Polovni (aktivan) akvarijum

Srkiboy

New Member
3 Februar 2020
8
0
1
47
Zemun Polje
Zdravo društvo!
Kao taze akvarista (4 meseca posedujem akvarijum od 12 l) kupih akvarijum ugaoni od 120 l.Akvarijum je trenutno aktivan (ima svega 4 ribice) i sleduje mi selidba od prodavca do moje kuće!Tebaju mi saveti:
1.Pošto ću svakako da ga praznim zbog transporta da li da čuvam vodu iz njega ili da ga kod kuće ponovo cikliram iz početka s´obzirom da bivši gazda nikada ga nije praznio do kraja nego je 10 godina samo vršio standardnu zamenu 1/3 vode!
 
Nije lose da sacuvas 1/3 vode, a ostalo da dodas svezu. Kod zamene dodaj neko sredstvo za odstranjivanje hlora da ne pobijes korisne bakterije kojih svakako ima u staroj vodi.
Ako akvarijum ima filter ne bi trebalo da ga peres nego pusti da se isciklira pa kasnije to mozes da uradis.

Podlogu bi trebalo da operes ili jos bolje zamenis pre sipanja vode, jer mnogo se tu nakupilo stetnih stvari za 10 godina.
 
Posle nedelju dana možes da ubaciš nekoliko riba, pa svake nedelje po malo.

Da bi ubrzao cikliranje možeš da zadržiš deo stare neoprane podloge, jer je puna korisnih bakterija i da je pomešaš sa novom ili opranom podlogom.

Bitno je da nikad u akvarijum ne dodaješ odjedanput veliku količinu riba nego malo po malo da filter može da isprati povećano opterećenje.
 
Evo mene ponovo,
Zna li iko može li se ovo ikako rešiti.Oštećenje je iznutra?
 

Attachments

  • 20200210_181412.jpg
    20200210_181412.jpg
    208.1 KB · Pregleda: 6
  • 20200210_174249.jpg
    20200210_174249.jpg
    267.8 KB · Pregleda: 6
Misliš da neko poliranje vodenom šmirglom ne bi imalo efekta?
Poliranje stakla moze da kosta vise nego izrada novog akvarijuma. Treba da se raspitas koliko bi naplatili za poliranje, ako uopste nadjes neku firmu koja to radi i da li zeli akvarijum iznutra polirati.
 
Ljudi znate li kakvi su ovo puževi.Dobio sam ih sa akvarijumom a ne znam ni čemu služe ni kako žive kad ne vidim da išta jedu!U principu ne želim ih u akvarijumu a glupo mi da ih bacim u wc šolju!Imate li neki predlog za udomljavanje?
 

Attachments

  • 20200213_191213.jpg
    20200213_191213.jpg
    120.1 KB · Pregleda: 4
To su puževi Melanoides tuberculata ili malezijski puževi.

Žive u podlozi akvarijuma i korisni su, jer jedu višak hrane koja bi se inače raspadala i kvarila vodu.
Ukoliko se prenamnože to je znak da previše hranimo i da treba da smanjimo količinu hrane koju dajemo ribama.

Noću i kod nagle promene vremena tj pad barometarskog pritiska znaju da se uspužu uz akvarijumsko staklo sve do površine. Iz tog razloga često ih nazivaju i vremenjaci, jer predvidjaju loše vreme.