Pomoć pocetnicima akvaristike

spaceedge

New Member
24 Avgust 2006
3
0
1
Pomo? pocetnicima akvaristike

Zdravo svima! Oduvijek me je privlacila akvaristika ali nikad nisam dosao bas do toga da sam napravim akvarijum. i eto prije nekoliko dana sam i to konacno uradio. Moj akvarijum je zapremine 32 litra sa eksternim filterom (spuva, vata, aktivni ugalj, spuva). Filter je zapremine oko 5.5 litara. Prelivna cijev iz akvarijuma preliva u staklenu posudu sa mrezicom koja je ubacena u filter. Ovo mi je neko predlozio u slucaju da se desi da kroz cijev pro?e mala ribica.
Nabavio sma i sve ostalo: grijac sa termostatom, termometar, pumpu za vodu, zrak...
Sto se tice dekoracije uglavnom je sve prirodno: dva kamena iz mora, morski koral, i mnotvo ve?ih i manjih razli?itih koljki ( naravno praznih).
Nemam ive biljke. Imam nesto malo plasticnih biljcica ali zanemarljivo. Dno je prekriveno sitnim raznobojnim kamencicima iz mora tj morskim sljunkom. Najveca atrakcija u mom akvarijumu je manje izdignuce iz dna formirano od kamencica sa otvorom na vrhu
( kao vulkan ) unutra je (a ne vidi se jer je duboko) rasprsivac zraka a ispod njega socivo. Ispod stalka akvarijuma je zarulja koja kroz donje staklo i obojeno staklo te socivo salje iz vulkana ili nekog recimo gejzira zelenkastu svjetlost zajedno sa mjehuricima rasprsivaca. Pa nocu kada s e ugasi sijalica i upali ta zarulja ispod koja je montirana u ploci stalka, izgleda kao neka lagana erupcija ili slicno.
kao rasvijeti koristim stedljivu phillips sijalicu ( onu poput neonke na grlu). Krov akvarijma je postavljen aluminijumskom folijom pa je svijetlost odlicna, bas taman, ni jaka ni slaba. A sijalica nije direktno izad vec vis e iznad filtera tako da je akvarijum osvijetljen refleksijom.
Sve ovo sam prije sipanja vode isprao hipermanganom i vrucom vodom. Nakon knacnog sklapanja i sipanja vode pustio sam da cirkulise 24 sata. Dodao sam pola male kasicice kuhinjske soli. Temperatura je bez grijac a sama dostigla 24 stepena, pa je i sada toliko.
Ovo je moj pocetak i relativno brzo sam sve napravio a vec planiram jedan veci podvig. Ali ne jos dok ne naucim vise.
Ne znam d a li sma sve dobro uradio pa bih molio za pomoc.
Od ribica sam ubacio: Dva algara (staklara), jednog muljara, tri enke gupike i jednog muijaka, dvije enke ksife (crvene) i dva muijaka (bar mislim jer jedan ima neodredjen rep), tri zenke black molly i jednog muzijaka i dva barbusa za koje nemam pojma da li su muzijaci ili zenke jer ni u shopu nisu znali.
Znaci ukupno 17 ribica uklju?uju?i komunalce.
Ono sto mene intersuje je na sta sve moram da obratim paznju kako bi ovaj kavarijum uspio. Znam da nema sanse da s e ovako razmnozavaju. Interesuje me koliku temperaturu da drzim, koliko cesto da mijenjam vodu, koliko da ih hranim itd. Za sada (10 dana9 sve su ok i radosne heh.
Ako iko ima vremena, please da mi napise ponesto o ribicama koje imam ( domaci naziv, latinski naziv, porodica, uslovi u kojim zive razmnozavanje!!! i slicno.) veliki pozdrav svima zaljubljenicima akvaristike i hvala unaprijed. By the way: Imam 28 godina, ozenjen sam (dok sma joj spomenu akvarijum odmah me je natjerala d a pravim tako da ono sto sam razvlacio godinama bese gotovo za dan dva :) Pozdrav iz Brckog i jos jednom hvala unaprijed.
 
i ja sam nov ali ovako,
biljke plasti?ne izbaci i ubaci ive ali nemoj sa tananim listovima meni molike sve pobrste,npr.amazonka...
mislim da za tu litrau ima ve? dovoljno riba tako da nemoj vie ubacivati.
u takvoj kombinaciji ribica je kod mene barbus sredio rep gupiki pa sam ih vratio u radnju i uzeo gupike.
toliko zasad od mene pozdrav..
 
Kao prvo, dobrodosao na ovaj forum :D

Lepa strana bracnog zivota je ta sto si uspeo da ostvaris za kratko vreme ono sto si odugovlacio godinama. :wink:

Odgovore ne mnoga od tvojih pitanja mozes naci na forumu. Godinama je o tome pisano pa samo treba procitati i prihvatiti kao iskustvo drugih, iskusnijih akvarista.

Avaristika, kao hobi sirokog spektra interesovanja, ipak podleze nekim nepisanim "pravilima". Ako se ona prihvate hobi ce biti zadovoljstvo i uzivanje a ne obaveza puna problema.

Evo ukratko... jedan od stavova akvarista je da ne treba mesati slatkovodni i morski enterijer akvarijuma. Kako ti imas slatkovodni u njemu ne treba biti stanovnika mora kao dela dekoracije.

Tvoj vulkan deluje interesantno pa bi mogao, ako si u mogucnosti, da postavis i neku sliku.

Akvarijum, kao pokusaj prenosenja dela prirode u nase blisko okruzenje trebalo bi da ima sto manje vestackom materijala u sebi. Bilo bi dobro da mozes pomenute vestacke biljke da zamenis pravim. To bi bilo bolje okruzenje i za ribice i za one koji to posmatraju. Biljke daju odredjenu dinamiku u izgledu akvarijuma, jer rastu, razvijaju se i razmnozavaju. Naravno to zahteva i bolje svetlo, kvalitetniju podlogu...

Ribice su kombinacija takozvanih zivorotki. Osim barbusa i ribica koje zive na dnu (ono sto si napisao da su muljari i staklari). Neznam koji su to barbusi, ali povedi racuna da ne naprava malo problema ostalim ribicama. Poneki znaju biti lose naravi i pokazivati agresivnost prema drugim ribicama. Muljar i staklar su verovatno ancistrusi i cory-i. Neophodni su u svakom akvarijumu jer uklanjaju visak hrane koje padne na dno. Obrati paznju na njihovu ishranu jer vole i hranu biljnog porekla, pa im to i obezbedi. Svaka od vrsta riba je obradjena u temama na forumu pa malo pogledaj i nacices obilje podataka o njima.

Ribice koje imas radjaju zive mlade. Naravno za to treba da su i ispunjeni odredjeni uslovi. Da bi male ribice prezivele treba ih na vreme ili izdvojiti ili im obezbediti puno plivajucih biljaka u kojima ce naci skloniste od drugih riba koje ih mogu, a najverovatnije, pojesti.

Toliko zasad...(nadam se da ovo neces shvatiti kao kritiku svog rada vec kao par naophodnih podataka).

Jos jednom dobrodosao i slobodno pitaj i ucestvuj u diskusijama jer smo svi na neki nacin poceli kao ti.

Pozdrav. Mirka.
 
Dobio sam male bebe ribice

Evo mene opet. Pozdrav svima i hvala na savjetima. Dobio sam male ribice gupike. Jedna gupika je pocela cudno d s e ponasa i stavio sma je u mrestilicu u filter. Tu je omrijestila 12 mladih. Sve su zive i prilicno brzo rastu u filteru. Hm moram ih nekome pokloniti jer ce biti prilican guzvanjac ako ih ubacim u akvarijum. Mozd a napravim jos veci.