Salarias fasciatus-blenny, algae cleaner

Jel Mario bleni? Uhhh, pa s***a se dešavaju. Zato ja kad god nešto cistim od opreme to radim sa zatvorenim slivnikom. Tek nakon provere otvaram.
 
Ma nabavice Jasenka novog blenija. Evo još par fotografija iz mog akvarijuma. Na jednoj je bleni koji gleda u mene, dok je na drugoj Sarco koral .
 

Attachments

  • e_sarco_koral.jpg
    e_sarco_koral.jpg
    53.2 KB · Pregleda: 77
  • blenny_spreda.jpg
    blenny_spreda.jpg
    43.4 KB · Pregleda: 78
Bobane, kamen je onaj crveno/braon deo ispred, kao i onaj zelenkasti deo iza korala i još malo ispod (deo koji se ne vidi). Otprilike je dva do tri puta veci od samog korala. A to da je mali, ma znam... na njega se zakacio, šta da mu radim. Kad malo poraste, premesticu ga sa sve kamenom pored nekog veceg kamena, pa ce valjda sam preci na taj novi. Ovih dana vam šaljem i fotke jede kolonije xenija koja se prebacila na novi kamen. Do tada evo jedne od kolonija koju sam stavio na "neživi" kamen i sad cekam da se prebaci na njega. A zašto nece da postavi fotku?
 
je stvarno su predivni i karakterni a sto je najbolje jako su aktivni i vrijedni.
Naravno da sam nabavila novog blentu, koji je vise od 9 mjeseci u akvariju, prezivio je seljenje i stvaranje ovog novog akvarija.

Koliko mogu zakljuciti najveci je problem s njima prehrana i ako im akvarij ne moze pruziti dovoljno hrane a nisu se naucili na suhu hranu, moze biti problem.
Moj bivsi blento je jeo suhu hranu i bila sam presretna, ovaj nece i nece, ali ne brine me toliko jer mu je trbuh uvijek debeo, a u 440l ima za njega iz dana u dan posla po kamenju, staklu i pjesku. Pa dok je bio i u 200l se snasao i nije gladovao.
Ali u manjim akvarijima, tesko im je obezbjediti dovoljnu kolicinu hrane.
 
Evo slikica Tara (svaka riba kod nas ima ime, a ovoj je ime dao Stipe).
On osim s kamenja i stakla skida alge koje se sakupljaju po pijesku pa se nemalo puta moze vidjeti da dok obavlja nuzdu tj. kaka, kaka pjesak :lol: . Bez problema se da skontati sto je jeo, ako su "bombice" zelene boje u pitanju onda je samo alga, a ako je to vise "rafal" tj. oblak od pjeska, onda znamo da je gutao i pjesak. Da li je to normalno ili nije, nemam pojma, ali njemu ocigledno ne smeta.
Inace je riba jako miroljubive prirode (prema vecini vrste, ne znam kako se ponasa s drugim blenijima, najvjerojatnije jako lose i teritorijalno, ali kada su u pitanju ribe dna tipa glavoca -wachman goby, convict goby, mandarinac nema nekih velikih problema. Ustvari ako dodje na teritorij starosjedioca wachmana bude potjeran. Najvise se voli druziti s mandarincem i ima pogled :"Da mi je biti mandarinac, pa da tako lijepo leprsam po akvariju"
-subjektivna opaska :lol:
Sto se tice riba tipa klauna, cromisa, kao da jedni za druge ne postoje.
Tang i angeo ga s vremena na vrijeme pomalo naganjaju po akvariju, ali to nije nista strasno ili opasno. On se jednostavno makne s puta kada dodje tang ili angeo
 
Jeste da ne znam mnogo o morskim ribama, ali Jasenka, ovaj tvoj Tar mi izgleda, hm...stvarno podebelo...pa vidi se, lepo je uhranjen :lol:
 
hehe SC. u pravu si. Tar je malo odebljao, ali kod njega je to i jako dobro, posto uopce ne jede suhu hranu, a te ribe u zatocenistvu najcesce ugibaju od gladi, njegov podeblji trbuscic je samo naznaka da on uvijek u akvariju ima stogod za gricnuti. Inace da te ne zavara taj trbuscic, on tako izgleda predvecer, ujutro (oko podneva se budi, riba voli duze vrijeme biti skrivena u rupi i spavati) je skoro totalno ravan jer jos nista nije pojeo.
Kod vecine ljudi koji imaju tu vrstu ribice, a ne jede nista od suhe hrane imaju tocno takav bioritam i ponasanje.
A kada malo bolje pogledam po akvariju, sve su ribe pomalo debeljuskaste a i inace vecina morskih riba su deblje po konstrukciji od vecine slatkovodnih.
 
Stvarno je problem kod te ribe kada jednom pocne mrsaviti. Moj bivsi ribac Mario je u jednom trenutku (nakon nekih mjesec dana sto je bio u 200l) omrsavio da se vidla srednja kost, ali uz veliki sam ga napor naucila na suhu hranu. S ovim se to niti ne trudim, jer u 440 l on ce uvijek naci nesto za sebe.
 
Samo ti njega uci i na suvu hranu jer to nije na odmet. On ne treba da traz nesto za sebe vec da mu je hrana uvek "pri ruci" i samo tako ces da ga odrzis na duze staze. Svi ti algari zahtevaju neku vecu kolicinu hrane kao i svi drugi biljojedi. Zato ne skrtari i ubaci po neku trunku suve hrane tek da se nadje zlu ne trebalo.
 
Sve je to meni jasno, bacam redovito spitulinu u listicima, granulicama da nesto padne io na pod (ne samo radi njega, nego radi ostalih riba s dna, te rakova samaca i zvijezde zijaca. Zasada ga nisam nikada vidjela da je ista uzeo.
Bilo bi super kada bi poceo jesti suhu hranu, onda se nemam radi cega brinuti. A vidjet cemo sada je vec dosta u akvariju, valjda ce mu jednom sinuti da se isplati nesto i gricnuti sa strane.
A ako ga skontam da je poceo mrsaviti (a to se odmah vidi), ide isti postupak kao i s bivsim blentom, mahanje iznad glave s hranom u nedogled, dok ne odluci zagristi.
 
da malo osvježim temu...
Tar ili blento koji je kod nas vec neko duže vrijeme, još uvijek ne jede suhu hranu, ne mršavi, konstantno tare po kamenju i po staklu ono što nađe.
Njegovo ponašanje je ovakvo:
Obožava mandarince i često je uz njih, wachman goby ga nikako ne voli i uvijek ga potjera ako se ovaj nađe u njegovoj blizini. Ribe poput chromisa, anthiasa, magnifica, klauna ga uopće ne doživljavaju-niti on njih, a anđelčić i tang kako kada, ako im iz nekog razloga zasmeta, isto ga malo protjeraju ali to nije ništa opasno---makne se on i sve je po starom.

Blente su odlične ribe, ali ako su akvariji premali nažalost može doći do problema baš radi prehrane.