Pomagajte hitno-Skalari polozili ikru!!

Nita

New Member
4 Februar 2007
16
1
3
Zagreb
Dakle, ovo je drugi puta od kada imam Skalare da su polozili ikru.
Prvi puta :-( nismo imali srece, bilo to prije 15-estak dana, kada je par polozio ikru, i onda mi dosao po noci cistac i pojeo je...ja glupaca ugasila svjetlo preko noci, i zeznula stvar...ovaj put bi stvarno htjela da uspije.Upravo sada zenka polaze ikru, kud li kamo, nego na jednu od stranica filtera-(tu je prvi problem), a muzjak je oplodjuje.
Sta da radim, kad oplodi ikru, bojim se izvaditi filter, da ne unistim sve... da napravim kakvu pregradu po sredini akvarija, i ostavim roditelje sa ikrom, ili da- kad on oplodi ikru(koliko mu treba da to napravi???), pregradim taj dio sa filterom i ostavim u tom dijelu akvarija samo nju, bez roditelja....onda ako to napravim, trebala bih kupiti nešto od sredstava protiv plijesni (Saprolegnija) koje sadrže acriflavin ili provjetravati i odstranjivati pljesnjivu ikrumetilensko plavilo???Buduci da nema roditelja da provjetravaju i odstranjivaju pljesnjivu ikru????Oni koji imaju iskustva, molim dajte hitno neki savjet, pa da ovaj put uspije.Hvala unaprijed!!!!!!!!
 
Kako mogu razumeti u pitanju je zajednicki akvarijum u kome filtraciju vrsi unutrasnji filter. Da li je u pitanju obican sundjer filter ili neki potapajuci? Mesto je zaista nezgodno za mrest.
Cini mi se da bi u ovoj situaciji najbolje resenje bilo da se ikra zajedno sa filterom premesti u drugi akvarijum sa vodom koja je ista kao u ukrasnom. Ako se to i uradi trebalo bi uspostaviti filtraciju u ukrasnom akvarijumu na neki drugi nacin, odnosno postavljanjem drugog filtera.
To sa pregradjivanjem...ako je sam filter jak, a dodje do izvaljivanja ikre moze da se desi da povuce odnosno "usisa" mladj.
Nikad nisam koristila ni jedno sredstvo protiv plesni jer roditelji sami ociste svu ikru koja je neoplodjena tako da nema sta da se uplesnivi.

Polaganje i oplodjenje ikre zna da traje par sati. Paru treba obezbediti mir i izbegavati zagledanje i uznemiravanje. I cekati, mada situacija ne obecava mnogo....
 
Otprilike i sama predlazes sta treba uraditi. Na tvom mestu filter sa ikrom bih preneo u drugi, manji akvarijum ali napunjen vodom iz ovog zajednickog. Za prvih nedelju dana ti ne treba filtracija ali je neophodna aeracija. Trebalo bi da postavis rasprsivac sa vazduhom u blizinu ikre. Temperatura vode bi trebalo da bude kao u akvarijumu u kome se mrest desio a preporucujem 27-28C. Sto se sredstava za zastitu ikre od plesni tice, ne bih znao da ti preporucim jer ih nekoristim. Ali verujem da u svakoj radnji znaju i imaju neko sredstvo.
Malci bi trebalo da pokazu repice posle 3 dana na toj temperatuir, a da proplivaju za jos 3-4 dana. Svo to vreme nemas potrebu da hranis ili bilo sta dodajes u akvariju pa ti ni filter nije neophodan. Kada mali posle tih 7-8 dana potrose zumancanu kesu i proplivaju pocece da traze i hranu. Prva hrana bi trebalo da bude ziva artemija ali se mozes snaci i sa nekom mlevenom suvom hranom ili kuvanim zumancetom. Naravno bez artemije mozes ocekivati visoku smrtnost i menjenje vode vise puta dnevno.
I predlog sa pregradjivanjem akvarijuma nije los, ako je izvodljiv. Bar za pocetak, ali svakako malce moras prebaciti u drugi aq kad proplivaju.
Javi sta se desava dalje i pitaj za detalje slobodno.
 
Hvala na savjetima.A ne preostaje nam nista drugo nego ih pustiti.Muz je napravio pregraduvaljam_se , to je za umrijeti od smijeha, no bar funkcionira, i time smo ogradili par od ostalih skalara u akvariju.Vidjet cemo sta ce dalje biti, i definitivno necu gasiti svjetlo nocu.
Sada nam je druga briga kako da malce poslije ne usisa filter.
Bila bi super opcija sa drugim akvarijem i premjestanjem ikre, no bojim se da ne zeznem stvar, kako je maknuti sa filtera, to je tesko...evo par fotki, pa da vidite kako to izgleda.
Javljat ce sta ce se dogadjati.
Ikra:
[Broken External Image]:http://img300.imageshack.us/img300/4553/p1010019vy1.jpg
Muzjak:
[Broken External Image]:http://img170.imageshack.us/img170/5330/p1010018vv9.jpg
Zenka:
[Broken External Image]:http://img185.imageshack.us/img185/1254/p1010029nm5.jpg
 
Nisam ni mislio da je skidas sa filtera. Ako je to unutrasnji nekakav filter lako ga je celog sa sve ikrom premestiti, no...sad ste pregradili akvarijum nije ni vazno vise.
Filter ces morati da iskljucis jer kakav god da je uvuci ce malce unutra i pobiti ih.
Za sad je najbitnija temperatura i aeracija. Koliko sam shvatio roditelji su sa ikrom u pregradjenom delu. To je dobro ako se nisu preterano uznemirili vasom akcijom i ne pojedu ikru. Ako su prihvatili pregadjivanje nastavice da brinu o ikri.
 
Eto, za sada ide sve po planu.Roditelji su stvarno marljivi i paze na ikru.Super ih je gledati, kako su brizni, i skladno rade na svom potomstvu.
To je akvarij od 100l,filter za prociscavanje vode je u kutu sa desne strane a duz cijele straznje strane akvarija imam rasprsivac zraka.Muz mi je napravio pregradu od pvc stranice koja ima sitne rupe po sebi da voda moze filtrirati i stavio je na sredinu akvarija.Kada dodje vrijeme iskljuciti cu filter, da ne dodje do nezgode i poslije malce kad proplivaju preseliti, za sada ne bih nista dirala.Roditelji se nisu bojali dok smo prckali po akvariju, niti previse agresivno djelovali, jer su navikli na nas.Negjde procitala da se za test stavi prst na staklo, pa ako oni reagiraju na to, da su marljivi i zreli roditelji, u protivnom mogu unistit ikru, no ja to napravila, i naravno, nikada kao ni sada nisu reagirali na moj prst, no ipak su vrijedni roditelji.Nisu ni mladi, ja taj par imam preko dvije godine, doduse, ovo im je drugi mrijest, no sigurna sam da bi i prvi uspio da sam se snasla, i bolje informirala.
Pitanje:
Ikra je u pocetku bila onako kao prozirna, no sada ima nekih 50 komada bijelih, a ostalo je i dalje kao prozirno.Da li je ta razlika u boji za oplodjenu i neoplodjenu ikru, ili ???
Hvala jos jednom.
 
Jos nesto:)
Meni je temp. vode na 26, no citajuci, negjde pisu da kod mrijesta treba biti 28, pa negjde pise 26....koja je prava ???Hvala, hvala jos jednom.
 
Super je sto su roditelji brizni, to je jedan od preduslova da se dobije potomstvo. Ima i i koji jedu ikru i svoje male. To da li napadaju prst i nije neki pokazatelj, tvoji su se mozda navikli na tebe i znaju da im ne preti opasnost.
Filter bi trebalo da iskljucis kad se pojave repici a to je treci ili cetvrti dan od polaganja ikre, zavisno od temperature. Temperatura za mrest je po preporukama (a i mom iskustvu) oko 28C, ali nije presudan uslov. Kad je vec doslo do mresta mnogo je bolje da ostavis 26 nego da sad naglo povecas.
Pobelele ikre su ili neoplodjene ili su uginule u toku noci, to je relativno normalno. Na njima ce se uhvatiti plesan, posebno ako nisi dodavala neko sredstvo za zastitu. Roditelji bi trebalo da uklone takve ikre. Pobelece jos ikre, nemoj da tugujes preterano vec se koncentrisi na one sto prezive. Uglavnom se to desava zbog parametara vode u akvarijumu. Nasa je cesmovaca tvrda i bazicna nasuprot vodi u kojoj se skalari mreste u prirodi. Na to sad ne mozes uticati i sve sto mozes je da cekas i nadas se sto vecem broju malaca.
Naravno, mozes i da se pripremis za prve dane mladji, tako sto ces naci artemiju i spremiti je za dan kad malci proplivaju.
 
Novosti.Vec danas oko 13 h su se jajasca pocela migoljiti i iz njih se nadziru sicusni repici.
Bilo ih je oko 100 koliko sam ja uspjela na oko izbrojati.
Neki su poceli padati sa plohe, pa su ih roditelji u usta stavljali i vracali na plogu, no neuspjesno, jer bi oni opet padali sa nje, i tako iznova...
Sadau 17,30 na plohi ih je ostalo oko 50...primjetila da zenka u ustima drzi jajasce...ovih ostalih 50 vise nema na plohi:( ...
Nisam primjetila da ih igdje sele....bojim se da ih ne pojedu...jel to moguce???Ipak, ovo im je prvi uspjeli mrijest, do ove faze.
Sta da radim???
Da odvojim malce negdje zasebno, ili da prepustim njima sve, pa sta bude bude...a bas se poveselila potomstvu...
 
Verovatno su ih zalepili negde, da imaju zelju da pojedu malce pojeli bi ih sve a ne samo pola.Pogledaj iza tog filtera negde, izmedju filtera i stakla, ili ako imas neku biljku...sigurno su ih preselili negde.
Nadam se da si filter iskljucila.
Neka malaca sa njima za sad, prebacices ih sutra ili prekosutra u manji akvarijum.Kad to budes radila gledaj da voda u tom manjem aq bude iz ovog ukrasnog i da je iste temperature. Ako sumnjas da jedu malce onda prebaci ove pretekle. Mada sumnjam, videces da su negde skriveni i zalepljeni od strane roditelja.
 
Ajme, al ovo je tako smijesno za gledati, ti malci su ko u lunaparku.Oni sami otpadaju ,jer se vrzmaju, no oni ih polove u padu , stave u usta i onda pljuju na plogu gdje su bili, no to je bezuspjesno, pa oni padaju opet, i tako sve ispocetka...na plohi ih trenutno jos 5 vrzma.Ovi ostali su dolje na kamencicima.Oni se jadni toliko trude odrzati ih gore, no ne ide im:) .Na kraju ih puste da padnu dolje na kamencice ispod plohe.Tamo su i dva malo veca kamena, pa se mozda tamo skrivaju, pregledala sve plohe, nigdje ih ne vidim, ono, da bi ih ponovno zaljepili za nesto "okomito".Filter sam iskljucila cim sam danas skuzila da je par malaca dobilo repice, tako da je to sredjeno.Sve si mislim, da su oni dolje negdje na sigurnom....jer da ih jedu, ne bi se toliko trudili oko njih...stvarno su vrijedni i neumorni.
Nadam se da se ne varam.
Sada me jos muci i alge...pocele su se pojavljivati po staklu, i svemu ostalom...slobodno ubacim one tabletice protiv njih....????Hvala puuuno na savjetima...kako je ovo prvi uspjeli mrijest, normalno je da sam uzbudjena i naravno nemam jos iskustva u tome:oops: , pa sorry, ako zamaram pitanjima:oops: ....imam strucne literature, i surfala po razlitim web stranicama, no ipak je puno bolje cuti savjete od ljudi koji su to vec prosli, i imaju iskustva u svemu tome....Kroz literature i ostale tekstove provlace se razliciti tekstovi i opisi, pa me zbunjuje...pr. negdje pise da malci kad se izlegu(dobe repic) vec slj. dan popadaju dolje i nakon par dana proplivaju...pa onda negdje pise da padaju sa plohe tek nakon 4-5 dana...i ako padaju ranije mozda kvaliteta vode nije dobra, ili je ploha preglatka...i onda me naravno to sve zbunjuje...no uz vas iskusne cu ovaj puta ziher puuuno nauciti.
 
ja ti rekoh da se ne opterecujes previse, sve su to sitnice. Dokle god su malci zivi nemas brige :)
Ne znam kakvu sve literaturu pratis, ali ima tu svacega..to sto su malci otpali sa filtera ne mora da bude lose.Malci su sigurno svi tu negde, po podlozi,medju kamencicima.. znaju roditelji gde su, ne brini . Za par dan ce i proplivati, tad treba da pocnu da jedu. Tad b mogla i da ih prebacis u drugi aq jer ne znam kakvu pregradu imate ali mogu da odlutaju u zabranjeni deo aq.
I mogla bi ti to jos sve slikati malo, da vidimo i kako napreduje.
 
Molim ako mi neko iskusan može pomoći,naime imam par skalara oko 2 godine koji su dali potomke,u zadnje vrijeme kao da se potuku i onako trzaju jedan na drugog! Odvojio sam ih same već odavno i tu su i imali mrijest! Ženka redovno položi jajašca ali imam osjećaj da mužjak svoj dio odrađuje neuspješno i kao da izbjegava oplođavanje! Mnogo sam razočaran i vjerovatno ću probati zamijeniti mužjaka! Ako neko ima dobar savjet,unaprijed zahvalan,Dragan,pozdrav svima!
 
Pa, ako je situacija bas takva kako je opisujes, resenje je promeniti muzjaka. Mada bolje sacekaj Bobana ili Zopex2008 oni dosta toga odgajaju i razmnozavaju, pa ce ti sigurno dati savet iz prve ruke.
 
Nemoj da zuris sa zamenom muzjaka. Treba im vreme da se lepo upare i pocnu dobro da "rade". To se obicno desava kod prvih mrestova, a kasnije bude sve u redu.
Da bi se ikra lepo oplodila potrebno je da voda bude meka pa povedi racuna i o tome.
 
To je uobicajeno ponasanje muzjaka, nije to tuca. Da nu zenka ne odgovara to bi bila prava jurnjava po akvarijumu. Uostalom oni su se vec mrestili.
Ti gledaj da li muzjak oplodjuje jajasca, to je bas vidljivo. Naravno ti ne mozes da znas da li on oplidi ikru ali i to se brzo upci jer ne oplodjena ikra pobeli.
Nemoj ni da zaboravis da vremenom ribe usporavaju sa mrestom, godine cine svoje. Ti ako zelis da mrestis skalare onda bi trebao da vodis racuna i o podmladjivanju istih jer mladost je mladost a starost starost. Obicno to ide par godina i onda se sve menja. Mozda je i to slucaj u tvom akvarijumu.