"Opasne" zivotinjice ...

Damari

Member
27 Septembar 2007
350
0
16
svetprinceva.wordpress.com
Fauna i ostali koji su malo vise u ovim vodama teraristike
Zanima me da li ste imali iskustava sa ujedima pojedinih vrsta,manje ili vise otrovnim...ili pak i neotrovnim ali bolnog ujeda...ne razumem se uopste u otrove pojedinih vrsta ali me jeza prozme kada pomislim na tu temu
pa resih da vam postavim ovo pitanje
i naravno kako ste se ponasali u slucaju da je bilo neih takvih povreda?
Unapred hvala :)
 
Ovo je jako zanimljiva tema ,narocito za one koji su imali bliske susrete sa "opasnim" teraristickim zivotinjama.:)

Ja sa cime mogu doprineti u ovoj temi je, jedno iskustvo sa stisakom klesta Heterometrus sp-a (skorpiona):mrgreen: U tom malom incidentu nije bilo vecih povreda jer sam imao rukavicu na ruci i samo sam osetio snazan stisak klesta, drugo nista . Inace, ne znam kako bih se proveo da sam dobio ubod bodljom ali koliko sam cuo i procitao tudja iskustva, ne bi predstavljalo neku veliku brigu i da se tako nesto desilo, ubod Heterometrusa sp je kao ubod pcele ili ose.

Sto se tice ujeda tarantula , tu nisam imao problema. Moram biti iskren, bilo je momenata da je moglo tako nesto da se desi ali na svu srecu nije se deilo a isto tako da napomenem da sve moje tarantule spdaju u slabo otrovne vrste, tako da bi reakcija bila slicna kao sa skopionom Hteremoterus sp-om.

Zato bih nagalsio , da sve otorovne teraristicke zivotinje koje drzimo u stanu, maksimalno obezbedimo od dohvata ne samo dece vec i odraslih ukucana . Tako nesto mozemo osigurati sa adekvatnim zastitama kao sto je ova bravica (,evo i kako to izgleda postavljeno na terarijumu link) i obavezno naznaciti na terarijumu nalepnicom Opasno ! kako bih upozorili slucajne" prolaznike".Isto tako smatram , da bi nasl zakoni i propisi trebali da se dorade i usklade sa zakonima i propisima EU. Pored svega toga, mislim da bi bilo korisno neke opasne vrste zabraniti da se drze bez zakonom propisane i odobrene dozvole kao sto je to ucinejno u mnogim evropskim zemljama, a ne da se neke jako opasne vrste drze kod bilo koga , ko hoce i ko god pozeli . Znam dobro da se u nekim zemljama takva dozvola izdaje slicno kao sto se recimo izdaje dozvola za vatreno oruzje , tako da ne moze svako posedovati opasnu zivotinju.
 
Za zakone o kojima pricam znam da su ovde jaki,i definitivno ih podrzavam.
Dosta ljudi neozbiljno prihvati tako nesto i posle odbija odgovornosti.

A nije ti se dogadjalo da te gricne neka zmija? Bez obzira da li ima otrov ili ne ...
 
Grickanje neotrovnih zmija ?:) hehe...uglavnom mladih i veoma bezazlenih zmija kao sto su severnoamericki kukuruzni smukovi .

Mlade zmije u principu ispoljavaju mnogo vise agresivnosti nego odrasle , razlog moze biti u njenoj velicini i prirodnom instinktu samoodbrane jer sve okolne zivotinje predstavljaju opasnost za nju a ne plen. Ali da neko ne pomisli da je ujed mlade zmije isti kao i ujed odrasle zmije , jeste isti ali samo kada je rec o otrovnicama , za neotrovne zmije to pravilo ne vazi.
Mene su mnogo puta mladi kukuruzni smukovi grickali pri ciscenju njihovog prostora ali takav ujed covek ne moze ni da oseti a kamoli da ostavi nekakve tragove. Vece neotrovne zmije mogu itekako naneti teze ozlede ali su zato odrasle zmije manje agresivne i redji su slucajevi da nas napadne ako se pridrzavamo nekih pravila pri pristupanju odraslih zmija. Recimo ,tigrasti pitoni mogu naneti opasne povrede pa cak opasne i po zivot jer izmedju svojih zuba od osatataka hrane ,nose veoma veliki broj opasnih patogenih bakterija koje mogu izazvati trovanja krvi. Zato velikim neotrovnim zmijama takodje treba pristupiti sa oprezom i ako je hvatamo rukama, trebalo bi koristiti kozne rukavice. Dosta puta gledamo na tv-u raznorazne dokumetarne emisije i filmove gde ljudi velike zmije hvataju golim rukama sto moze izgledati potpuno bezopasno ali ne treba zaboraviti da je takva zmija sigurno pod stresom ili je jako izmorena pa deluje osamuceno i nezainteresovano za napad , sto u prirodi u prvom kontaktu sa takvom zmijom sigurno necemo proci olako. ;)
 
Da osvezim malo temu sa zanimljivim linkom...;)

Upozorenje: Osetljivi i emotivni ljudi da ne otvaraju link!


http://www.reptielenopvang.nl/bite-backpics.html

Evo jednog primera ,jeste malo nezgodan za gledanje ali je poucan i moze itekako posluziti buducim vlasnicima jako otrovnih vrsta zmija, da se zamisle pre nego sto se odluce za tako opasan potez . Isto tako nase vlasti u drzavi ,trebali bi konacno da usklade zakone i propise sa zakonima ostalih demokratskih zemalja a ne da se tako olako nabavljaju zivotinje i na taj nacin izlazu opasnosti i druga lica kao sto su clanovi porodice, prijatelji ,komsije i td...

Slobodnu nabavku i drzanje jako otrovnih vrsta zmija i slicnih opasnih jako otrovnih zivotinja, treba zabraniti :!:
 
Za ovo stvarno treba imati zivaca. Posledice nemara i nepaznje su stravicne sa trajnim oziljcima, da ne pominjemo muke koje se verovatno trpe dok povrede nisu sanirane.

Verujem i da se zabrani uvoz ovih otrovnih zmija uvek ce da bude onih koji ce da se na neki nacin snadju....A o posledicama nam dovoljno govore slike sa datog linka.
 
Mirka said:
Verujem i da se zabrani uvoz ovih otrovnih zmija uvek ce da bude onih koji ce da se na neki nacin snadju....

Ne radi se Mirka samo o tome da li zabraniti ili dozvoliti uvoz tih opasnih zivotinja (nisam ni pomislio da se bukvalno zabrani), vec treba regulisati zakonom i propisima nabavku i drzanje tih opasno otrovnih zivotinja. Dozvole o uvozu tih zivotinja treba pod "skener" stavlajti i izdavati, a samim tim dalju prodaju i obavezno dozvole za drzanje tih istih zivotinja. U vecini zemalja postoje jasno propisana pravila kako i ko moze takve zivotinje drzati i u koje svrhe, a ne kao kod nas gde se nezna "ni ko pije, ni ko placa" jednom recju, kaubojistina. Sva sreca sto se kod nas jos nisu pojavile zmije otrovnice poput tajpana, kobri , zvecarki i drugih jako otrovnih vrsta, pa nemamo ovakve slucajeve koji se desavaju u zemljama gde ih ima, inace bi to kod nas bilo jako opasno gledajuci koliko su nasi doktori spretni , edukovani i pripremljeni sa serumima za te otrovne vrste koje nisu sa nasih podrucija.

Znam da bi ovo pogodilo velike ljubitelje zmija ali ipak red neki mora da postoji, ne moze svako da poseduje nesto sto je kao tempirana bomba koja moze ugoziti ziveote mnogih nevinih. Neko ce reci da postoji opasnost i od psa koji je ujedljiv (npr. pit bull terijer, americki stafordski terijer, bull terijer.i sl...) ali za mene je takvo poredjenje, jako neumesno i neperimereno (ne bih da komentarisem zasto ,otisao bih predaleko)...;)
 
Se tice ove teme, osecam obavezu da se ukljucim, jer sam nekoliko puta doziveo ujed zmija. Ujedale su me domace neotrovne vrste, ali i tigrasti pitoni i boe konstriktori. Napomenucu da sam u svim tim situacijama mislio da stvari drzim pod kontrolom. Verujte, sve je bio samo TRENUTAK NEPAZNJE! Ujedi nisu bili ni bolni ni opasni, ali nisu bili prijatni.
Ovim zelim da skrenem paznju buducim vlasnicima tigrastih pitona i boa konstirktora jer su narocito mlade zmija ovih vrsta skloni ujedanju.

A sto se tice fotografija koje ste videli na datom linku, mislim da bi svako trebao da razmisli o svojoj bezbednosti i bezbednosti najblizih, dovoljan je samo mali pad koncentracije i da se zauvek pokajete. Takodje bi iste fotografije , trebali da pogledaju zakonodavci.
 
Ovo je tema koja me posebno interesuje i zanima. Za sada, nemam mnogo vremena da razvijem svoje komentare, ali noc je dugacka ;), pa bih zeleo da malo porazgovaram o otrovnim zmijama sa ljubiteljim tih vrsta i naravno, ako ima osoba koji ih poseduju. Ja imam nekoliko otrovnica, medju kojima najotrovnije koje se mogu naci... Ali, kada se prica o najotrovnim, mora se znati da ne postoji "najotrovnija" zmija. Svaka vrsta ima svoj nacin delovanja, pa bih da malo razvijem u vezi toga. Ako ne postoji najotrovnija, postoje ljudi koji rade bilo sta... A to me najvise nervira i najvise pogadja. Sa takvim ljudima, ako ih ima ovde, uopste necu da razgovaram. A takvih ima na gomilu. Jedan primer, na koji sam naisao... A to je da jedan maloumnik, tip koji nema pojma o zmijama i posledicama ujeda raznoraznih vrsta, uspeo je da nabavi muzjaka Bitis Gabonica i zenku Bitis Arietans, nakon seksualnog punoletsva ih je spario... Pitanje je, ako me iko moze razumeti, i ljutinu koju mogu da osecam za te tipove je, u slucaju da jedna bebica od tih zmija ujede nekoga, na koju osnovu mislite da moze da se pronadje odgovarajuci serum? Jer serum za ujed Bitis Gabonice nije isti za Bitis Arietans... A ako jos iza toga pocnemo da ih ukrstamo, to je zagarantovana smrt u strasnim bolovima i mukama svakome koga bi ujeo takav hibrid... Ali o tome cemo malo kasnije.
 
Da se nadovezem i ja ovoj temi .

Nas zakon o drzanju opasnih zivotinja govori sledece:


"8. Опасне животиње
Члан 85.
Опасна животиња може се држати само ако не угрожава живот људи и других
животиња односно њихову телесну целовитост, а на јавној површини се може наћи
само под непосредним и непрестаним надзором власника, односно држаоца.
На објектима, односно местима у којима се држи опасна животиња мора се
истаћи упозорење, односно видљив знак који указује на опасност.
Забрањено је репродуковати опасне животиње.
Забрањено је да лица млађа од 16 година изводе опасног пса.
Министарсво издаје дозволу за држање и увоз опасне животиње.
Члан 86.
Промена власништва над опасном животињом могућа је само уз дозволу издату
од стране Министарстава.
Власник, односно држалац опасне животиње дужан је да пријави нестанак,
односно угинуће опасне животиње Министарству.
Члан 87.
Ако власник, односно држалац опасне животиње више не испуњава услове на
основу којих је добио дозволу за држање Министарство наређује смештај опасне
животиње у прихватилиште или зоолошки врт.
Трошкове смештаја опасне животиње из става 1. овог члана сноси власник,
односно држалац.
Министар прописује услове и начин држања опасне животиње.

Опасне животиње које нису обухваћене међународним конвенцијама, могу се
гајити само уз предходно добијену сагласност надлежних органа за заштиту природних
ресурса и органа надлежних за послове ветерине"


Eto, to je ono sto sam nasao, pa sami procenite i protumacite zakon:|
 
Auuu listao sam slucajno i naleteo na ovaj slide show slika kao posledica ujeda cega god,mislim imao sam iskustva sa poskokom sivim ali ovo nije ni priblizno tome jeste da je stari post ali ponavljam auuu je....te,klonio bih se ovakvih stvorenja samo tako pa koloko god su lepa,i ako imam otrovne ribe jednu otrovniju cak ipak treba to zaobici,a ja moje prodajem i zbog ovakvih stvari,mada bih ih najradije bacio u prirodu ali ne mogu........ipak su im stanista daleko