Rasvjeta u terarijumu

miana

Member
4 Oktobar 2006
62
0
6
46
Vares
Interesuje me da li je istina da UV lampe koje koristimo u terarijumima,isijavaju UV zrake samo na udaljenosti od 20ak cm ? Sta se desava kad nam ljubimac duze vremena boravi van tog prostora?
 
Moguce da se radi o razlicitim proizvodjacima.Mene konkretno interesuju Sylvania lampe jer su mi zasad jedino te dostupne.O njihovoj rasvjeti za terarijume nisam mnogo nasla na netu .Ono sto ljudi pisu po forumima su vjerovatno neprovjerene info ,jer i kako bi "obican user" i provjerio/izmjerio tako nesto.Nasla sam neke podatke koje navode da je to isijavanje od 25-30 cm ,ali ni to nije neka velika razlika u odnosu na ono sto sam napisala u prvom postu.
Da li je potrebno da su zivotinje konstantno izlozene UV zrakama tokom fotoperioda?
 
Tacne podatke ce ti dati svaki proizvodjac koliko ima dometa njihova sijalica sa UV/A i UV/B zracima, kao sto je u ovom prethodnom slucaju prikazano koje sam linkovao.

UV sijalice mozes slobodno ostaviti ceo dan da sijaju, nista to nece skoditi reptilima kojima su potrebni uv zraci.