Ramirez zadebljanje ociju pop eye

Maroko

Member
30 Oktobar 2011
70
0
6
40
Javio se problem pre par dana kod zenke Ramireza. Oba oka su postala vidno izbocena i slabije vidi. Pronasao sam da bolest nazivaju pop eye ili bubble eye ali nisam nasao kako se leci pa se nadam da mi vi mozete pomoci da spasim ribicu.
Ne verujem da je problem do vode, akvarijum je u funkciji preko tri godine i retko se desava da mi ribice uginu. Redovno cistim filter i menjam vodu.

Par ramireza sam ubacio pre tri meseca i od samog pocetka je muzjak agresivniji prema zenki.


detalji i slike akvarijuma http://www.beke.co.nz/useralbums/marokos-fish-tank.45/view

a evo i par slicica obolele ribice
 

Attachments

  • IMG_5433.JPG
    IMG_5433.JPG
    92.4 KB · Pregleda: 15
  • IMG_5443.JPG
    IMG_5443.JPG
    97.8 KB · Pregleda: 16
Najbolje ce ti reci Boban dali ima smisla leciti i kako al mislim da joj nema spasa. Rekao bih da je uzrocnik hexamita, iako kazes da je higijena u akvarijumu odlicna verovatno nesto ne radis bas kako valja pa je ova ribica obolela ili si je jednostavno doneo sa "pelcerom" zarazenu/bolesnu pa se to tek sad pokazuje. Ako sam u pravu ova riba je u poodmaklom stadijumu bolesti i tvoje je samo da cekas.
Ja sam u zadnjih godinu ipo dana imao 20-tak ramireza sa ovim karakteristikama iako sam cuo od jednog kolege da postoji mogucnost da riba prezivi i ozdravi kod mene je smrtnost bila 100%. Sa tim ribama je bilo i riba (ramirezi) koje nisu pokazivale te simptome i dan danas su zive...

Muzjak ramireza je uglavnom agresivan pa iz tog razloga se obicno uzima vise zenki da tu "agresivnost" podele ili jednostavno postavka akvarijuma je takva da ima dosta mesta gde zenka moze da se sakrije i "provuce" a gde muzjak zbog svoje velicine nemoze da pridje. A ovo oboljenje nije prouzrokovao muzjak....

Pozdrav!
 
Sa eticke strane uvek ima smisla da pokusamo nesto ali sa prakticne strane sanse su ti minimalne.

Uzrok tome mozes da vidis na linku, pogledaj Eksoftalmija ( izbuljene oci), ostecenje ociju u tom tekstu. Lecenje ide antibioticima pa kako bude jer izabrani antibiotik ne mora da znaci i da je efikasan jer je dijapazon uzrocnika veliki.

Drugo je pitanje sta je podstaklo razvoj te bolesti ili bolje receno pad imuniteta. Mozda konstantni stres ribe, neadekvatna ishrana, ...., ko zna sta je a mozda je riba i pusti baksuz pa se to desilo.

Sve u svemu riba je zarazena i ti imas dve mogucnosti. Prva je da je ostavis u akvarijumu a samim tim da rizikujes da se i ostale ribe zaraze. Druga je da je odstranis iz akvarijuma i resis i njen i tvoj problem. To je tvoj izbor.
Da kojim slucajem imas izdvojeni akvarijum onda bi lecenje bilo pozeljno ali ovako ti nemas mogucnosti da lecis samo jednu ribu. Ako dajes antibiotik u hranu sve ribe ce da ga jedu a isto je i ako ga rastvaras u vodi.

MArkisha ti je lepo predocio svoje iskustvo sa time i tako je uglavnom u ovom hobiju.
 
Ako su joj sanse minimalne mozda je bolje da ostane u akvarijumu nego da je dodatno maltretiram sa premestanjem, lekovima i izlazem dodatnom stresu. Hvala vam na pomoci.
 
Dodatni stres prilikom prebacivanja obolele ribe iz jednog u drugi akvarijum, samo pospesuju bolest da napreduje. Imao sam prosle godine taj problem sa ramijem i iskreno nije se isplatali sva muka i ulozena srestva.
Uzrocnik te bolesti kod mene je bio hemizam vode odnosno povecan nivo amonijaka.