Puz i mekani korali

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Kada god imamo nekog puza u akvarijumu mi uvek treba dobro da osmotrimo njegovo ponasanje i da se uverimo u njegovu "dobronamernost" bez obzira koliko neki puz izgleda atraktivno u jednom koralnom akvarijumu.
Ovde je jedan primer koji jasno pokazuje kako puz moze da bude stetan za korale.

Jedan od prvih pokazatelja da se nesto desava nepovoljno po korale je cinjenica da su korali zatvoreni. Kako stvari stoje obicno se pomisli na neki nudibranchs koji su poznati da mogu da zagorcaju zivot koralima mada to nije pravilo i uvek treba da se uzmu u obzir i drugi puzevi.

Uzeo sam jedan primer mekanih korala gde se jasno vidi da je jedna grupa polipa zatvorena. Ako se malo bolje pogleda onda se jasno vidi da je tu jedan puz i da on moze da bude uzrok tome. Mislim da je jasno koja je velicina ovoga puza i da mu to dozvoljava da se uspesno krije.


Boljim osmatranjem lepo se vidi da se puz hrani koralima i da je to razlog zasto su korali zatvoreni a kako i ne bi bili pored ovakve napasti. Puzu je usledilo preseljenje u drugi akvarijum gde ga ceka nista manje udoban zivot samo malo kontrolisaniji a korali mogu da odahnu i da se razviju kako im i prilici.
 

Attachments

  • DSCF1137.jpg
    DSCF1137.jpg
    56.7 KB · Pregleda: 8
  • DSCF1140.jpg
    DSCF1140.jpg
    46.7 KB · Pregleda: 6
  • DSCF1146.jpg
    DSCF1146.jpg
    25.6 KB · Pregleda: 5
sto je, je u morskoj akvaristici doslovno svaki koralj ima svojeg puza predatora i zbog toga je uvijek jako bitno da svaki koralj koji kupimo, nabavimo, prvo neko vrijeme drzimo u karanteni tako da mozemo primjetiti ako ima kojeg nametnika ili predatora u obliku ovakvog puza koji bi u vrlo kratko vrijeme mogao pojesti ili ozljediti ovakav polyp.
 
Da dodam da je ovde rec o Heliacus sp. puzu koji je poznati predator zoanthid polipa. Na slici jasno moze da se vidi da je izgled poklopca kucice (operculum) kupastog oblika sto je i njegova karakteristika.

U svakom slucaju karantinski akvarijum moze da pomogne da se vidi da li su puzevi prisutni. Problem moze da nastane ako su ti puzevi izuzetno mali pa ih mi i ne uocavamo ili cak ako su polozena jajasca. Tada ni karantinski akvarijum nece da pomogne osim ako korale drzimo u karantinu na duge staze sto je malo verovatno.