Parazit

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Jedan mali parazit koji je slican hook crvu u slatkovodnoj akvaristici moze da iznenadi i nase morske ribe.
Mnogi tog crva nikada nisu ni videli jer se on uglavnom odstranjuje u prvoj fazi tretmana riba ali ipak moze da se desi da nam stigne u akvarijum.

Iteresantno kod ovog parazita je to da je skoro transparentan i izuzetno tesko ga je uociti. Ipak i on ima slabu tacku koja ga oda i ostrookoi ljubitelj morske akvaristike moze da ga uoci.

Ako primetite na nekoj ribi da za sobom vuce neke "baon koncice" koje strahovito podsecaju na vlaknaste alge nebudute lenji i dobro prekontrolisite ribu.

Crv se relativno lako odstrani sa pincetom ili nekim slicnim predmetom a neki to rade i sa kalijum permanganatom.

Na prvoj slici se vidi taj parazit. Ja sam ga uokvirio da bi se lakse zapazio jer je transparentan i nije bas najzahvalniji za slikanje.

DSC05120.jpg



Na sledecoj slici je prikazan mikroskopsi izgled tih koncica koje riba vuce za sobom.

DSC05171.jpg


Na tim koncicima se nalazi nesto sto mene podseca na mlade skoljke a verovatno je u pitanju neka od faza reprodukcije. Nekih posebnih informacija u vezi ovoga nemam. Evo kako to izgleda pod mikroskopom:

DSC05170.jpg


Pa "slani akvaristi" ako vidite nesto slicno na nekoj vasoj ribi neka vam ovo posluzi kao neka vodilja za vasu budnost.
 
Hmmm, ne, nemaju to moje ribice!! :D
Jos uvijek je zdravlje u akvariju pod kontrolom!
U svakom slucaju dobro je znati da i tako nesto postoji.