Potrebna pomoć - potpuni početnik

Alexajlo

New Member
26 Decembar 2006
5
0
1
Pozdrav svima na forumu,
juče sam kupio sinu Atman-ov akvarijum CR-320. U međuvremenu sam ga "sredio" i pustio da se formira narednih 21 dan. Pitanje: da li teleskopska cev (sa rasprškivačem) potapajuće pumpe koja je vezana za podni filter treba da bude u nivo sa vodom, par centimetara iznad vode ili ispod nivoa vode?
Ja je trenutno držim par cm-a iznad nivoa ali ona toliko uzburkava površinu vode kao da ću u akvarijumu čuvati losose i pastrmke. Molim za pomoć.

Ujedno, koje vrste spariti u ovom malom akvarijumu (25 l).

Hvala unapred
 
Pozdrav i tebi :hej:

Taj Atman-ov akvarijum ima podni filter sa motornom glavom koja potiskuje preciscenu vodu ispod dna ka povrsini vode . Usmerivac na tom kraju cevi sluzi da bih se usmerila mlaznica ka povrsini vode, kako bi se preciscena voda obogatila kiseonikom. Ali ako
to tebi smeta (ako pravi preveliki sum i buku) mozes postaviti na centimetar,dva ispod povrsine vode, a uz pomoc vazdusne pumpe i rasprsivaca nadoknaditi zasicenje vode kiseonikom. Vazdusna pumpa sa rasprsivacem na dnu akvarijuma, takodje talasa povrsinu vode i pravi kruzni tok vode od dna ka povrsini ali bez suma i buke.;)

Sto se tice vrsta ,dosta toga zavisi od nas samih tj., od naseg ukusa ... Na primer , mozda guppy ribe ;)
 
Cao Alexa :hej:

Kao sto ti je Fauna napisao problem mozes da resis ubacivanjem nezavisnog rasprsivaca vezanog za vazdusnu pumpicu postavljenu van akvarijuma. Osim obogacivanja vode kiseonikom mehurici koji nastaju lepo izgledaju.
Akvarijum je mali, neces imati neku veliku mogucnost da biras. Osim gupy ribica mogu doci u obzir neke tetrice, zebrice, ancistrusi i cory ribe (na dnu).
Cini mi se da svetlo od 11w koje je u sklopu poklopca nije dovoljno za biljke i da ga treba pojacati.
Navedeni protok od 400l, cini mi se da je takodje prejak. Mozda postoji neka mogucnost podesavanja, pogledaj.....
Iako je mali, taj akvarijum moze lepo da izgleda uz malo zalaganja.
Planiras li sta od biljaka?
 
Hvala Mirka na odgovoru i savetima. Kako sam apsolutni početnik svaka sugestija mi je "zlata" vredna.
Svestan sam činjenice da sa ovako malim akvarijumom nemam mnogo izbora ali i sama dečja soba je takođe mala tako da sam sa te strane (prostorom) bio limitiran.
Prvi utisci: - pumpa zauzima prilično prostora, još kada se doda grejač i termometar...pitam se šta ostaje za ribice. Za protok si u potpunosti u pravu - prilično uzburkava površinu. Osvetljenje je po meni korektno ali ja zaista nisam merodavan po tom pitanju - ali vreme grešaka i užitaka je ispred mene.

Od ribica sam (između ostalog) planirao borce ali mi rekoše u prodavnici da na njih ne računam jer ne vole "brzu" vodu.

Ovih dana bi po preporuci trebao da uzmem formirani panj sa NEKOM biljkom koja se za njega vezuje korenom (ne traži sadnju u podlozi).

Potreban mi je još jedan savet - danas sam dodavao novi sloj šljunka (jer prvobitni nije imao 5 cm) i kako sam sve to lepo radio guranjem ruke u vodu rezultat mog rada je odmah bio uočljiv - veliki broj vlakana (nemojte misliti da nisam oprao ruke pre započetog posla) se našao u vodi.
Šta da radim ?
Da izbacim postojeću vodu i dolijem novu ili da čekam da se sve to nataloži u narednih dve-tri nedelje pre nego što ubacim stanovnike.

Hvala i živi bili.
 
Svaki pesak koji se dodaje u akvarijum potrebno je i da se pripremi. Neznam sta si ti radio, ali bi trebalo da se bar prokuva pre stavljanja. Osim toga, termin koji si upotrebio "veliki broj vlakana" je malo nejasan....Koja je njihova boja ili neki drugi detalj??
Debljina podloge preko 5cm je bitna ako se u akvarijumu planiraju biljke koje su zahtevnije (moze se reci i vece) pa je to potrebno za njihov korenov sistem. Posteo je tvoj akvarijum zaista mali odgovarale bi mu nize biljke za prvi plan i mozda jedna ili dve srednje visine. U takvim situacijama su bas dobrodosle biljke koje se vezuju za drvo ili kamen. Nemas bas prostora za neke vece komade ni jednog ni drugog jer ce ti u suprotnom oduzeti i ono malo mesta koje postoji. Dobro uradjene biljke i malo jato npr. razbora ili neonki moze izgledati perfektno. Mozes po net-u potraziti akvarijume velicine koje ti imas i dobiti ideje sta da radis.
Napisi koje su ustvari dimenzije akvarijuma. Koju temperaturu si uspostavio u njemu?
 
Pesak sam prao do iznemoglosti, ručno birao veličinu i oblik za svaki od njih, a zatim prokuvao. Nakon prokuvavanja sledilo je postepeno hlađenje i ponovno ispiranje.
Vlakna su verovatno pamučna od majce ili potkošulje koje su se zadržala na dlačicama ruke. Međutim jutros kada sam se probudio više ih nije bilo u tolikoj meri tek tu i tamo ako se dobro zagleda (par njih veličine 1-2mm).

Dimenzije su (spoljne) 30x29x30 (D x Š x V)

Temperatura vode 25-26C

Pozdrav