Paracanthurus hepatus - Regal Tang

zozo razmišljaš li o vecem akvarijumu praviš kombinaciju riba koja neminovno sa rastom iziskuje veci prostor. I naso i regal tang su plivaci, imaj to u vidu.Takodje imaj u vidu i cinjenicu do koje mere mogu da narastu.
 
Octopus i ja zelim kuchu od 150 kvadrata koja ima dvor od 500m2 i to pokraj mora pa da ne moram da pravim akvariume nego jednostavno odem na ronjenje. Ali eto zivim u stan od 70 m2 i to zajedno sa roditelje. :D E jebiga za sada i one che malo da se strpe neche im biti nishta mozda che malo manje da plivaju kada odrastu a i ima mnogo vremena dok oni odrastu. Za nekoliko godina mozda napravim vechi akvarium.
Aj lepo recite koliki akvarium mi treba da bi u njemu stalo jedan regal tang, jedan zuti Z. flavescens, i aj da stavimo i jedan NASO tang?
Mada NASO ako poraste vishe od 30 cm rekao sam ja ide na poklon kod octopus i ima lichno da ga dostavim. :lol:
 
Maliplavi tangich vishe ne postoi. :cry: Pre 3 dana sam ga stavio u manji akvarium da bih ga lechi od belih tachkica koje nisu hteli da se izgube vech duze vreme. Dva dana je bio dobar ali trechi dan sam ga pronashao mrtav. Pojma nemam zasto. Sta se dogodilo ostache misterija za mene. :cry:
 
:(
E, Zozo, e! Baš mi je šao sto je tangi? tako neslavno završio. :(
Kažeš da si ga prije tri dana prebacio u karantenu (što znači da je do sada bio bolestan?!)..pa vjerojatno je na kraju podlegao bolesti od iscrpljenosti.
Koliko možeš biti siguran da ti i ostale ribe u akvariju nisu zaražene? I što češ sada napraviti?
Ustvari koliko bijele točke mogu biti opasne za cijelu populaciju u akvariju?
 
Mislis Stina da je Cleaner Wrasse resenje za svaki morski akvarijum kada su bele tackice u pitanju ? Ako je to resenje, ne vidim razlog da se prvo jedna takva riba ne nadje u morskom akvarijumu kako bi se izbegle ovakve situacije kao sto je kod Zozo-a :?
 
Gledaj, ima jedan tank u dučanu u ZGu(jedan od rijetkih morskih! :evil:) i unutra baš ima yellow tang, regal tang, 2-3 percule, CLEANER WRASSE, singapurski anđeo... i to je to!
Ono što sam vidio je da je taj akvarij zbog interesa kupaca dosta izložen stresu, kako s jedne strane tako i s druge... a vidio sam i ich na nekim ribama, al preko noci bi se rijesio kad bi ga cleaner wrasse poceo cupkat!
S obzirom da je ova mala zivotinjica inace prirodni borac protiv parazita, nevidim razloga zasto nebi bio u?inkovit protiv icha...
Iako nisam baš kompetentan da solim pamet o morskoj, nekak mi ovo drži vodu! :wink:
Na drugima je da to opovrgnu...
 
Pa, stvar je momci u jednoj zanimljivoj stvari kod te ribe. Osim što ju je teško razlikovati od sličnog, koji je parazit, tj kida ljuske riba, taj "All Cleaner (Labroides and other species) Wrasses " spada u ribe za koje se kaže da ih je bolje ostaviti u prirodi nego držati u akvariju. Stvar njihovih ?estih ugibanja u akvariju je neadekvatna prehrana i stres.
Kozice iz porodice Lysmata su eventualno dobre za riješavati neke od nametnika, parazita, ali ja ne bih išla samo s tim da bi mi ta kozica riješila cijeli akvarij
..za sve one koji žele malo više naučiti o ribama koje se ne preporučuju u akvariju i ribama s specijalnim potrebama
http://www.aquariumpros.com/articles/badfishlist.shtml
 
Ako se ne varam Zozo je imao i cleanera, ali je uginuo. Stina, nije rešenje u držanju riba i drugih organizama koji jedu parazite, već u karantinu. I to u pravom karantinu, gde su ribe tretirane preventivno. To je jednostavno, po sistemu bolje sprečiti nego lečiti! Da je Zozo poslušao i uzeo ribu posle nekog vremena iz radnje do ovoga verovatno ne bi došlo. Takođe se postavlja pitanje, zašto je prodavac prodao ribu bez karantina? Ovu mu ne ide na čast, bez obzira na razlog.
 
Peca to si u pravu u potpunosti. Ribe se ne isplati kupovati ako nisu prole karantenu barem dva do tri tjedna. Ako trgovac ne eli sa?uvati ribu toliko u karanteni, onda je bolje promijeniti trgovca.
A i poeljno je dobro imati karantenu doma, jer ipak, ?ovjek je najsigurniji kada ribe pro?u adekvatnu pripremu prije nego u?u u koraljni akvarij. Pogotovo kada ribe i ostali organizmi dolaze s dosta razli?itih strana