Novi zakon o zaštiti ugrženih vrsta

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Prema novom zakonu o zastiti ugrozenih vrsta, nedavno je usvojen i odstetni cenovnik koji ce se uz prekrsajnu prijavu prosledjivati sudijama kako bi prekrsiocima zakona odredili novcane kazne. Sve do sada bilo je dosta nedoumica i neresenih prijavljenih slucajeva bas iz tog razloga sto nismo imali taj odstetni cenovnik, od sada to nece biti prepreka .

Za nas terariste evo nekih cena koje nisu ni malo male.
:|

GLODARI


Dabar 120.000

Snežna voluharica 120.000
Hrčak 80.000
Dinarska voluharica
Velika voloharica 120.000
Šumski puh 100.000
Puh lešnikar 80.000
Patuljasti miš 80.000
Tekunica 120.000
Slepo kuče 100.000
Stepski skočimiš 120.0000

GMIZAVCI


Kornjače – Grčka kornjača 15.000
Barska kornjača 10.000
Kočijev gekon 10.000
PRAVI GUŠTERI
Kratkonogi gušter 20.000
Stepski gušter 20.000
Sve ostale vrste 25.000
SMUKOVI
Četvoroprugi smuk 50.000
Šilac 50.000
Sve ostale vrste 25.000
LJUTICE
Šarka 100.000
Planinski šargan 100.000
VODOZEMCI
Crni daždevnjak 20.000
Sve ostale vrste 10.000

Izvor informacija:

http://www.pets01.com/VestDetalji.aspx?ban=810&vestid=132
 
To je sve mala perverzija. Na toj listi su i recimo leptiri, leptir kupusar koga su svi tamanili do besvesti a to jos i uvek rade. Prskanje pesticidima je nesto najgore za njih.

Ipak mi treba da vodimo racuna i o ovome http://www.blic.rs/Vesti/Vojvodina/64217/Nasli-slepo-kuce-prvi-put-posle-30-godina

U sustini se slazem sa time jer samo tako moze da se pojedinci nauce redu. Besomucno ubijanje a i izivljavanje na zivotinjama radi lecenja nekih sopstvenih frustracija je dosta rasprostranjeno a i zakonom neregilisana stvar.
 
Mozda mnogima neke zasticene vrste sa ovog spiska izgledaju prezasticene ili mozda ovakvi potezi cine nam se smesni ali zapitajmo se da li ce tako biti kroz pedeset, sto godina... Taj prirodni tok ili lanac kako ga popularno nazivamo , moze se lako poremetiti ali tesko vratiti a dobro znamo kakve su posledice kada se covekovom nemarnoscu iz takvog lanca izbaci neka vrsta . Misljenja sam, da svaki potez koji nosi nekakav pozitivni podsticaj, treba ga posebno podrzati i pozdraviti. Ne znam, ovo je neko moje razmisljanje... Kada malo dublje razmislim sta nas ceka u bliskoj buducnosti sa ovakvim nemarom prema prirodi najezim se. Recimo, setim se detinjstva i hvatanja stiglica (cesljugara). Niko tada nije razmisljao sta mi stim cinimo i kakvu stetu pravimo. Naravno, ne mogu kriviti sebe jer sam tada bio dete, krivim starije kou su nas ucili takvim stvarima a ti stariji sigurno nisu imali brigu jer tadasnji zakon o zastiti ugrozenih vrsta mozda nije ni bio strog a mozda niej ni postojao...ne znam sta vise da prokomentarisem... iz dana u dan gledam kako nam majka priroda naplacuje stare dugove i to sa veeeelikom kamatom.
 
Nemoj da zaboravis da mnoge vrste nisu bile ugrozene u tako nekoj bliskoj proslosti ali smo se mi potrudili da to promenimo, svesno ili ne sve je jedno.
Inace ni sam neznam kako ce neko da objasni poljoprivredniku da je krtica zasticena a njegov proizvod nije.
Kada sam pomenuo perverziju mislio sam na kompletan spisak koji ti nisi objavio ali je cinjenica da je vrsta vrsta bez obzira o cemu je rec.
 
Znam da mislis na kompletan spisak a i verovato se razlikuju zakoni kod tebe na NZ i ovde kod nas, pa sa te tacke gledista razmisljas, sto je sasvim ok. Ali ne zaboravi da se kod nas covek vrlo lako nauci redu ako ga lupis po novcaniku. Tako je bilo i sa PDV-om, fiskalnim kasama i racunima, pojasivama za vezivanje i jos dosta primera ima gde smo pokusali pruziti zestok otpor ali vremenom sve to legne i sve dodje na svoje mesto, pa se danas svi podsvesno vezuju kada ulaze i sednu u vozilo, placa se PDV, fiskalni racun mora da se izda i za najmanju sitnicu kao sto je zvaka i sl.....veruj mi na rec , bas tako. ;)
 
Ma kazna je kazna to je jasna stvar ali ovo je druga situacija gde treba dokazati nameru. Ubijanjem neke zivotinje ne proizvodi se kazna po automatizmu, nije to PDV. Namera je vazna a to bas nije jednostavno dokazati bez obzira na zakonska uredjenja. Kako reagovti kada covek ore zemlju pa pobije gomilu krtica?
Ima tu svasta ali zasigurno ovo je pozitivan korak ka zastiti kojekakvih zivotinjskih vrsta.
 
Evo da se ukljucim i ja u ovu temu. Da me ne bi neko pogresno razumeo- volim zivotinje. Neke volim vise, neke manje, a nekih se uzasavam. Neko ce reci da je smesno sto se npr. grozim buba, s obzirom da gajim zmiju i miseve u spavacoj sobi ali je tako. Zivim u sirem centru grada koji poslednjih godina obitava pacovima oko pijace (nalazi se u strogom centru), u stanu su mi se pojavile bubasvabe kojih nikad do sad nije bilo, muku mucimo sa zutim mravima vec deceniju. Koga god sam zvala da pitam za resenje prebacuje loptu na drugu sluzbu ili na cinjenicu da su tretirali zgrade (jesu ali kad?).

Na poslu radim u prirodi i normalna je pojava da nekoliko puta u toku dana vidim zmiju, pacova, misa, cak i zeceve, a pre neki dan sam videla i jednu lisicu i vevericu. Kad sam bila mala park je bio pun sova, slepih miseva, veverica, detlica. Danas ih na prste jedne ruke mogu izbrojati. A opet prilikom kosenja trave bar po jedna zmija strada (pre neki dan sam videla cak i krticu koja je nastradala).

Ko je kriv je manje bitno. Pitanje je kako to promeniti? Ne mislim da je ovaj zakon neko pametno resenje jer tako nastradaju obicno neduzni, iz razloga sto je ova drzava nekom majka a nekom maceha. Mada je i cinjenica da Srbe samo po dzepu treba udarati. Ali ovde je cak i krivolov bio organizovan pa smo imali slucaj Italijana da svercuju ptice iz Srbije i da uglavnom prodju nekaznjeno, (ne znam da je neko kaznjen a i ako jeste kazna je preblaga), ali ce zato seljak nastradati kad ubije lisicu koja mu kolje kokoske ili vuka sto mu preklao 50-tak ovaca.

Trebali bi da organizujemo edukaciju stanovnistva (pre svega dece predskolskog i skolskog uzrasta). Da nabavimo zivotinju koje vise nema u prirodi kao sto je uradjeno sa dabrovima u Zasavici i da probamo da stvorimo podmladak koji cemo pustiti u prirodu. Nazalost vec mesecima trazim da nadjem neke informacije o ugrozenim zivotinjama u macvanskom okrugu (kao i one koje su nestale sa lica zemlje) ali slaba vajda. Cak i CITES lista je pisana suludo za obicnog coveka jer ja npr. nisam mogla da se snadjem u njoj i da vidim koje su zivotinje ugrozene sa ovog prostora. Isti problem sam imala i sa sajtovima ministarstava jer su informacije veoma sture.

I jos nesto. Sta se podrazumeva pod ovim?

SLEPI MIŠEVI
Tamnooki potkovičar 55.000
Sredozemni potkovičar 50.000
Širokouhi ljiljak 55.000
Planinski slepi 55.000
Veliki brkati 55.000
Dugouhi večernjak 55.000
Barski večernjak 55.000
Resati večernjak 55.000
Mali noćnik 55.000
Patuljasti slepi 55.000
Dvobojni večernjak 50.00
Dugoprsti večernjak 50.000
Šiljouhi večernjak 50.000
Crni brkati večernjak 50.000
Belorubi slepi mišić 50.000
Smeđi dugouhi ljiljak po 50.000
Sve ostale vrste 45.000

Da li ovo znaci da su sve vrste zasticene kad pise "sve ostale vrste" ili neke ipak nisu. I kako ce neko da zna da li je ubio slepog misa koji je zasticen kad nema pojma koji slepi mis je planinski a koji dugoprsti?

Zato hajde da vidimo kako da vratimo prirodi oduzeto dok jos mozemo jer na neke stvari nemamo uopste uticaja!
 
Zivimo i sami znamo u kakvoj drzavi gde ni prava coveka nisu zasticena, a kamo li prava zivotinja.
Jedan ovakav zakon je morao da se donese, jer ni oni koji treba da sve to kontrolisu i eventualno kaznjavaju zloupotrebe do sada to nisu mogli da rade, jer nije bilo propisanih kazni za zloupotrebe zivotinja. Nisam veliki optimista da ce ovo nesto promeniti u glavama ljudi, jer za ovaj zakon nisu ni culi, ali svaki mali korak je dobrodosao. Slazem se sa tobom da je edukacija dece nesto najvaznije od cega treba poceti da bar oni jednog dana pocnu da cuvaju ovo sto mi nemilosrdno unistavamo.