Pomoc oko akvarijuma

Milica_-_

New Member
29 Decembar 2016
16
0
1
28
Pozdrav svima. Znam da na forumu ima slicnih tema, ali mi je lakse kada mi neko detaljno objasni neke stvari.

Ovako, imam akvarijum od nekih 8l koji sam dobila na poklon i u njemu jednu japanku i gupiku, mali sundjer filter i neke ukrasne kamencice. Zelela bih da uzmem veci akvarijum i malo se vise posvetim akvaristici. U planu mi je akvarijum 30-50l, u zavisnosti od finansijskih mogucnosti i nabavke u mom gradu, ali cu teziti tome da uzmem makar od 50l.

Moja neka zamisao je da imam neku biljku i da pored gorepomenutih ribica imam jos neke. Treba mi savet oko toga kakva podloga za biljku mi treba, da li je potrebno posebno osvetljenje i ishrana za to?
Dalje, sto se tice filtera, da li bih mogla da iskoristim ovaj sto imam ili moram da uzmem drugi i koji? Da napomenem da sam jedno vreme imala improvizovanu svetlost tj. stavila sam nekih 3-4 obicnih belih diodica na poklopac akvarijuma koje sam ukljucivala uvece. Da li bih i za veci akvarijum mogla da uradim nesto tako samo sa vecim brojem diodica?

Akvarijum bi stojao u mojoj sobi u kojoj zimi nije bas toliko toplo, mislim da je temperatura do 20°C. Da li bi mi onda trebao grejac? Koje ribice bih jos smela da cuvam pored ove dve? Sta mi je za pocetak najneophodnije, posto cu verovatno naknadno sve uzimati? I kako lepo da formiram akvarijum sto se tice vode a da mi ribice odmah na pocetku ne uginu? Hvala na savetima
 
Mislim da je bas lepo sto zelis da se bavis akvaristikom, lep je to hobi ako mi obezbedimo dobre uslove nasim ljubimcima. Znas i sama da je to obaveza uostalom kao i posedovanje svake druge zivotinje. Ribe cute za recimo razliku od pasa pa nam sve to izgleda jednostavnije i prostije ali nije tko.
Ovo sto trenutno imas spada u domen maltretiranja zivotinja. Zlatna riba koja moze da poraste toliko da ne mozes da je snestis u taj tvoj akvarijum, eto zakljuci sama kako je tosada.
Akvarijum od 50-60 litara nije tako veliki ali ok, to je neki minimum za mnoge ribe i to bi trebala da nabavis. Ima toga, ti ne mora da kupis novi komplet, vrlo verovatno da mozes da nadjes vec korisceni. Vazno je da staklo nije izgrebano i da ne curi.

Dobro je a imas neku zamisao o tome sta zeliz da drzis i vrlo je vazno da se upoznas sa osobinama tih riba. Eto zlatna riba je dosta destruktivna i nije bas pogodna za biljke itd. Ako imas jos i manji akvarijum onda bas i neces da se usrecis sa njome. Akvarijum sa sljunkom kao podlogom, neka mala dekoracija i jedna zlatna riba u tih 60 litara vode. Mislim da je to maksimum koji mozes da snestis u taja akvarijum pod uslovom da nisu komete.
Eto moj savet bi bio da imas samo jednuzlatnu ribu u taj akvarijum sa nekim drvetom kao dekoracija i tankim slojem sljunka.
Naravno to bas nije nesto lepo pa onda zaboravi zlatne ribe i vidi sta mozes da nabavis a ima svasta na trzistu.
Sto se tice biljaka tu mozes kako hoces. Ja licno imam biljke u malim plasticnim saksijama, par santimetara precnika gde je samo neka vuna. Sve sto treba biljkama uzimaju iz vode gde su ribe. Ipak tu treba biti oprezan jer sve zavisi sta zelis da gajis. Sto je mannje zahtevnija biljka to bolje za tebe jer ne treba da imas neko jako svetlo, hrana itd.
Tropski akvarijum zahteva toplu vodu. Ako je kod tebe zimi 20ºC onda nema sta da se brines. Lako je dogrejati 5 stepeni. Grejac od 100w je dovoljan.

Moj savet bi ti bio da zaboravis zlatne ribe i vidi sta drugo mozes da nabavis a mozes jer to ne mora da bude pet radnja u tvom mestu. Neke manje tetre, Danio i ko zna sta jos. Ma eto @coa. moze da ti da dobar savet u vezi toga jer on jabolje zna sta trenutno ima na raspolaganju.

Eto kazi sta ti mislis pa da malo idemo konkretnije.