Novi u morskoj

Koji spisak?
I mislim da ne zuris sa time. Ovu Blenny ribu uzmi, korisna je a za ostalo cekaj. Bolje bi bilo da nabavis jos tih mekih korala. Dok ti ne popunis akvarojum sa njima sve izgleda nekako prazno.
ovog spiska mu je link :)
 
  • Like
Reactions: boban
Ti mora da si na starom stilu sajta. Sad sam selektovao za tebe style “nabob”. Ti kao admin mozes da biras mada cu stari stil da skinem. Ajde sada postavi sliku sajta, print screen pa da vidimo.
 
Koral i dalje zatvoren, definitivno mu se nesto ne dopada kod mene.
Moram danas da iskontrolisem alkalnost, Kh, jer je po mojoj racunici nizak, izmedju 6 i 7.
Lontrolisao sam novopripremljenu vodu i ona pokazuje taj nizak Kh, tako da pretpostavljam da je ipak so u pitanju. Uzecu danas onun skuplju pa da vidim sta testovi kazu za nju.
 
Znaju korali da budu zatvoreni neko duze vreme, nije to tako neobicna pojava. Uzroci mogu da budu mnogi, od preterano jakog protoka pa do lose vode. Neki puz ili oni morski golaci modu da budu napast za korale. Igraj se malo sa time pa vidi.
Vrlo cesta zamka za akvariste koji tek pocinju sa time je slanoca vode. Vodi racuna o tome, bolje manja slanoca nego veca. Vodi i racuna o temperaturi, leto je a ti nemas hladnjak. Vidis nema kraja tome i to sve sam treba da razradis i da uvidjas neke stvari brzo koje ometaju normalnu aktivnost akvarijuma.
 
Salinitet je ok, danas sam ponovo bazdario refraktometar i to sa aq. redestilatom, znaci 100% nula i pokazije vrednost 1.025. Sad mogu da skinem ako treba jos malo. Kako sam kuci ceo dan dolivam RO vodu dva puta dnevno, taman koliko ispari. Povukao sam crtu u sumpu i drzim uvek na istom nivou.
Nije mi potreban ciler, jer koristim klimu za celu odgajivacnicu i temperatura vode je 26,6 °C.
Al sam precizan za temperaturu, svaka mi castvaljam_se.
Nisi mi nista napisao za alk/kh?

Nego jesi li ti spakovao kofere i dal da pocnem da ladim rogatog?:)
 
Jos nisam video nijednog puza sem onog sto sam ubacio, a i on se krije negde u kamenu. Idem nocu sa baterijom da vidim ne bi li nesto iznenadio ali za sada niceg nema.
Cinjenica je da treba jos kamena i to ce biti prvo sto stize.
 
Mislim da sam shvatio problem.
Koral se nije otvorio, a mislim i da vise nije ziv, jer menja boju.
Saznao sam da je beli kamen koji sam ubacio veliki izvor fosfata. Nemam test za fosfate pa moram da se strpim do ponedeljka da to potvrdom il opovrgnem.
 
Korali menjaju boju, blede, kada su im uslovo promenjeni i oni pokusavaju da se prilagode tome. U akvarijumu to se uglavnom zavrsi uginucem mada ne mora da znaci. Uginuli koral se lako prepozna jer se gljivice navatajucas posla, to bi ti video jer je to vrlo izrazeno.
Fosfati mogu da budu problem ako to ode van kontrole, uostalom kao i sve drugo.
Sta god da je u pitanju samo budi strpljiv. Pusti da to ide tako mesec dana, nema tu zurbe, sve to mora da dodje na svoje mesto da bi funkcionisalo.
 
Nigde ja nezurim ali moram da trazim uzrok tome sto se desava.
Mislim da je testiranje vode na fosfate sasvim opravdano da budem siguran da je to u pitanju.
Ako vidim da jeste, beli kamen ide napolje pa polako dalje.
 
Last edited:
Pa tvoj uzrok je taj sto si taj tvoj akvarijum postavio 21.05. ili bolje receno pre dve nedelje. Mozes ti da se batrgas koliko god zelis ali to je po sadasnjim okolnostima zurba. Imaces ti, a i imas, fosfata, bilo bi suludo reci da ih nemas. Fosfati igraju i veliku ulogu i na alge itd ali za dve nedelje ti fosfati ne mogu da uticu na rast korala jer je to toliko malo vremena da je besmisleno i pricati o tome. Ako bi ja trebao da brinem o necemu u ovom prvom vremenu to bi bio amonijak, nitriti i nitrati.
Evo ponecu ja par tih igrackica, strpi se sada malo, pa kad se vidimo bavi se hemijom do besvesti. Valjda su ti test kitovi decija bolest koja je i tebe zahvatila :)
 
HE, he sto bi se ja razlikovao od prosecnog akvariste?:)
Sve ja to znam ali crv radi u glavi i neda mira.

Za utehu nitrati su na 25 sto bi trebalo da je dobro. Kad pogledam kod Vlade se kamenje vrtelo u vodi tri meseca pa je tek onda pocelo naseljavanje riba i korala. a meni tesko da cekam 20 dana.
Stvarno sam pozurio.

Nadjih jutros prazan oklop od male krabe, velicine nokta na malom prstu, verovatno se presvukla, a mozda i otisla u vecna lovistqa.
 
Beli kamen

Beli kamen je skelet korala. To je argonit, forma kalcijum karbonata. Ako na tom kamenu nema zivota on je beo i ako je on konstantno beo u tvom akvariumu onda nesto nije u redu sa akvarijumom. Ti alge ne mozes da zaustavis, one uvek rastu, ali mozes sve to da kontrolises. Kada naselis tvoj akvarijum sa dosta zivih bica onda ces imati manje algi. Taj zivi svet je raznovrsan i najbolje ces da dodjes do njega kupovinom novouvezenih mushroom corals korala.

Poreklo koralnog kamena je vazno bas radi tih kojekakvih necistoca o kojima ti i ne mozes da sanjas. Nekad negde bilo korala, more nestalo pa sada ljudi imaju izvor argonita. To je kao i morska so iz Tuzle.

Eto ako zelis koralni akvarijum onda nabavljaj koralno kamenje. Ne mora ono da bude "Zivo" i uglavnom i nije ali je to argonit iz mora sa nekog spruda. Nemoj da trazis kojekakve alternative jer i tucanik sa pruge je kalcijum karbonat kao i argonit.
 
Ma ja ga zovem "beli kamen" iako je bio beo samo dok nije zavrsio u akvarijumu. Sad je smedji kamen, jer je obrastao smedjim algama.
Na starom zivom kamenu pocinju polako da rastu zelene alge. Isto tako i na bocnom staklu rastu zelene alge kao skrama, a na dnu iste kao na kamenu. Tu ce posla imati onaj Bleni o kom smo pisali, a kasnije mozda i Zuti Tang ali polako.