Organic Pande

CTale

Member
4 Avgust 2010
199
5
18
Beograd
Pre neki dan sam primetio u filteru malu Pandu:

df095df7f9b32d56b585d39ba9d41518.gif


Posle nekoliko godina NE truda, sa samo 3 odrasla primerka, desio se spontani mrest Pandi u zajedničkom akvarijumu (sa kozicama, Helenama, Ancistrusima i MTS-ovima).

Mrest sam primetio nakon zamene vode (bez pripreme, direktno iz vodovoda, malo dogrejana vodom iz bojlera), temperatura 25 stepeni, bez dodavanja sredstva protiv plesni i bilo kakve druge hemije.

Tok vode je male povukao u komoru modifikovanog unutrašnjeg filtera sa zazorom.

Jedna večerašnja:

4d46698e7ea551eac0581ed23c3ab42a.jpg
 
Nisam se bavio ikrašicama nikada, niti pokušavao da namerno izmrestim.

Jesam pokušavao da nađem Pande različitih polova ali samo zbog njih samih. Ženka koja se izmrestila je jedna od prvih riba u akvarijumu, jedna od 2 tada nabavljene. Druga je iz nepoznatih razloga uginula pre nekoliko meseci, a ovoj sam nabavio jato od 5-6 komada malih. Od tih malih 2 je preživelo i evo, stasalo za mrest.

Jako je interesantna "igra" tokom mresta.
 
Ako hoces da se igras mozes da odvajas ikru u spoljni filter. Kako ikru obicno polazu na staklo ili na donju stranu lista biljaka lako je da je prebacis. kad primetis ikru na staklu, pazljivo izmedju dva prsta je uhvati i prebaci u filter. Iznenadices se koliko je ikra cvrsta. Nekad je dovoljno da samo prstom prevuces preko ikre i ona ce ostati zalepljena na prst. Ako je na biljci onda je jos lakse, otkones taj list ili celu biljku prebacis u filter.
U filteru uvek ima mikroorganizama za pocetnu ishranu mladji, a kasnije ako porastu mozes da im dodas i malo uobicajene hrane za ribice.
 
Videću, do skoro ikru nisam mogao ni da primetim (helene bi pojele sve odmah nakon mresta). Pre neki dan su bacili ikru na nanu petit i te sam listove prebacio u filter. Sinoć sam video da je ikra tamno zelena.

Sinoć je opet bilo ikre, na staklu. Jutros je nisam video (verovatno je stradala).
 
Novih 6 komada iz dva mresta je u filteru. Lepo napreduju.

Jaja opet po čitavom akvarijumu, uglavnom na donjoj strani listova biljaka.
 
Bogami, ovo nadmašuje moja očekivanja: sada ih ima u bar 4 veličine, mrda se na sve strane (u ovom izdvojenom delu filtera), postalo je nemoguće da ih izbrojim. Opet ima novih jaja. Biće gužve uskoro.