Ponuda insekata i larvi

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Ako kojim slucajem imamo neke terarijumske zivotinje koje su insektojedi, mozemo vrlo lako da se susretnemo sa velikim problemom oko nabavke adekvatne hrane za takve zivotinje. Razlog opet lezi u nerazvijenosti teraristike u nasoj zemlji, dok je to u drugim zemljama mnogo drugacije i mnogo lakse snabdevanje sa takvom hranom .

Pogledajte ovu ponudu insekata i larvi u nemackom katalogu Zajac ,gde putem narudbine iz kataloga dobijamo zeljenu hranu na kucnu adresu.




Kako bi olaksali kod nas nabavku insekata i larvi , za prvo vreme bi trebalo pomoci ljudima na taj nacin tako sto bi za pojedine vrste insekata i larvi objasnili i predstavili postupak njivog uzgoja, bar dok se u nasim pet shop-ovima ne nadje u redovnoj ponudi takva hrana. Kod nas vec postoje neki hobisti koji uspesno razmnozavaju crvcke i larve tenebrija, sto svakako moze da pomogne buducim teraristima oko samostalnog uzgoja . Vazno je samo potisnuti sujetu koja u svakom coveku bar malo tinja , i podeliti to iskustvo sa drugima.
Ja cu naravno u nekoj drugoj temi, dati primer uzgoja larvi tenebrija koje su vrlo lake za uzgoj i na taj nacin pomoci nekim teraristima koji bi zeleli da imaju terarijumske zivotinje koje se hrane takvom i slicnom hranom.
 
Evo par slika u vezi ove hrane. Ovo je primer kako je ovde na Nz-u i to moze da se razlikuje u drugim zemljema.

Sve se pakuje u male plasticne kutije. Muve i crvi se pakiju po 50 komada po kutiji.

dca920a94eed2794c473076137f018e4.jpg



b6a3b31a6ab02b440f3fc0fc7b2fdc8a.jpg



1a251bbf0eeea3f5794c6a6e07b34d3d.jpg



U kutiju se stavlja nesto pogodno za te crvice. Za crvice muva se stavlja nesto sto mene neodoljivo podseca na izmrvljenu plutu (houseflies), za ove druge se koristi nesto kao mekinje kao i za ove crve.

d56ebdfea5da7bf26413b02b1a0866e7.jpg



Crvi

57085e5ddf442d2326f94c48a63ab458.jpg
 
Bas lepo Bobane sto si ovo prikazao... :)

Kod nas tako nesto tesko da ce se u bliskoj buducnosti biti ostavareno. :( To je ociti primer kako se vodi profesionalno posao u normalnim zemljama. Ovo bi bilo dobro kada bi vlasnici pet shop-ova mogli da pogledaju, kako se prodaje hrana za zivotinje koje imaju u svojim radnjama. A ne da se trude objasnjavajuci kako je lako odgajati insekte i larve ili savetovati da se hrana moze lako naci u prirodi. Nije to bas tako kako oni misle... :wink:

Jedno pitanje vezano za muve. Odakle dobavljas muve Musca domestica ili kucna muva ?

Ovo pitam jer ove kucne muve mogu biti izvor zaraznih bolesti ako se u prirodi hvataju. Najcesi prenosioci paratifusa, tuberkuloze i trbusnog tifusa upravo su bas ove muve. Pozuzdano znam da se u Italiji na farmama gde se proizvode njihove larve ,ove muve strogo drze pod kontrolom i hrane u zatvorenim boksovima kako ne bi bili nosioci ovih bolesti.
Ova druga vrsta muve Lucilia sericata ne spada u tako opasne muve kao ova prethodna. Mada je opasna za zivotinje jer svoje larve polaze u ostecena tkiva domacih zivotinja pa cak moze da se desi i kod coveka. Ne prenosi opasne zarazne bolesti kao Musca domestica
:wink:
 
He he odakle muve. Pa jurim ih po kuci i stavljam u kutiju. Kada malo zahladni one su nekako umrtvljene i onda je mojih pet minuta :)


Sala naravno. To radi firma koja se bavi bio hranom Biosuppliers. Naravno da oni znaju sta rade jer u suprotnom ne bi dobili dozvolu da to rade.

Tacno je da je lako gajiti insekte ali sve to i nije bas tako lako kako se tvrdi. Treba tu da se stvore uslovi. Neznam kako bi neko u svom stanu organizovao proizvodnju muva makar i minimalnu pogotovo zimi. Zato i postoje ovakve firme pa su svi siti zadovoljni.
 
Fauna, bas i nisi morao... :?

(vise necu da citam ovu temu, ima slika gadnih stvorova :p :twisted: )
 
cini mi se da u Zg-u po ducanima ima sve vise i vise kukaca i crva, ali ne drzite me pretjerano za rijec, jer se u to bas i ne kuzim, ali kako ima dosta vrsta gekona, gustera, zmija, paukova za kupiti, pretpostavljam da se i meni povecao za tu vrstu kucnih ljubimaca.
 
Bobane , nisu ovo tenebrije koje sam ja proizveo vec sam kupio ,tj. kimo mi je kupio u NS i poslao . Ali vec sam pripremio sve sto je potrebno za razmnozavanje ovih larvi , nije to nista tesko vec sam to radio pre nekoliko godina... :wink: Nego uspeo sam da izlezem cvrcke. :D Vec sam video nekoliko malih milimetarskih cvrcaka u plasticnoj kutiji koju sam posebno izdvojio kako bi se izlegli...Sacekacu jos nekoliko dana da vidim da li ce biti jos . :wink:
 
pazi nije da nema poslednje 4 godine kod mene ima cvrcaka tenebrije povremeno rovaca, gliste i sad sma razmnozio superworms zoophobas morio tkao dan iej da nema da se bira radi se o tome sto ljudi ne zele da plate to zadovoljstvo.
nije samo da se kupi guster .. i ne moze on da jede muvep o stanu i da mu bude dovoljno. sam guster je najmanji izdatak ... tako da ljudi ne zele da odvoje kintu za hranu jer smatraju da to treba da bude simbolicno.
a to sto treba 2 meseca debelog cuvanja da izvedes odraslog cvrcka i sto ti treba 3 meseca da dobijes odraslog zoophobasa to nema veze...
tako da nije to problem vec oce svi da hrane gustere crvima za pecanje pa da mesecno potrose 30din...
tako ne moze ali boze zdravlje bice drugacije..
i jos jedna stvar kazite mi ko je i kad zadnji put kupio neki knjigu o reptilima teraristici i podelio sa drugima??????
nema niko nece da kupi .. a ja sam manje vise na knjige samo potrosio oko 200$ tako dane moze dase ne ulaze i da ocekujes da procitas sve na netu....
morada kritikujem ljude jer ne rade kakao treba..nemojte da se ljutite mnogo (moze malo) :D ali tako je stvarno....
tako da ok ne bude edukacija i zelja dase ulaze u ovaj hobi nece biti nicekaga
 
Slazem se sa Zarkom u potpunosti. Ljudi jos ne znaju dovoljno o teraristici, pa se zato tako i ophode prema zivotinjama, ali dosta toga i nije dostupno kod nas tako da se treba potruditi, ali ljudi nece da se muce...
 
Koliko vidim po svojim sunarodnjacima Teraristika je u velikom zamahu, postoji Udruga, specijalizirani dučani i veliki broj članova koji su jeednostavno zaljubljeni u svoje ljubimce. Malo pomalo i svako ce nauciti (naravno ako želi i ima osječaj i sklonost prema takvom hobiju).