ti neko priskoci u pomoc kada stvari ne idu zeljenim tokom - ja sam recimo vec uzimao vodu iz jednog velikog, stabilnog sistema.
 
Nisam ni ja imao kada sam pocinjao, pa sam po forumima upoznao ljude i vec posle desetak dana dobio sam i vodu i svaku drugu pomoc od coveka koji drzi veliki akvarijum.
 
Slazem se sa tim sto je Goxxx rekao ali na zalost nemam nikog ko bi mi pomogao ili hteo da mi pomogne. Moram da se uzdam sam u sebea ni to nije lose. :)

Naci ces ti vec nekoga bez brige. Kada jednom udjes u taj krug ljudi onda je sve lakse.
Ako imas mesta u kuci onda mozes da u nekom plasticnom buretu drzis rezervnu vodu. Ukljucis pumpu, ubacis malo koralnog kamenja pa neka stoji tako. Cisto tek da imas rezervnu vodu zlu ne trebalo.
 
To je dobra ideja. Postavim burence, ne treba preveliko jer u akvarijum staje 30L pa je i bure od 20-30L, ubacim vodu iz RO, spremim je, tj posolim, neki koralni kamen i to je to...nije losa ideja. Moram videti da li je to izvodljivo...

I da, nasao sam jedan sasvim ok akvarijum po vise nego prihvatljivoj ceni :)

2d5d6bd4b5137464d8d905a03027eaa2.jpg
Proizvodjac: Amtra
Model: Wave: Box Cubo 30 Marine
Rasveta: Solaris Marine 18 W
Filtracija: Niagara Skimmer 280 l/h

Cena: 60 eura! Neki mega popust je u toku, inace samo taj skimer kosta u redovnoj prodaji oko 40 eura... :D

Meni ovo deluje sasvim ok, mali skimer, nadam se da je dovoljan protok od 280l/h, dodam Hydor cirkulacionu pumpu od 900 l/h i valjam_se valjam_se valjam_se
 
U svim vecim Aqua Centrima u Nemackoj je u toku februarska rasprodaja, ja sam konkretno pazario u Zoo Zajac.

Ako porucujete dobro procitajte sta se sve dobija u paketu!!! U nekim Aqua centrima/pet shopovima se za iste pare dobija isti proizvod samo ne sa skimmerom vec sa obicnim unutrasnjim filterom!! Velika razlika, taj skimer je u slobodnoj prodaji cca 40 eura...

Prvo sam se zalepio na Aqua El jer je i to jako dobra ponuda ali ovo je mnogo bolja.
Dobijes skimmer, rasvetu, lep i stilizovan akvarijum...

Njegova redovna cena je negde oko 120-130 eura!!!!
 
Naja.... sto bi rekli Nemci... Ja videh u tvom profilu pise "Novi Sad" pa sam se ponadao. Dzaba mi Nemacka kad necu skoro tamo. Ipak, dobra informacija za sledecu godinu.