Odgajivačnica / centralni filter - pomoć

n.ekv

New Member
27 Februar 2007
17
0
1
38
Barajevo
ivana-whiteshepherd.weebly.com
Pročitao sam @zopex2008 -ovu temu o centralnom filteru uzduž i popreko i u razgovoru sa njim se došlo na ideju da otvorim posebnu temu za moj konkretan slučaj.

Naime, planiram da napravim (još jednu) odgajivačnicu, ovoga puta sa centralnim filterom.
U podrumskoj prostoriji gde bi bila odgajivačnica imam betoniranu ukopanu rupu u podu koja je solidnih dimenzija - 60 x 400 x recimo 60 visine... I u nju bi se mogao smestiti sam filter. Planirano je da tu bude ukupno oko 8 tona vode, ukupno oko 60 akvarijuma u 4 nivoa. S tim da bi vrh poslednjeg akvarijuma bio na 195om cm. Kako bi se pravili novi akvarijumi, bušio bih rupe na akvarijuma i tako rešio odvode...
Nadam se da sam naveo dovoljno informacija da bismo mogli da damo odgovore na neka od sledežih pitanja.....

Koja pumpa i kolike snage i potrošnje?
Okvirna cena pumpe?
Koje snage bi bilo dobro da bude UV lampa?

Za početak ta 3 pitanja....
 
Centralni filter je najkomforniji, najbolji i nazalost najsuplji nacin filtracije u akvaristici.
Ja bih posao od racunice sta mogu da proizvedem i koliko toga da prodam tj koliko mogu da zaradim mesecno da bih pokrio troskove pre svega za elektricnu energiju.
Za taj broj akvarijuma i tu visinu pumpanja mislim da bi pumpa morala da bude minimum 700, a jos bolje 900 vati. Sad to treba pomnoziti sa 24 sara i 30 dana i dobije se racunica od nekih 650 do 700 kwh mesecno.
Na ovo treba dodati i troskove za osvetljenje akvarijuma i kompresor za vazduh. Osvetljenje bi trebalo da bude LED, jer je ubedljivo najisplativije.
Kompresor za vazduh 60w x 24 h x 30 dana =43 kwh. Sad to saberi i dobices mesecnu racunicu.

Trosak pescanog filtera i UV lampe oko 300 do 450 E ali o tome kasnije kad odlucis kojim putem da krenes.

Prednosti su velike, filtracija je odlicna i stedi se vreme na odrzavanje. Pranje filtera traje mozda dvadesetak minuta dnevno, a sam izracunaj koliko ti vremena treba ako imas 60 filtera.
 
Mislim da bi ti trebao da izneses malo vise podataka o tome. Kako ti mislis sve to da organizujes, to filtriranje?
Kazes da planiras oko 8000 litara vode. To mu dodje oko 60 akvarijuma od 120 litara vode. To bas nije jednostavno proterati i izviltrirati u filteru dimenzija koje si naveo.
Ako planiras nesto slicno kao Zoran onda je to drugo pitanje jer ta rupa u podu bi bio uglavnom slivnik i krupni filter.