Reptil za pocetak

burmajam

New Member
24 Avgust 2008
6
0
1
Pozdrav svima.

Vise godina vec (uspesno) posedujem ciklide i sada bih voleo da se oprobam i sa Reptilima, konretnije sa gusterima. Nemam iskustva u opste sa njima niti znam nekoga ko ih poseduje. Video sam na NBgd u jednom pet shopu Yellow-thorated Plated Lizard i mnogo mi se svideo pa me zanima da li neko ima iskustvo sa njima i sta se u opste preporucuje za pocetnika.

Hvala u napred
 
Pozz burmajam ;)

Ne preporucujem ti da uzimas gustera iz pet shopa,bolje da uzmes od nekog ogajivaca...jer taj iz pet shopa moze da ti ugine,a i cene su im skupe...e reci mi jesi li video tog gustera u fisherman's partner-u?Svi pricaju da je za pocetnika najbolje da uzme leopard gekona,a i nemora da znaci,mozes da uzmes bradatu agamu...sve zavisi od prostora...Pitaj sta te jos zanima...
 
Cao Mare,

Hvala za tip ali ne znam gde mogu da nadjem odgajivace u BG-u. Sto se tice pet shop-a, ne znam kako se zove a ne znam ni koliko je u redu po pravilima foruma da objasnjavam gde se nalazi.

Sto se tice izbora gustera, yellow throated lizard mi se svideo jer je prava maza a i raste do 50cm. Mada i druge vrste nisu iskljucene. Trenutno nemam nikakav terarijum ali bih ga pravio po potrebi buduceg ukucanina i sto je moguce mobilnije jer sam podstanar :(
 
I bradata agama raste toliko,mozda malo vise...a i to sto si video su verovatno WC (doneti iz divljine) i oni mogu da dozive stres i uginu,a i nikad se nece adaptirati kao guster koji je CB(rodjen u zarobljenistvu)...fauna ukljuci se...reci coveku koliki ter treba za bradonju ili mozda l.gekona ;) ....

Pozz
 
Najjaci su leopard gekoncici! :) Ja se plasim tih agama mnogo je to veliko cudo covece! :| :D Mislim sve to zavisi od toga sta volis i za sta imas uslove! mare kad ces da postujes slike svog gekona u novom okruzenju? :) pozz
 
Hvala svima na informacijama, pogotovo tebi Mare_lacerta i za PM. Malo cu jos da pronjuskam po sajtovima i da proverim sta mi sve od uslova treba da udomim jednog (mozda i dva) od ovih slatkisa. Naravno i sve dodatne informacije su uvek dobro dosle.

Pozz
 
I sledeci kadar Skysnake bez glave! :) Gde je glava? Pojela agama! :D Ma meni je za sad dovoljna i moja gekonka! Mozda i dve.... a za agamu mi treba terarijum ko soba covece! :| Pozz ;)
 
Pozdrav svima i hvala jos jednom za pomoc. Nisam jos odlucio, kopam dosta po netu i gledam sta ima kod nas da se nadje od vrsta, sta koji zahteva i preporuke za uredjenje terarijuma. S tim u vezi hvala Fauna za linkove, ima lepih ideja, a evo i nekih koje sam dodatno nasao

LINK
LINK

Meni se i dalje jako svidja yellow throated lizard ( Zar nije meden na slici? :) ali nisam video da ga iko pominje na nasim sajtovima. U svakom slucaju uvazavam preporuku da je bolje uzimati od odgajivaca i ne WC primerke, a kao sto rekoh ovaj je vidjen u pet shopu i ne znam mu poreklo ( mada nisam ni pitao ). Zanima me isto vas komentar na izjavu prodavca u istoj prodavnici da se hrani hranom za macke ( ne znam kako bi moja devojka reagovala kada bi videla zohare i crve u kuci ... jedva sam je ubedio za gustera ;)

Takodje evo slicice ovog gustercica, pa ako neko zna neku i slicnu vrstu koja moze da se nabavi kod nas iz pouzdanih izvora, bio bih puno zahvalan.


Pozdrav
 

Attachments

  • lizard-cropped.JPG
    lizard-cropped.JPG
    23.7 KB · Pregleda: 22
Molim te da pogledas temu u kojoj sam postavljala slike moje agame .Slikana je od svojih mjesec dana starosti do sad ,evo gotovo godinu dana starosti.
Za Pogonu ti ne treba terarijum velik ko soba .Moj je 100x50x50 i ima u njemu ima sasvim dovoljno mjesta za jednog gustera. Naravno da je pozeljno imati veci prostor ali i ovo je sasvim ok. Da ga sad pravim jedino sto bih korigovala to je visina terarija ,jer sam primjetila da guster vecinu vremena provodi na najvisoj tacki u terarijumu,a mozda ne bi ni to .
Sto se tice buba i ostalog plijena to ti ne gine ako nabavis gustera .Uzgoj buba nije uopste nezgodan ,ne proizvode lose mirise,ne bjeze iz kutije ,ne zahtijevaju mnogo ,a kote se ko zecevi .Svi bi mi voljeli da kupimo hranu u kutiji ,pa naspes malo i rijesis problem ,ali nazalost bube moraju biti zive jer guster reaguje na pokret .
Sto se tice buba u stanu ,na sve se ziv covjek navikne ;-) na kraju ih gledas kao jos jednu plasticnu kutiju negdje u nekom zabacenom cosku stana.
Ja sam dugo razmisljala kojeg bi gustera voljela imati i definitivno Agama je ispala kao najbolji moguci izbor . Kad jednom uredis sve sto mu treba (a to nije nista vise nego trebaju drugi gusteri koje drzimo po terarijumima) ,nikakvih problema s njim nema. Nije agresivan ,ali nije zivotinja koja se navlaci po rukama svako pola sata .Za navlacenje imamo mace ,kuce i sl . Ovo se hrani ,gleda i ne dira ....za njegovo dobro . Pozdrav ,M.
 
Dodao bih uz sve ove savete, da bradatoj Agami je potrebna i veca temperatura na jednom odredjenom mestu u terariumu, a ona se nalazi u visini od 40°C preko dana, do 25°C nocu. Tu temperaturu podesavam sa ceramicnom toplosnom lampom marke Exo Terra od 60W, uz pomoz Termostata Thermo-control Pro II, koji takodje ima ulogu paljenja i gasenja svetla UV 10.0 lampe i ujedno toplosne lampe, koja je potrebna zazvoju sucnom ultra zraku neophodno bradatom Agami.
 
ma,gekona noću juriš sa lampom po terarijumu da ga vidiš,jer ceo dan spava..probudi se kad oseti hranu,najede i opet nastavi da krmelja...agama ti je ok...moja ćerka od 5 god se plaši kučeta koje još nije ni progledalo,mačke takođe...ima 2 agame..šiška i miška..njih mazi bez problema..otvori terarijum i mazi ih..one,kako ih dodirne,počnu da preklapaju očima,hoće da zaspe..uživaju..tako da ti je moj savet agama...halapljivi su,sve jedu,čak i briketiranu hranu za reptile,tako da ne moraš da gajiš i kupuješ kojekakve crve i bube..a gekon,on baš nije tako lak na hrani..ja sam moje navikao da jedu iz pincete,tako da muke mučim kad žurim,a treba da ih nahranim..dok se probudi,pa gleda u crva,pa onjuši,pa čeka da crv počne da se koprca...ma robija,brate.