Nov sam na ovom forumu i ...

ducia

Member
6 Juli 2007
134
0
16
Sabac
reci cu vam nesto u vezi mojih AQ :).

Zivim i radim u Sapcu. Drzim Malawi ciklide tzv mbune vec vise od 2 godine. Trenutno imam 3 AQ jedan od 100 l jedan od cirka 80 l (lenj sam toliko da ne mogu ni da zapamtim tacnu litrazu) i jedan mali od 30-ak l za mladj. Sve je ovo samo prelazno stanje do AQ od 300 l koji ce nadam se biti uskoro gotov valjam_se . Znaci, molim clanove foruma da me ne prijave nekoj od organizacija za zastitu zivotinja posto je ova trenutna litraza mbunama mala ali...
Od riba trenutno imam Ps. elongatus Mpange, Ps. (ili Metriaclima ili Maylandija) estherae, Ps. Demasoni, Labidichromis caeruleus, L. sp. Hongi, Ps. el. ruarwe (ili neon spot), Melanochomis Johannii. U planu je, po zavrsetku novog AQ, malo ozbiljnija revizija trenutne situacije i nabavka novih vrsta. Vecinu riba nabavljam u Srbiji ali su mi stizale F0 i F1 iz Madjarske i Germanije preko Subotice.

Pozdrav,
Dusan Jeremic aka ducia
Sabac
 
Dobrodosao u nase drustvo i nadam se ugodnom druzenju.

Ciklidi su dobar izbor, a koje ribe nisu, i mislim da je vaznije kako odrzavas akvarijum i negujes te ribe nego njegova velicina. Naravno da je i velicina vazna jer i ribe zahtevaju neki prostor u kome ce da se osecaju komotno.

Veci akvarijum je svima nama u planu jer mi uvek zamisljamo nesto drugo od onoga sto posedujemo ali nazalost to nije uvek lako ostvariti. Bez brige u vezi toga, dici ce i to jednom na red.

Sta podrazumevas pod time da si nabavljao F0 i F1 ribe?
 
Dobrodoslica i od mene.:hej:

Nadam se da ces se brzo uklopiti i naci ono sto tebe najvise interesuje a koliko vidim to su africki ciklidi.

Sto se tice velicine akvarijuma moj stav bi bio, sto veci akvarijum to bolji jer ces im samim tim pruziti vise prostora i bolje uslove. Ali nazlost mnogi ne mogu da ispostuju sve ono sto nosi tako veliki akvarijum, pa se takvi planovi odugovlace ili se ponovo reorganizuju i planirani akvarijum svede na manju velicinu. Nadam se da to nece biti slucaj kod tebe i da cemo imati prilike da vidimo jedan lep i veliki malawi akvarijum.:)

Pozdrav i pisemo se....
 
@ Boban
F0 - riba koja je uhvacena u jezeru ili odgajana u ribnjacima u okolini jezera,
F1 - potomci F0, znaci prva generacija rodjena i odgajena u AQ-skim uslovima.
Pa radi osvezavanja linije povremeno se "isprsim" za malo kvalitetniju ribu. Evo bas me je pre neki dan drugar pitao da li sam zainteresovan za Cynotilapia afra-u Cobue F0, cena svega 22 eura/kom, preko Nemacke. Obzirom da za sada nemam afre u AQ znaci morao bi da uzmem celo jato tj. min 4-5 riba pa vi racunajte. Naravno odbio sam ponudu jer u ovom trenutku nema toliko da dam.

@ Fauna
Smanjivanja AQ nece biti, cak ce biti i malo veci od planiranog. Istina je to sto kazes da veci AQ trazi malo vise priprema i planiranja nego sto se cini, zato malo i kasnim sa pravljenjem istog, jer sam, naravno, potcenio citav projekat. AQ od 300 l nije veliki AQ u ciklidaskim vodama i meni je zelja da imam AQ od tonu vode.

I da hvala vam na dobrodoslici.
 
Pa eto, da pojasnim jos malo. Drugar iz Subotice je bio prosle godine u Germaniji kod jednog od uvoznika iz Malawija i uspostavio dobar kontakt sa istim, tako da se povremeno cuju da vidi sta ima raspolozivo. Ne znam koja je cena u NZ ali ovo je cena za njega a on objedini nas nekoliko i povuce malo vise riba odjedared. F1 uzimam preko istog drugara i to su ribe iz Madjarske od poznatih odgajivaca. F1 je cena oko 5-10 eura u zavisnosti od vrste. Prosle nedelje su mi stigli L. Hongi po 6 eura/kom. Znam isto da je taj drugar placao F0 Pseudotropheus Polit-e po 15 eura/kom od istog lika iz Nemacke.

btw. taj drugar je spediter na carini tako da odbi dodatne troskove, mozda to moze da opravda nesto nizu cenu, a i neki rodjak mu je vozac kamiona tako da se odbijaju i transportni troskovi. Znaci ja ribu dobijam po veleprodajnoj ceni u Nemackoj +- koji procenat.

P.S. koja je cena F0 u NZ
 
Cena same ribe nikada nije velika ali troskovi transporta su druga prica i oni su glavni kreator cene kao i tekuci troskovi. Tu nema pravila koliko kosta neka riba. Sve to zavisi od velicine ribe odnosno broja riba na koji se svaljuju troskovi.

U sustini cene su tu kako si i naveo.


Jos da kazem da si mi dao ideju da napisem mali tekst u vezi F0, tek sitno piskaranje :)

Link ka tekstu: http://www.beke.co.nz/forum/showthread.php?t=1565
 
Dobar tekst. Nisam imao pojma o tome. Kao sto si rekao, ja sam AQ-rista i do sada nisam ni cuo za WC nego za F0. Elem, samo da potvrdim da li sam dobro razumeo. F1 uopste ne mora da znaci da je riba potomak divljih riba nego je dovoljno i da su roditelji selektovane ribe ciji genotip hocemo da prenesemo na potomstvo?

Hvala za info :sampion:
 
Tacno tako, F1 nam samo govori da su poznati roditelji tih potomaka i da je u pitanju prva generacija koja nosi gene oba roditelja. Cak prva generacija ne mora da bude slicna roditeljima, recimo boje itd, ali ta generacija nosi genetski potencijal koji moze da se iskoristi u daljem mrestu odnosno selekciji.
 
dobrodošao na forum

kako sam nekada davnooo imala neke ciklide, drage volje ću pratiti tvoje tekstove i razvoj