Novajlija, ali bukvalno :)

Wicked

New Member
25 Novembar 2007
18
0
1
Pre svega pozdrav svima!

Uh, malo sam prelistavao forum i izgleda da sam ja jedini novopeceni clan koji jos uvek nema niti je imao akvarijum :oops:. Treba li da dodajem da o akvaristici nemam blage veze ?

Naravno planiram da nabavim akvarijum ali bih prvo da se bar malo pripremim. Za pocetak dajte mi par saveta ili linkova gde mogu vise da se informisem. Da li kupiti ili napraviti? Pumpe, filteri, osvetljenje ? Postolja, poklopci ? Mnogo pitanja... :mrgreen:

Mislio sam za pocetak da nabavim, ili napravim akvarijum od nekih 70 - 90 litara. Recimo 60x35x35 (odnos 2:1:1), ili 70x40x40. Ne bih za pocetak veci... Koliko sam negde procitao debljina stakla za akvarijum te velicine trebalo bi da bude nekih 6mm... potvrdite ili ispravite :)

Da vas ne smaram sada mnogo jos jednom veliki pozdrav! :hej:
 
svi se mi radujemo pojacanju ovog drustva
u to ime dobrodosao !:hej:
niko se nije rodio ucen tako da nije sramota priznati a zeleti da saznas.

Sto se tice -praviti ili kupiti
svakako ti je povoljnije finansijski da pravis,e sad to bas nije preporucljivo da radis sam,pozeljno je da ti bar pomogne neko ko je to vec radio,ne bi li bio siguran u kvalitet izrade.
isto vazi i za ostatak
Oprema kao sto su filteri ,rasveta i ostalo zavisi od mnogo cega
filter biras u odnosu na litrazu,grejac takodje
rasveta u zavisnosti sta zelis u akvarijumu
ako zelis dobro ubiljen akvarijum ,planiraces jacu rasvetu ...
ima tu puuuno price a ima nas koji imamo volje i strpljenja da pripomognemo ,ja ti mogu jedino ovako "preko zice"

odluci se za dimenzije ,kao sto i sam kazes ,totalni si pocetnik i dobro je sto ne ides u startu ka nekoj prevelikoj litrazi,smatram da je tvoj izbor litraze ok u smislu da se lakse prate parametri vode u malo vecim akvarijumima,tj imas malo vise vremena da reagujes ako dolazi do nekog problema,sto je u manjim naravno vremenski skraceno.tvoj izbor je sasvim ok.

odluci se dakle za dimenzije samog akvarijuma,
reci sta bi voleo od riba da drzis,malo izgooglas ili pogledas ovde postavljene teme sa akvarijumima ako ne znas nazive riba ili nemas neku okvirnu predstavu sta bi hteo
takodje i sta bi zeleo od bilja
pa mozemo nastaviti dalje pricu .
samo polako ,strpljivo i mora biti uspeha :hej:
 
Pozdrav, dragi novopeceni kolega. Dobro nam dosao.:welcome1:

Damari je jako azurna, pa posle nje retko ima sta da se doda, a da to vec nije receno.:cool2:
Kao sto ti je ona vec rekla najvaznije da ti imas neki cilj, i da nam kazes koji je tvoj cilj da mi znali u kom smeru da trcimo, i naravno najbolje da ti pomognemo.
Dimenzije koje si navao su ok. Kada planiras duzinu akvarijuma, planiraj da on bude malo duzi, znaci do 10 cm u odnosu na ponudu neonskog osvetljenja koja se moze naci na trzistu. Znaci najzastupljenije su neonske sijalice 60 cm duzine, tako da akvarijum koji si naveo dimenzija 70x40x40 sasvim zadovoljava.
Ako vilis lepo ubiljene akvarijume, nemoj raditi akvarijum uzi od tih 40 cm, jer kad akvarijum ima vecu dubinu, mnogo je lakse aranzirati ga i napraviti lep vizuelni dojam, a i imas mogucnosti da sadis visokorastuce, srednjerastue i niskorastuce bilje, kada je akvarijum uzak, jako je tesko napraviti te prelaze.
Naravno ovo ti pisem ako ti se svidjaju biljni akvarijumi.
Ja ti ne bih savetovao da sam pravis akvarijum, jer pravljenje akvarijuma nijr samo sklapanje 5 stranica. Nije isti kada u njemu drzis pisma i vodu. Kada se akvarijum napuni vodom u njemu se stvara veliki pritisak na stranice, naravno ako je staklo odgovarajuce debljine nema problema, ali i staklo ogovarajuce debljine se pomalo krivi, tada unutrasnje uspravne ivice prednjeg i zadnjeg stakla krecu ka bocnim stranicama, jer se krive od pritiska, i ako nije ostavljen odgovarajuci sloj silikona izmedju tih stakala dolazi do njihovog medjusobnog kontakta, sto cesto dovodi do loma stakla. Znaci nije teko samo spojiti 5 komada stakla, ali je tesko svugde odtaviti oko 2 mm debeo sloj silikona izmedju stakala, a da ne napravis mehure sa vazduhom. Zato vodi racuna.
Sto se tice filtracije, mogu ti samo reci bezi sto dalje od motornih potapajucih filterpumpi. Najbolje resenje su ti spoljni filteri. ini mogu biti od stakla zasebni ili mnogo prakticnije ugradjeni u sam akvarijum, viseci fabricki ( jedini koji sam video da vrede su Aqua-el-ovi FZN viseci filteri ) i naravno kanister filteri. Ja najvise volim kada mi je filter ugradjen u akvarijum, ili kada ide celom duzinom zadnjeg stakla, a opet je iz jednog dela sa akvarijumom, znaci akvarijum bi morao sa filterom biti jos 10 cm dublji. naravno sam filter ne znaci mnogo ako nije napunjen kvalitetnom filter masom. Filter masa je srce akvarijuma, bez koga akvarijum ne moze funkcionisati. Najvaznija filtracija ti je bioloska filtracija, koju vrse korisne nitrosomonas i nitrobacteris bakterije. One se nastanjuju u filter masi. Postoji vise vrsta filter masa, i one se razlikuju po povrsinskoj moci upijanja bakterija. evo na primer Serine Biopur pelre su dobra filter masa, ali isto Serin Siporax je cak 34 puta jaci filtersko medijum, ali zbog svoje izrazite poroznosti, moze doci do njegovog zapusenja i gubljenja na njegovoj snazi, za to ga treba kombinovati sa Biopurom. Biopur se stavlja pre Siporaxa, i tada bakterije koje se nalaze u Biopuru razlazu onu prvu masnocu koja ulazi u filter, sprecavaju zapusenje Siporaxa, a onda bakterije koje se nalaze u Siporaxu odradjuju kristalizaciju vode. naravno pre tih bioloskih filtermedijuma trebao bi da imas i sloj sinteticke vate koja sluzi kao mehanicki filter. U ovakvom filteru bioloski deo skoro nikada ne diras.
To bi bilo ono sonovno sto moras znati za kakav god da se tip akvarijuma odlucis, a kada nam budes rekao preciznije sta zelis, dobices i ostale potrebne informacije. Ako pak nisi ni ti siguran sta zelis, pokusacemo i tu da ti pomognemo nekim savetima, mada niko od nas nema potpuno isti ukus, neko vise voli biljne akvarijume, neko sa manje bilja, neko sa ciklidima sa kojima bilje ne moze da opstane jer ga pojedu, a opet nekima su lepi i akvarijumi bez riba, a samo sa biljem. Znaci sve je to stvar ukusa, Ti nam reci sta zelis i mi cemo se potruditi da ti pomognemo.
 
Pozdarv Wicked :welcome1:

Nista se ti ne brini , svi cemo ti pomoci.:)

Za dimenzije akvarijuma svidja mi se ideja koju si rekao 70x40x40 cm to je nekih 112 l zapremine. Filter za ovu litrazu akvarijuma uradi 40x40x10 ili 40x40x12 cm , znaci spoljni stakleni filter. Naravno ima tu i drugih kombinacija sa pregradnim filterom ali tu se nadovezuju neke druge dodatne stvari a i problemi koje ne znam da li mozes resiti, sve zavisi od tvog prostora gde si resio da postavis akvarijum. Malo detaljnije prelistaj teme po forumima i tu ces videti raznorazna resenja za filtraciju. Najprakticniji nacin za filtraciju jeste i najskuplji. Radi se o kupovini kanisterskog filtera za kojeg ces izdvojiti nesto vise novaca od bilo kojih ostalih varijanti ali ces dobiti najprakticije resenje .

Hajde prelistaj sve to sto ti je predlozeno, pa postavi konkretna pitanja . Ta pitanja mozes postaviti i kao nove teme u odgovarajuci podfoum.

Bez brige i samo napred...:)
 
Svaki pocetak je tezak-samo strpljenja, strpljenja i strpljenja.....ako njega ne bude bilo moze doci do razocarenja i odustajanja. Od srca zelim da pravilno formiras prvi akvarijum i ostanes dugo, dugo u ovom hobiju. Onda dolazi drugi akvarijum, pa treci....i tako to ide.

:welcome1:

Pozdrav. Mirka.
 
Dobro dosao :welcome1:
Za pocetak ti je akvarijum 70x40x40 sasvim dovoljan naravno mozes ga napraviti od 6mm stakla sa ojacanjima na vrhu koji ti mogu koristit kao drzac za stakleni poklopac,napravis spoljni filter 40x40x15(bar 15cm zbog pranja da bi mogao da zavuces ruku unutra),unutrasnji motorni filteri nisu bas najsretnije resenje.
Kao sto je napisala Mirka najvise treba strpljenja.:)
 
Eto javili se ljudi sa znanjem oko izrade akvarijuma (ja sam tu 0 )
slazem se sa Faunom za kanister filtere.Ja na oba akvarijuma imam kanistere.Jedan eheim a drugi ataman za koji znam da se u Srbiji moze naci dosta povoljno.Svoj sma platila tri puta jeftinije nego eheim ,princip rada im je apsolutno isti jedino je eheim poznata marka i moguce i malo kvalitetnija ali ja sma prezadovoljna i radom ovog drugog ;)
Kanister je dobro zatvoren filter i nema straha oko prelivanja i ostalih stvari koje su panicne kod druge varijante.
U akvaristici ces mnogo puta nailaziti na te dve mogucnosti ,domace izrade i kupovne ali treba sam da odlucis sta je to sto je tebi bitnije da bude kvalitetnije.Akvaristi su se toliko izvestili da ja ne znam gotovo ni jedan aparat a da nije izradjiva i u DIY varijanti ...tako da ako imas veste ruke i dovoljno volje ,pozitivno je pred tobom.
Procitaj po podforumima o svemu pojedinacno,imas pisano o svacemu i mozes sakupiti jos poneku informaciju potrebnu za odluku i naravno bez ustrucavanja pitaj svaku sitnicu koja te zanima .
 
Evo da ti malo olakasam oko pretrage .;)

Teme vezane za filtere i flitraciju vode:
Stakleni spoljni filter
Krovni filter- ATMAN-AT-1215
Krovni filter -Resun AF-600
2xEHEIM 2215 vs EHEIM 2226
 
Uh, hvala svima na dobrodoslici i veoma korisnim informacijama. :hej:

Sam nisam ni planirao da sklapam vec bi to uradio obliznji staklorezac, pitao sam ga, vec je to dosta puta radio i nije bilo problema. Samo da mu dostavim dimenzije :mrgreen:. Takodje cu jos malo pogledati u jednoj novo otvorenoj radnji. Samo mi recite koje bi bile dimenzije spoljnog filtera ako ce akvarijum biti 70x40x40 (on stoji pored akvarijuma ili moze biti i ispd njega u postolju ? ). Video sam kako bi trebalo da izgleda u ovoj temi: http://www.beke.co.nz/forum/showthread.php?t=273
 
Samo mi recite koje bi bile dimenzije spoljnog filtera ako ce akvarijum biti 70x40x40 (on stoji pored akvarijuma ili moze biti i ispd njega u postolju ? )
40x40x10;12;15...cm

Moze da stoji pored akvarijuma ili iza akvarijuma a nikako ispod.

Spoljni filter mora da bude zajedno u visini akvarijuma evo fotke kako to izgelda

sp.filter