pirane ulovljene u rijeci Visli

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Poljska: Invazija pirana u rijeci Visli
Strašne amazonske pirane poznate po oštrim zubima i neobuzdanoj sklonosti prema živu mesu naselile su poljsku rijeku Vislu.


[IMGL]http://image.dnevnik.hr/media/images///normal/Sep2007//69135.jpg[/IMGL] Ribiče se mola da ulovljene pirane ne vraćaju nazad u rijeku Nekoliko tih opasnih riba uhvaćeno je u Visli blizu južnopoljskoga grada Krakowa, a ribari i biolozi zabrinuti su jer će se njihov broj povećavati prilagode li se hladnoj vodi."Nekoliko pirana uhvaćeno je u Visli", kaže za dnevnik Gazeta
Krakowska Jacek Labus, dužnosnik poljske udruge ribiča.Labus vjeruje da su te ribe koje u prirodi žive u Amazoni zapravo kućni ljubimci koje je netko pustio u divljinu i ribiče moli da uhvaćene ribe ne vraćaju u Vislu."Da, ulovio sam piranu", kaže Stefan Okruch iz Krakowa. "Čujem da su ukusne, ali moja je bila premalena, ne bih imao što pržiti".Pirane žive u jatima u južnoameričkim slatkim vodama i poznate su po oštrim zubima i snažnoj čeljusti kojom napadaju i proždiru veće sisavce.


ovaj sam članak kopirala s portala
www.dnevnik.hr
jučerašnja vijest
 
Slusao sam i ja Vltavu od Bedziha Smetane,
A za Vislu sam isto cuo i da plivaju pirane veselo,
ne znam sto ih love, ipak je to hladnija reka nego Amazon,
sigurno su se aklimatizovale.

Sto se tiche diskusije od piranama, za nas je to bitna ves, jer ne moramo da drzimo grejace u akvarijumu sa piranama, kada vole i ladnu vodu.

Pozdrav.
 
Vest je zaista bombasticna! :D

Ali treba sa rezervom prihvatiti ovakve vesti , dobro znamo kako novine mogu da od komaraca naprave slona. Mozda je neko za vreme ovih tropskih vrucina tokom leta pustio pirane u reku i naravno da su opstale jer njima odgovaraju svakojaki uslovi u vodi osim temperature ,cim nastupi hladniji period i temperatura vode padne drasticno, tesko da ce opstati. ;)

Cudi me da je nisu pojeli predatori iz nasih voda, pre svega mislim na krupne stuke.
 
Fauna mislim da si u pravu sto se tice pada temperature vode. Ipak je to vrsta koja potice iz voda znatno vise temperature i da nema neku perspektivu prezivljavanja u zimskim uslovima Evrope.

Ipak, ovo je veoma interesantan podatak koji nam najvise govori sta je sve covek u stanju da uradi. Malo me podsetilo na ideju da u lokalnu reku pustim oskare....:mrgreen:

Ako Funa uveze krokodile....ko zna sta sve moze zaplivati Savom.....valjam_se
 
Pa nista cudno. Kad moze u Srbiji u Niskoj banji da uspesno prezivljava i da se mresti kolonija gupika, sto ne bi mogle i pirane u Visli. Naime gupike su pustene u blizini izvora tople vode u jedan potok u Niskoj banji i ta kolinija vec godinama uspesno prezivljava zimu, a leto im naravno ne predstavlja veci problem. U principu i ove pirane bi mogle da prezive zimu ukoliko bi nasle "izvor" tople vode u reci, nesto kao ispust kanalizacije. Bilo je ideja (naravno niko nije mislio ozbiljno) od nekih ljudi koje poznajem da puste tropske ribe u Savu u blizini cevi odakle izlazi topla voda iz Termo-elektrane NT kod Obrenovca. Isto je moguce uraditi i u Macvi gde ima nekoliko izvora tople vode koji kanalima oticu u Savu, pa bi ti kanali bili pogodni za naseljavanje tropskim ribama...
 
Mislim da je to protivu zakona, chak i kod nas :)
To znaci da mi se ta ideja svidja.

Gupike sam takodje video na izvoru tople vode na reci Gradasnici, lokacija Banjica.

Pozdrav svima, a narochito ljubiteljima cverglana :)
 
Neodgovorno je puštati tropske ribe, gmazove u naše rijeke, jezera, jer bez obzira na sve, neke će ipak preživjeti (tipa one jedne kornjače, mislim da je crvenouha neka, ali nisam sigurna).
Tropske ribe, teško preživljavaju niske temperature, ali, nikad se ne zna što se može dogoditi da bi se koja mogla prilagoditi uvijetima životu u umjerenoj i hladnijoj klimi.

Ovo za gupije nisam znala!
 
Stvarno pustiti ribe u rijeku, glupost, i ja sam uvatila jednom japanku u Rajnu koja je bila citava ocupana tako da nakon 2 dana u akvarijumu je uginula, dali zbog promene temperature ili sto je vec bila gotova ne znam...
A u Poljskoj...paaa...svako od cuda uvati po jednu, i nece ih biti jos dugo, tako da ne razmisljajte hoce li opstati ili ne valjam_se