Problem sa Montiporom

Peca

Member
4 Novembar 2004
157
0
16
Novi Beograd
Od pre nekoliko dana mali SPS koral, jedini te vrste u mom akvarijumu je prestao da izbacuje polipe. Merenja su pokazala ve?inu dobrih parametara, ono za ta sam imao testove. Jedino je pH nii - 7.95. Sutra menjam vodu, tako da ?u i to malo podi?i (ve? sam po?eo da diem lagano). Mogu?e je da ga neko dira, tj. jede u akvarijumu ali mislim da ipak ima veze sa vodom, mada ne znam ta. Svi ostali korali su otvoreni i ne pokazuju nikakve problemati?ne znake.
Jutros sam, dok je jo bio mrak u akvarijumu, primetio malog pua, veli?ine svega 4-5 mm. Odvojio sam ga u mreicu koja je u akvarijumu. Verovatno ?e da leti van akvarijuma, ali prvo evo dve fotografije da ga prvo identifikujemo.
 

Attachments

  • e_nepoznati_puz_2.jpg
    e_nepoznati_puz_2.jpg
    27.2 KB · Pregleda: 112
  • e_nepoznati_puz_1.jpg
    e_nepoznati_puz_1.jpg
    29 KB · Pregleda: 122
Evo trenutnog, ne dobrog, stanja pomenutog korala.
 

Attachments

  • e_montipora_uvucena_2.jpg
    e_montipora_uvucena_2.jpg
    33.7 KB · Pregleda: 123
  • e_montipora_uvucena_1.jpg
    e_montipora_uvucena_1.jpg
    32.8 KB · Pregleda: 123
Peca, postoje neki puevi koji jedu montiporu, ali koliko sam vidjela to su naj?e?e puevi gola?i, specijalizirani za "brstenje" montipore
-hmmm, da ba i ne izgleda dobro, i ovo sme?e ne njoj je ili cijano alga ili neka bolest-nisam se susrela s takvim stanjem, pa ne te ne mogu savijetovati
-po slici mi izgleda kao da je frag uginuo, pa ga po?inju prekrivati alge :(
-pu kojeg si stavio mi izgleda kao pu koji je teto?ina za koljke tridacne, iako su oni vie bijeli, ali ne treba zna?iti
 
:shock: , koji link, koliko pueva
-pa sada prepoznaj koji je koji :x
-uh u svakom slu?aju, link koji je zakon
tih pueva ima toliko da ti pamet stane
 
Jase bobanov link upu?uje na jedan mali deli? u moru pueva i pui?a...TOGA IMA TOLIKO DA JE JEDAN IVOT MALO DA IH SVE POMNO PROU?I...

Peco ja takve stvari, pogotovo ako ne znam pouzdano ko su izbacim napolje. Boban je u pravu i najve?i broj njih su bezopasni ali ako ne eli da razmilja i lupa glavu kog pua ima iseli ga iz akvarijuma. :lol:
 
octopus said:
Jase bobanov link upu?uje na jedan mali deli? u moru pueva i pui?a...TOGA IMA TOLIKO DA JE JEDAN IVOT MALO DA IH SVE POMNO PROU?I...
-e da, to si potpuno u pravu, a kad jo k tome dodamo i ostatak ivotinjskog svijeta.... :roll: , ajoj, svaki dan novo gradivo :wink:
 
Nova zbivanja sa Montiporicom su radosna. Otvorila je polipe :lol: Mislim da sam pronaao glavnog krivca za ovaj slu?aj - nizak pH. Ju?e sam menjao 25 lit vode. Pre zamene akvarijumska voda je bila pH 7.9 (sa svee kalibrisanim pH metrom), a svea voda je bila pH 8.3. Pre zamene sam polako dizao pH u akvarijumu. Danas nakon dolaska sa posla polipi su izali. Trenutno stanje je pH 8.19. to se pua ti?e, on je van akvarijuma, u ?ai. Nikako da ga bacim...
 
O, da :D
vidi se, malena je pravi borac (pitam se na koga, ne da ju se samo tako unititi, hehe :wink: , nije da se hvalim, ali ipak je stigla iz mog akvarija-ma moram se malo pohvaliti, kada me ve? nitko drugi ne?e)- :wink:
-super, Peca, polypi polako idu van, vratila joj se boja, za par dana ?e biti kao prije
 
Jasenka :shock: Kako te niko ne hvali? Pa ja sam toliko puta postovao o fragovima koje sam dobio od tebe. Bogu hvala, svi su odli?ni i lepo rastu :D Vidi se da su panjom gajeni kod tebe, a tu panju imaju sad i kod mene. Nestrpljivo ?ekam da ti naraste jo koji organizma, pa da krene na autobusku stanicu... samo psssssssst o tome, moda ima carinika ovde :lol:
 
hehe, ako ne carinika, onda pijuna :wink:
-a sitno sam napisala, neugodno mi je bilo pisati ve?im slovima:wink:
Ma to da sam ih ja dobro uzgajala, nema veze, sada su kod vas i znam da im je dobro i da pazite i mazite te koralje kao i to sam i ja (Peca, to se vidi po fotkama i filmu koji si mi poslao-na to smo Stipe i ja odvalili, stvarno svaka ?ast, a Hornet tvoje slikice s nestrpljenjem o?ekujem :D )
Uvijek moe biti nekih malenih "problema", nije to nita strano, glavno da pro?u, a i iskustvo nosi ipak neto svoje, pa se oko nekih sitnica uop?e ne treba uzrujavati, stvarno je koji puta najbolje malo izmijeniti vodu i nita pretjerano ne dirati i pustiti na miru nekoliko dana (u pravilu, ako su parametri u redu, sve bi trebalo biti u redu) :wink:
 
biti ?e ih samo to sam ju?er zaboravio odmah izvaditi iz efova auta aparat, kad sam iao doma on je ve? ispario van, najvjerovatnije tek u ponedjeljak