Paracanthurus hepatus - Regal Tang

Peca

Member
4 Novembar 2004
157
0
16
Novi Beograd
U moje more je stigla još jedna ribica i moram da primetim da je i ona puna karaktera. Kao što vidite iz naslova u pitanju je Regal tang ili Hippo tang. Riba je još uvek beba, manja je od najmanjeg ocellarisa, odnosno ima oko 2 cm. Stigla je u subotu uvece i odmah otišla pod prvi kamen. Sutaradan ujutro je izašla, sat nakon palenja svetla. Pocela ja brzo da pliva u društvu sa klovnovima i ubrzo da traži i jede hranu. Ne plaši se kad prilazim akvarijumu i za sada, što me je najviše plašilo, nema tragova stresu i belim tackicama. šta da kažem, uzimam ribe iz proverenog izvora, ribe koje su prošle dobar karantin, koje prihvataju hranu i sl.
 

Attachments

  • e_tang_i_2_klovna.jpg
    e_tang_i_2_klovna.jpg
    24 KB · Pregleda: 223
  • e_tang_na_kamenu.jpg
    e_tang_na_kamenu.jpg
    30.9 KB · Pregleda: 236
Lepo napredujem, trenutno samu fazi savladavanja straha i traženja nacina da tu ideju predložim ženi, a da ne poletim sa VII sprata... kroz zatvoren prozor :wink:
 
Ja to radim ovako: uzmem serpu ili korito koje zene najvise koriste i u njega stavim pesak za akvarijum i kada im zatreba taj sud kazu "Dane sklanjaj tak pesak" a ja ladnokrvo-"Nemam gde da ga stavim pa moram da napravim veci akvarijum :lol: ".
Vredi da se proba... :lol:
 
ja obicno kupim nesto recimo koralj, nazovem ga njenim imenom i konstatiram da trebamo kalcij reaktor..;) mozda tako nest prodje..lol

Je da, to tako ide s tim akvarijima.. Moj put je do sada izgledao odprilike ovako:
prvi:
[Broken External Image]:http://www.piranha-fury.com/photopost/data/500/504100204-med.JPG
drugi
[Broken External Image]:http://www.orbicon.com/hraquatica/upload/slike/seraakva.JPG
treci
[Broken External Image]:http://www.piranha-fury.com/photopost/data/500/504newtank.jpg
Ovaj treci ima najzad sve sto mi je falilo kod prva dva (overflow, sump, tehniku skrivenu od oka, HC skimm...) no nekako mi je mali... hmm mislim na akvarij :lol: da je barem kojih 180 dug... sh***! tako da idem na to da vecina moje opreme bude pogodna za displayeve do+/-1200 litara.. (kad udjem u cash $$$ ) bit ce akvarij do dzaja..
U zadnje vrijeme sam dosta bizi s proucavanjem i analiziranjem upstream refugium solucija i fasciniran sam njihovom funkcionalnoscu.. Zelio bih napraviti upstream fuge za svoj akvarij (kojih 200 litara) no buduci da sam jedan od onih s dva leve neznam odakle da pocnem to sve skupa crtati i stavljati na papir..

no dobro, nazad na tanga.. super riba.. Imaju kod kineza u kraju reef akvarij s zutim tangom i ovim tvojim unutra.. super ih je za vidjet kako se love i igraju u akvariju... (mozete zamisliti u kakve restorane vodim Kety na svakoj prilici... hehe samo ove s morskim akvarijima)
Htio ja uzet jednog za svoj akvarij ali me strah da bi se moj zutara mogo agresivno/teritorijalno ponasat.... sto vi mislite?, plivaceg prostora ima dosta no ipak nije tako velik tank...? ideas?
 
Mario zebrasoma flavescens i Parakanthurus hepatus nisu nemoguca misija cak i za manje akvarijume od tvog.Ja obe vrste obozavam i skoro svaki akvarijum koji radim a imam odresene ruke , ima obe ribe.
Imam recimo pod svojom indirencijom akvarijuma koji sadrze i po nekoliko razlicitih tangova nije to tako strasno ako hrane i prostora ima za sve.
Da ne bude da samo pricam evo i nekoliko slicica kao dokaza .
 

Attachments

  • zebrasoma-i-paracanthurus.jpg
    zebrasoma-i-paracanthurus.jpg
    25.8 KB · Pregleda: 169
  • trio-tangova.jpg
    trio-tangova.jpg
    27.4 KB · Pregleda: 170
Ove gornje slike su slikane neposredno po paljenju svetla te nisu narocito reprezentativne jer se sav zivi svet akvarijuma nije otvorio.

Sto se zajednica tangova tice problema uvek moze biti prilikom naseljavanja novom ribom jer je starosedeoci a takodje tangovi mogu ozlediti.Kada prodje taj prvi kontakt bez vecih posledica obicno kasnijih problema u vidu tuca nema.

Ipak sa morskim ribama nikada nisi nacisto , odstupanja od pravila iskusio sam licno milon puta . Cesto se recimo desavalo da ribe koje su kompatibilne prave probleme i obrnuto .Stoga veciti oprez nikada nije na odmet.
 
Posto jucer nisam bila on line, ugodno sam se sada iznenadila s ovim postom!
Peca, sretno s bebom prinovom, koji je toliko malecki da je to ludilo! Super je uzimati malene ribibi: gledas ih kako rastu, kako se privikavaju na akvarij i stanovnike, a i imas dovoljno vremena za nabavku novog, veceg akvarija! :wink:
Sve u svemu maleni je tangic superiškica!
Jucer sam baš bila blizu jednog akvarija (skoro da nisam i sama zaplivala u njemu) velicine cca 1600 l i ima unutra par malih plavih tangica i 2 šuta tanga, i još brdo drugih ribibi i koralja i svega toliko lijepog.
što se tice kupnje veceg akvarija i nagovora svoga dragoga na tu ideju, nije bio uopce problem...dogovor je pao, kada kupimo svoj stan, radimo i veci akvarij! Ah, kako to zvuci jednostavno, samo treba kupiti stan...
...a za ostale živulje koje želim isto nema beda, jer on jako dobro zna da kada sam ja sretna i on je :wink: :D
 
thx. za info.. vidio sam reply jos prije dva dana no nisam se logiravao jer sam u full spedu.. Vidit cu kroz neko vrijeme sto i kako .. skontao sam nest novih zivina za akvarij (Amblyeleotris aurora goby + njegov simbiotski Alpheus.sp pistol shrimp, Alveopora gigas koralj i u pregovorima sam za jednu Catalaphyllia jardinei i tridacnu gigas)
 
Evo i mene posle duzeg vremena da vam se javim. Peco neka ti je srecna prinova i zelim ti da ti i riba i akvarijum sto brze porastu,i da ti svi buduci novo pridosli stanovnici budu tako mali ili po mogucnosti jos manji jel tako ce zena teze da provali da imas opet novog stanara i xxx eura manje u novcaniku. Pa neces morati da vezbas skakanje sa 7 sprata i to bez padobrana!!!!! :lol: :lol:
 
Evo i ja da se malo pohvalim. :D I u moje malo more na 21.01.2005. je stigao jedan mali plavi regal tang velichine 4 cm. Prvog dana su se pojavile bele tachkice ali vech drugi dan su nestali. Malisha je nekoliko dana bio prebirljiv oko hrane i nije hteo niti suvu niti smrznuti morskih organizma ali nije pokazivao da je gladan jer mu je stomachich bio stalno naduven valjda je jeo alge i druge stvari. Ali i to je sad proshlo i vech jede mljevene morske organizme a suva hrana mu se josh ne svidza.
Poshto sam imao jedan Naso Literatus tang postojala je mala shansa da se on ponasha nesilnichki prema novom ali nije nishta bilo chak i ne obracha paznju na njega nije ni doshao da ga pogleda kada sam ga pustio.
Jedno pitanje za kraj dali postoji Paracanthurus hepatus - Regal Tang sa malo crvene boje na ledznom peraju? Crvena boja se nalazi izmedzu plave i crne. Ovakav sam video na sliku i mislim da i moj moze da ispadne takav. Ako pronadzem sliku stavichu je tu.
 

Attachments

  • paracanthurus_hepatus_-_regal_tang.jpg
    paracanthurus_hepatus_-_regal_tang.jpg
    39.7 KB · Pregleda: 62
Mene zanima, zašto su Zozo tvoj i Pecin tang toliko drugacijih boja? Da li je to do svjetla u akvariju ili do kamere ili ...nešto?
He i sada s ta dva tanga...Zozo, planiraj veci akvarij!...još i dvije vrste klauna, s tim da ce Maroooni vjerojatno isto dosta narasti.
 
Jasenka do foto aparata je on mi stalno zajebe boje kada slikam sa blicom. Ali lep je on i onako plav ne treba mu cyan. :) Mada regal tang mi kada ga slikam odbija svetlost blica pa se aparat stima prema njemu pa druge mi ribice ispadnu tamne. Zajeban neki dechko/curica ovaj tang. Voli samo da se on prikaze na sliku da bude najlepshi pa neda drugima da se vide. 8)
 
Hehe, tangic-samodopadna ribibi 8)
Ne znam koliko ste vas dvojica to primjetili s svojim tangovima, ali moja zebrasoma f, je luda za slikavanjem, tj. uletavanjem u kadar 8)
 
Paaa regal tang mi je josh sramezljiv i sakriva se ako uradim neki nagli pokret ispred akvariuma ali zato NASO tang e on se uvek ubacuje u kadar kada probam da slikam. Ne dozvoljava da neshto slikam a da on ne bude na tu sliku. Na pola slike se vidi neko oko :shock: ili njushkicu kako viri u objektiv. :lol: