Neidentifikovana izraslina na zenki palmeri

StarChaser

Member
23 April 2005
319
0
16
Zemun
Ova ribica je sada mrtva, nakon shto je vukla na sebi tu izraslinu, ispod donje vilice. Izraslinu je imala nekih 5 dana. Prvo je izgledalo kao da tu ima neki plik, a onda kao da se plik "prosharao" proshirenim kapilarom, da bi na kraju sve dobilo krvavo crvenu boju. Izraslina nije rasla, samo je menjala izgled. U ovoj poslednjoj fazi sam uspela da napravim neku fotku gde se koliko-toliko vidi kako je to otprilike izgledalo.
Ja sam i dale zbunjena shta je bilo sa tom zenkom Carske tetre ( Nematobrycon palmeri). Nikad ranije nisam to videla. Da napomenem da je sa ostalim ribicama u tom akvarijumu sve u redu. Da li neko ima predstavu shta moze da prouzrokuje takvu stvar..ili neko iskustvo povodom istog?
 
hmmm, nikako se ne kontam u bolesti i moguce cu sada bubnuti svasta, ali ja bih prvo posumljala ili na nekog nametnika ili na neku vrstu tumora sto znaju tako narasti, ali ne znam koliko je to smrtonosno, niti ne znam kako se lijeci.
Jesi li nedavno unosila nesto novo u akvarij, nove biljke, nove ribe?
 
Jesam. Ubacila sam dve Botie Modeste, koje su u radnji gde kupujem (i verujem im), bile dugo u karantinu sa jednim parom ciklida (ne znam kojih).
Osim toga, ubacila sam u akvarijum i novi Echinodorus iz uvoza.Josh uvek nisam uspela da identifikujem koji je, a naziv sam zaboravila :oops: ..neki Echinodorus r. :oops:
Kad su ovakvi sluchajevi u pitanju, prosto mi zao bude shto nemam aparaturu za seciranje, jedan mikroskop kao BOban, pa da se rasvetli shta je to bilo sa ribicom. Ovako me kopka, a nemam predstavu. Uzasan osecaj.
 
SC, nazalost unos neke vrste bolesti je normalna stvar i ako nemamo neko mjesto gdje cemo drzati nove ribe (do mjesec dana) nazalost takve pojave mogu biti ceste, a sto je najgore frustrirajuce su.
Nadam se samo da se to nije uspjelo prosiriti i da ce zavrsiti samo na toj jednoj ribici
 
Tesko da ces ikada i da saznas sta je bilo u pitanju. Ovako sudeci po slici ja bi krenuo da trazim po Trematoda monogenea. Tu ima na stotine vrsta pa sansa da se tacno odredi nije bas velika osim ako je nesto bas ocito.

Pored toga nikako ne bi propustio da poredim i sa Dracunculoidae ili narodno receno Bloodworms.

Mana svega ovoga je ta sto ti treba mikroskop da tacno vidis kako sve to izgleda jer bez toga jednostavno neide.

Sve u svemu dobro je sto si ovo postavila pa ko zna, mozda ce jos neko da se susretne sa takvim stvarima pa ce da ima barem neku polaznu tacku u svemu tome.