rasvjeta

bosman_tz

Member
13 Maj 2009
171
0
16
Tuzla
Mnogo sam citao u knjigama o akvaristici ali nisam nigdje vidio da imaju podaci koliko je potrebno svjetla za odredjenu litrazu u akvarijumu i da to bude ono neki standard osvjetlenja za sve biljke i ribe koje imamo.
Imam akvarijum od 50 litara i biljke Sagittaria subulata i Bacopa monnier, a oboje imaju potrebu za srednjom i vecom svjetlosti. Koja bi jacina sijalice bila idealna za ovaj akvarijum ? Nije problem ni ubaciti jacu sijalicu ali tu su alge.
Volio bih da mi to neko strucno da kaze.
 
Pa neko opste pravilo glasi 0.5 do 1W po litru vode. Ovo se odnosi na fluorescentne lampe nikako na obicne sijalice sa uzarenim vlaknom. Sto se algi tice to moras malo da procitas na ovom sajtu, jer odgovor nije ni kratak ni jednostavan. Ukratko mora se postici balans izmedju hranljivih materija u vodi, potrosnje istih od strane biljaka, osvetljenja, CO2....
Kad to malo procitas bice ti jasnije i onda mozemo da diskutujemo o konkretnim problemima.
 
u sta onda spadaju one sijalice za ustedu elektricne energije koje po bijeloj boji podsjecaju na nenske sijalice ?