Postavljanje hillstream akvarijuma

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Ako zelimo da drzimo ribe koje imaju neki spicificni zahtev onda sama postavka akvarijuma moze da bude malo i neobicna. Jedan takav primer je i takozvani Hillstream akvarijum gde mi zelimo da oponasamo jedan mali deo nekog planinskog potoka. Ti potoci su uglavnom plitki sa brzim vodenim tokom.

U sustini ideja je vrlo prosta i sve se zasniva da na jednom kraju akvarijuma se postavljaju mlaznice a na drugom da se nalazi uzus vodene pumpe. Takva postavka nam garantuje da ce voda da se krece u jednom smeru i samim tim da oponasa tok nekog potoka.

Ovo je pocetak jednog malog projekta a kako ce sve da se zavrsi pokazace vreme.

Uzeo sam jedan mali akvarijum u kome cu da probam da izvedem ovu moju zamisao. U pogon cu da stavim dve pumpe, jedna je eheim aquaball a druga je eden pumpa.
Filtriranje akvarijuma ce da bude podno.
 

Attachments

  • dscf5973.jpg
    dscf5973.jpg
    24.3 KB · Pregleda: 44
  • dscf5970.jpg
    dscf5970.jpg
    15.8 KB · Pregleda: 41
Aquaball ima funkciju da tera vodu kroz podni filter tako sto ce da joj usis bude povezan sa podnim filterom a vodu ce da izbacuje preko posebne sprej mlaznice. Ova mlaznica ima mogucnost da se usmeri u dva zeljena pravca. Jedan ce da ide prema povrsini vode dok drugi negde ka sredini.

Eden pumpa ce samo da vrti vodu i to tako sto ce ona da se nalazi na kraju akvarijuma nasuprot mlaznica a crevom ce voda da se odvodi na drugi kraj gde ce da se potiskuje preko sprej mlaznice.

Sledi nastavak :)
 

Attachments

  • dscf5978.jpg
    dscf5978.jpg
    27.2 KB · Pregleda: 45
  • dscf5981.jpg
    dscf5981.jpg
    19.1 KB · Pregleda: 43
Evo slika eden pumpe. Maksimalni kapacitet joj je 300 l/h sto u sustini i nije tako lose ali joj je velika prednost njena velicina. Vreme ce da pokaze da li ona zadovoljava zahteve protoka.
 

Attachments

  • dscf5987.jpg
    dscf5987.jpg
    16.8 KB · Pregleda: 34
Nakon postavljanja pumpi i ostalih stvarcica na red je doslo sredjivanje te instalacije. S obzirom da je raspored takav kakav je to znaci da po akvarijumu moraju da budu creva i kablovi na sve strane. Da to sve ne izgleda nekontrolisano iskoristio sam jedan plasticni U profil kao i jednu ehem-ovu plasticnu cev da slozim sve te kablove.

U profil sam postavio na dno akvarijuma ana ehem-ovu cev sam napravio rez po duzini i tako provukao kablove. U slucaju da treba da se izvadi pumpa iz akvarijuma sve je vrlo jednostavno jer se kabal samo povuce i sve je sredjeno :)
 

Attachments

  • dscf5992.jpg
    dscf5992.jpg
    30.4 KB · Pregleda: 37
  • dscf5994.jpg
    dscf5994.jpg
    20.6 KB · Pregleda: 31
  • dscf5995.jpg
    dscf5995.jpg
    26.2 KB · Pregleda: 30
  • dscf5988.jpg
    dscf5988.jpg
    24.7 KB · Pregleda: 29
Nakon sredjivanja instalacije dodao sam sitan sljunak sa strane podnog filtera i sve doveo u jednu ravan.
Na povrsinu podnog filtera dodao sam jedno pakovanje Eheim Substrat Pro a preko njega jos podloge od Aquarium Pharmaceuticals-a.
Na kraju sam sve to prekrio sitnim sljunkom.
 

Attachments

  • dscf6005.jpg
    dscf6005.jpg
    84.9 KB · Pregleda: 34
  • dscf6004.jpg
    dscf6004.jpg
    81 KB · Pregleda: 35
  • dscf5996.jpg
    dscf5996.jpg
    41.6 KB · Pregleda: 35
Na kraju je ostalo da se postavi krupno kamenje koje je i odlika ovih hillstream akvarijuma. To kamenje sam postavio tek da bude u akvarijumu a kako ce na kraju da izgleda to cu da vidim kasnije. Dodao sam i jedno drvo tek da popuni ambijent.
Izmedju tog krupnog kamenja rasuo sam i krupniji uglavnom pljosnati sljunak ali njega nisam imao dovoljno pa cu ga naknadno dodati.

Nakon punjenja akvarijum s vodom sve je stavljeno u pogon i sada mi ostaje samo da sacekam da se sve stabilizuje pa da ga uselim.

Jos da dodam da ovo svetlo koje sam postavio je privremeno i tu dolazi osvetljenje koje je primereno velicini akvarijuma.
 

Attachments

  • dscf6021.jpg
    dscf6021.jpg
    23.8 KB · Pregleda: 55
  • dscf6009.jpg
    dscf6009.jpg
    22.3 KB · Pregleda: 38