Pomoc

Vox

New Member
3 Novembar 2014
4
0
1
42
Ovako, nov sam u akvaristici, tek nekih dva meseca i vec sam doziveo prvi brodolom umesto uzivanja u njemu. Potrebna su mi par saveta oko lecenja.
Kupio sam ribicu neznajuci sta joj je bilo, kao bela tackica na repu odmah na pocetku repnog peraja. Ta tackica je veremenom nestajala a sada sam primetio i da je do te tackice nestao deo repa a tacka je skroz izbledela.
Nisam bio toliko upucen u nista oko riba ali sam saznao neke stvari tek sada. To je prvi problem sto sam primetio u akvarijumu sto se tice tih bolesti. Na poceku su mi crvene ksifo zenke bile agresivne i pored muzjaka ali sam ih odstarnio. Sada mi je uginula druga Miki Maus ribica. Ne znam sta joj je tacno, bio sam u pet shopu i rekli su mi da uzmem orvazil i da na aq od 40litara rastopim jednu tabletu od 250mg i stavim unutra, medjutim cetvrti dan leka gine mi druga Miki Maus. Na njom sam primetio da joj stomak nestao, bolje receno izgladnela slepile joj se obe strane stomaka, i kada je hranim nije toliko azurna za hranu. Uzme je ali je izbaci i tako par puta i odustane od jela.
Sta da radim i kako da sredim akvarijum od te opasne zaraze? Da li ce tim orvazilom resiti te tegobe kod ostalih riba a da napomenem imam 5 neonkica, 2+1gupija, molika4+1, crne moli2+1 tri cistaca dva univerzalca i jednog kao ajkulica. Bas sam se zabrinu za ostale ribice jel mi je jedna gupika pred okotom. Molim za pomoc ako iole nije kasno! unapred hvala
 
Da bi mi tebi pomogli ti treba prvo nama da pomognes to jest da lepo formatiras tvoj teks da nam je lak za citanje. Obicno kada ljudi vide ovako nesto napisano jednostavno nemaju zivaca da citaju. Ja sam sada procitao tekst tek da sve ovo ne ostane bez odgovora.

Kao i u svemu drugom svaki pocetak je tezak pa tako i akvaristika. Naravno da je nama jos veci problem sto mi brinemo o zivim bicima pa ako si neiskusan onda sve to ima drugu dimenziju. Ipak nemoj da se razocaras jer smo svi mi, manje vise, prosli sve to.
Sasvim je normalna pojava, ali ne i pravilo, da se ribama ostete peraja kada menjaju zivotnu sredinu. Na takva ostecenja obicno se prikace i neke gljivice ili bakterije koje ti vidis kako belilo na peraju. Vremenom moze da nestane jedan deo peraja ali na kraju se uglavnom sve zavrsi na tome i peraje se vremenom regenerise.

Sto se tice ovog drugog problema vrlo verovatno da se nesto nepovoljno desava u akvarijumu. Da bi mi mogli da bilo sta kazemo o mogucim problemima mi treba da znamo malo vise o tvom akvarijumu. Dakle, kolika mu je zapremina, koliko riba imas i koje su velicine, kako odrzavas akvarijum itd. Eto sto vise podataka izneses lakse ce nam biti da sagledamo tvoj problem.

Inace mislim da je dosta neozbiljno da se daje Metronidazoe ( U Srbiji se to naziva Orvagil ) tek tako, napamet. Pojava slepljenog stomaka kod Guppy ili Molly riba je redovna pojava a uzroci tome mogu biti razliciti, od bicara i bakterija, kojekakvih parazita pa do virusa.

Eto kazi nesto vise o tome pa da vidimo ako neko ima neku ideju :)
 
kao prvo moram da se izvinem, tako sam se išokirao kada sam video sinoc i drugi mikimaus, bas mi je bilo krivo.bas sam se vezao za ribice i akvarijum i svaku promenu uocim, tipa da ribica pljuje granu nemoze da je proguta pa do neznam ni ja cega sve.

Imam akvarijum od 40 litara, grejac 50wati i pumpu sa aktivnim ugljom, magnetni cistac stakla, plasticno bilje i poneki lokvanj na vodi, naravno i sljunak na podlozi. U akvarijumu imam 5 neonkica,dva mikija (sada), muzjaka ksifoa, dve kuli kuli, 2 tetrice, 3 cistaca (jednog za staklo i pod, jednog nalik na ajkulu i jednog za pod). 4 zebrice,2 zutocrne moli, 2+1 crne molike i par gupika(2+1).


pre dva meseca sam kupio akvarijum i onda nakon formiranja sam ubacio samo dve japanke,onda sam ubacio crveni ksifo 2+1 i nakon saznanja da nemogu zivorotke i ikrasice zajeddno sam se odlucio da drzim samo zivorotke, pa sam japanke dao drugu koji ih drzi a ja nastavio da obogacujem akvarijum sa zivorotkama koje sve imam gore navedene.


sada problemi:

kada sam kupio dve zutocrne molike, jedna na repu je imala belu tacku oko3mm precnika, nakon nelokiko dana se povukla ali do te tacke je nestalo repnog dela, jednog jutra sam video jednog mikija mausa kako mi nedrago jede i slepljen mu je stomak onako cini mi se da je malo pobledeo, to jutro nije jeo ni malo, uvece kada sam dosao kuci on je vec bio na dnu glavom ka sljunku nepomican. tada sam uabcio orvazil neko mi je rekao za njega, naokn tri dana sam ponovio terapiju i juce 5og dana mi odlazi jos jedan miki maus sa istim siptomima. danas je treci dan druge terapije ove dve miki maus mi neizgledaju bas sjajno slabo jedu neznam ni da li da ponavljam treci put terapiju ili da opet zamenim trecinu vode i ubacim starter a sa terapijom da prestanem. Malo sam se i pokolebao da li sam i trebao da ubacujem lek. a naravno da napomenem da sam aktivni ugalj izvadio kada sam ubacio antibiotik. Toliko ako je potrebna jos neka informacija vi mi pisite pa cu dopuniti sve sto treba jos.
 
Prva stvar koja me se nekako ne uklapa u sto imas je zapremina akvarijuma i broj riba koji imas. Moze to da se odrzi tako ali za to je potrebno malo vise iskustva. Pored toga spominjes i plastiku, mislim na bilje, pa aktivni ugalj itd. Sve to bas i ne bi trebalo da je tako.
Razmisli malo da zasadis prave biljke koje ce ti mnogo pomoci a i lepse ce da izgleda cela postava.

Sto se tice lekova ja mislim da ti treba da sve to batalis. Orvagil se koristi za anaerobne bakterije i protozoe i obicno se mesa sa hranom. Moze i ovako u vodi ali efekat je kudikamo skromniji. Problem "slepljenog stomaka" se resava tako sto ne kupuijes ribe koje jednostavno nisu kako treba.

Da bi ti sve to lepo resio pogledaj malo o kvalitetu vode i kako se dolazi do toga. Sama cinjenica da ti koristis aktivan ugalj dovoljno govori da ti tu nije sve bas najjasnije. Kvalitet vode kao i nagle promene kvaliteta mogu a i dovode do ovakvih problema ali to moze da bude i posledica kojekakvih parazita.

Ajde reci ti sada kako ti hranis ribe, cime, koliko hrane itd. Pored toga kako i kada menjas vodu, onako informativno. Najbolje bi bilo da kazes tacno sta i kako radis.
 
hvala na upustvima, razmislicu na biljkama mada sam i vec razmisljao o njima ali hajde reko da pokusam sa ovim plasticnim, jel je lakse kada se cisti akvarijum sifonom obici oko ovih plasticnih (onako seicko razmisljanje pred uklapanje akvarijuma) imam tri biljkice plasticne).

batalio sam lekove, necu da ih stavljam vise dve terapije po tri dana je ok ako ima sta od njih da doradi odradio je nece valjda skoditi. a sto se tice aktivnog uglja zaista je da neznam nista. kada sam kupovao filter kupio sam sa tim aktivnim ugljem isao je u kompletu namontirano sve i zaista ne znam zasto se on i koristi, pa hajde kada neznam a vec stoji onaj ko ga je stavio sam pomislio ima neku funkciju, sta znam.

Hranim ih sa listicima (izdrobim ih u dlan na sitnije delove) i tako ubacujem, stojim kod njih i gledam kako jedu i koliko jedu i od prilike veremenski hranjenje je oko 5minuta koliko pojedu a da hrana ne pada na dno. onda im drugog dana dajem larve komaraca pa treceg crvene granule na isti fazon i tretman hranjenja.


Vodu menjam 1/3 vode, sedmog dana sifonom, crpim vodu sa dna pomerajuci sifon da pokupi sve sto ne treba da bude tu a opet da izbaci prljavu vodu sa dva , onda kada iscrpim tu vodu nalivam vec odstojalu vodu od tri dana na sobnoj temperaturi naravno pribliznih temperatura prostorije i vode u akvarijumu, dajem sve od sebe da to bude ok da one sto manje osete razliku vode zbog stresa.


imam i pitanje da li treba soliti vodu?
 
U sustini ti ne radis nista fatalno pogresno i treba samo da "nastimujes" tvoj akvarijum. Ribe koje drzis, Platy, Molly i Guppy traze dosta algi u svojoj ishrani a to znaci da te ribe manje vise uvek "grickaju" nesto. Iz tog razloga je dobro imati zabiljeni akvarijum gde uvek ima prisutnih algi da te ribe imaju neki dobar izvor hrane.
Ovog "cistaca za staklo" kako kazes treba isto tako da hranis. Pusti malo hrane da padne na dno a jos bolje bi bilo da ubacis po koju spirulina granulu ili disk. Te ribe se zestoko nadmecu oko oskudnog izvora algi jer ih je ocito manjak.

Drugo, cini mi se da imas podosta riba za tako malu zaporeminu vode. Mozda bi trebao da proveris nitrate, cisto da vidis kako se to krece.

Ti imas u akvarijumu riba koje ne podnose so pa tako nema smisla da ih na taj nacin ubijas. I jos, tek informativno, kada mi u akvaristici kazemo "SO" onda ne mora obavezno da znaci da mi mislimo na kuhinjsku so i to je uglavnom slucaj. Zato je bolje da pojasnis na koju si so mislio.
Zivorotke koje imas zahtevaju tvrdu vodu, dakle vise odredjenih soli, dok tim tetrama i kako kazes "cistacima" vise pogoduje kisela i meka voda.
 
To nastimovati mislis ubaciti zivo bilje i po tvom misljenju smanjiti broj ribica?

Kako nitrate da proverim, sa cime i kako, koje su njihove referentne vrednosti?


I IMAM jos jedno pitanje: Gupy mi je gotova da se okoti, kupio sa kotilicu i cekam,sada me zanima kako da prepoznam da ce oceti da se koti da bi je prebacio u kotilicu, kako se ona ponasa lred sam pocetak? I sto se tice samog toka kocenja, imam onu kotilicu sa levkom, dakle kada se okoti malac on ide direkno na pod kotilice jel su levkati i samo na stedini ima otvor da upadne u bezbednu zonu, interesuje me sada kada pozeli da izadje na povrsinu da napuni mehur, hoce li uspeti kroz jedan otvor da prodje, ako ne uspe koliko sme da ceka da opstane, da ne bude sacuvao ih od prozdrljive majke ali ih nemarnocu ubio, nebi bilo humano, neznam nerazumem se stoga i pitam.

Da a sto se tice biljaka koje biljke da kupim za moju postavu aqvarija.
I da napomenem od kako sam prestao sa lekom ribice su jos veselije i lepse mi deluju,srecnije, kada im prilazim skacu sve na povrsinu misleci da cu da ih hranim, sve se sloze na jedno mesto jedna pored druge, bas su mi slatke. Voleo bih da im sve udovoljim i pruzim! Unapred hvala
 
Pod tim "nastimovati" sam mislio na uspostavljanje ravnoteze akvarijuma. To je uglavnom odnos zapremine akvarijuma i broja riba sa svim pratecim potrebama. To znaci ako imas puno riba onda ti treba i puno hrane a za to treba veci filter i vise vode jer ces da imas vide otpada itd. To je sve jedna lancana reakcija i izbalansiran akvarijum je ono cemu mi tezimo. To se postize vremenom gde ti krenes od manjeg broja riba pa onda polako dodajes, menjas itd.

Za proveru kvaliteta vode postoje gotovi preparati koje mozes da nabavis po akvaristickim prodavnicama. Vrlo su jednostavni za upotrebu i mogu mnogo da ti pomognu kada ovako pomalo lutas.

Guppy se mreste u vremenskom intervalu i to treba da pratis. Kada to utvrdis onda je samo stavis u kotilicu. Problem je sto svaka jedinka moze da ima razliciti vremenski interval mada on nije manji od tri nedelje a moze da bude i nesto preko cetiri.

Nemaju Guppy ribe sta da punu vazduhom :) Bas sam se malo nasmejao :) Mislim, mehanizam punjenja ribljeg mehura je totalno nevezan za izlaskom ribe na povrsinu i gutanjem vazduha :)

Sto se tice biljaka to je stvar ukusa a i mogucnosti nabavke bilja. Najbolje je da pogledas malo sta je raspolozivo, sta drugio rade pa onda odluci sta ces i kako ces.

O lekovima da mnogo ne komentarisemo osim da ti kazem da dva puta meris a jednom seces. Prodavnice su cudna mesta pa su im takvi i saveti. Valjda ljudi zele da prodaju sto vise. U buduce ako mislis da imas nekih problema bolje je da pitas na nekom od ovakvih akvaristickih foruma, svi smo mi manje vise prosli to sto ti sada prolazis.