Pomooccc!!!!

dreka

New Member
16 Mart 2009
10
0
1
Hotno mi je potrebna pomoc oko algi. Za 1 dan se toliko namnoze da prekriju skoro celi akvarijum:(
 
mislim da ce stariji clanovi da ti postave pitanje : koje alge, kao izgledaju i da li mozes fotku da okacis ???
inace koliko sam ja do sada procitao postoje nekoliko vrsta algi i svaka se na svoj nacin uklanja kao i sto se pojavljuja. neke se pojavljuju usled jakog osvetljenja aq, neke unosimo sa biljkama, neke usled nehigijene aq ...itd. znaci, opisi nam kao izgledaju i ako moze fotka pa ce neko i da pomogne ( od ovih iskusnijih kolega ) ...
 
mislim da ce stariji clanovi da ti postave pitanje : koje alge, kao izgledaju i da li mozes fotku da okacis ???
inace koliko sam ja do sada procitao postoje nekoliko vrsta algi i svaka se na svoj nacin uklanja kao i sto se pojavljuja. neke se pojavljuju usled jakog osvetljenja aq, neke unosimo sa biljkama, neke usled nehigijene aq ...itd. znaci, opisi nam kao izgledaju i ako moze fotka pa ce neko i da pomogne ( od ovih iskusnijih kolega ) ...

Ima po svemu sudeci 2 vrste tackaste i u vidu mahovine. Slike cu ubaciti sutra da vidite.
 
Najbolje bi bilo da potrazis slike po netu i da uporedis.Nisam neki strucnjak vezano za alge(imam ih i ja),ali najbolje ti je da posle par procitanih tekstova vezanih za alge sam doneses zakljucak sta ti je najbolje ciniti.

Za pocetak pretpostavljam da nemas mnogo biljaka,a da svetlo gori preko celog dana...ako je tako pokusaj da skratis fotoperiod.Ovo je samo jedan od mnogih mogucih uzrocnika,a preko googla potrazi slike svoje alge pa ces naci i tekst vezan za nju.

Posle dijagnostike ces se snaci.:hej:
 
hvala svima na pomoci. Problem je bio u tome da ja nisam u opste gasio svetlo i to sto je kolicna CO2 bila prevelika. A da od algi sam ima tj jos imam PRAŠKASTE ALGE i ZELENE TAČKASTE ALGE
 

Attachments

  • Praskasta_alga.jpg
    Praskasta_alga.jpg
    25.4 KB · Pregleda: 26
  • Tackasta_alga.jpg
    Tackasta_alga.jpg
    31 KB · Pregleda: 26
Kupi jedno 10 amazonaca ili 20-30 redcherry-a ili nabavi one male braon puzice ( koliko god mozes). Najbolje bi bilo da resis stvar sa amazoncima i da smanjis broj riba ili ako koristis prehranu da je vise ne koristis u toj kolicini. Ubaci jos bilja.
Sta bih dao da ja imam toliko algi :)
 
Egzo ako hoces ja cu da ti pozajmim algi koje hoces i koliko hoces:D. Do srede bi trebao da nabavim jos biljaka, pa ce se valjda situacija sa algama promeniti, a razmisljam da izbacim trihogastere i japanke, a da bacim jos 3 muljasa i jos jednog cistaca. Glavni problem sa alagama je u tome sto sam ja preterao sa CO2.
 
Nisu ni to te kolicine koje bih zeleo :) Dok ne napravis balans da biljke jedu vise nego sto ribe mogu sr.t. imaces mesta za jos novih riba, gde ti CO2 nece biti potreban... a ni nitrati i nitriti i ostala jedinjenja koje ribice ispustaju u izobilju. Ja sam oduvek punio akvarijume sa daleko vise ribe nego sto je "maxsimum" samo da se ne bih maltretirao oko djubriva i mernih instrumenata. Kupi oko 15-20l destilovane vode i suni im u akvarijum i ribe ce lakse disati i davati vise CO2.
 
Da kupicu jos jedno 20 ribica i resiti potreb djubrenja:cool2:. Salim se , sto se moje podloge tice, sastoji se od tri sloja i to:
zemlje za cvece,
kvarcnog belog peska
i sitnijeg sljunka.
Tako da mi nije potrebno veliki broj ribica. Kazu da je to za neko "srednje" zahtevno bilje dosta. A ovo za destilisanu vodu nikada nisam cuo. Koja je fora sa destilisanom vodom?
 
Kod mene bi to nestalo za 2h.
Eto ti sad :) zemljaza cvece... Kume, u sto marke da ti voda zaudara!?
Relativno sam mlad ( 26god) ali volim staru skolu... I tako ti odem ja kod jednog akvariste ( danas jedan od najcenjenijih m.m.j!) da prodam cryptocoryne wendtii i jos par kripti. Kada sam mu pokazao bilje on se odusevio. Posle 30sekundi krece da me vozi pricom kako je lepo bilje, ali se vidi da je... ne secam se sta me je sve lozio, ali mi na kraju spusti cenu na trecinu od onoga sto mi je rekao da ce platiti ( u to vreme si mogao kupiti samo travu iz Ade). Pa mi kaze (to mu nikad necu zaboraviti): "Ovako mali, vidim da volis akvaristiku i bilje, a bogami imas lepo bilje, ja cu ti pomoci i reci kako da ih proizvodis mnogo brze i kvalitetnije. Imas dovoljno para za ove grolux cevi i najpametnije bi bilo da njih kupis, pa cu ti ja nabaviti iz inostranstva hranljivu podlogu i pravimo posao... Slusaj mali, posteno cu sa tobom... ma ne treba ti hranljiva podloga, treba ti zemlja za cvece, to ti je isto sranje. Znaci, sa ovim cevima i zemljom ti ces meni mesecno donositi ovolke kolicine iz tvoga akvarijuma. Jel mi verujes?". Verujem vam, zasto ne bih, vi imate najbolju radnju u gradu, sigurno da najbolje poznajete akvaristiku.
I tako mu ja prodam travu jos jednom ili dva puta za upola cene od one koju je obecao. Posle sest meseci trava pocne da truli (korenje istrulilo skroz). Ja u panici, prazni akvarijum, vadi podlogu, kad ono... kao da sam zavuko ruke u one seoske VC-e. Vratim se ja na ucenja starih majstora organske hemije, posle par meseci vratim, meni dragu, obicnu sijalicu i neonku... i posto sam snabdeo svoje drustvo travom, pocnem da je bacam u kontejner.
Ne znam zasto sam Vam ovo ispisao... ali, u svakom slucaju ne moze da skodi.
 
Alge se vec 2 dana ne pojavljuju na mestima gde sam ih uklonio.:p. A da Krcko, ovo osvetljenje je privremeno, za 10 dana stavljam novo 3x20w. Mislim da ce to biti sasvim dovoljno za moj akvarijum. A sto se tice zemlje prvo sam je ispekao u rerni ( to sam cuo, jer se tako uniste svi mikro organizmi). Hvala svim na pomoci:lol: