Skalari... by Mirka

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Posle jednog propalog mresta skalara (vecinu je povukao filter a ostali su uginuli zbog neadekvatne ishrane i zapeljane vode) ikra je ponovo bacena na listove u zjednickom akvarijumu. Posto je mresni akvarijum vec bio formiran od prethodnog pokusaja, listovi su prebaceni u njega i da ne bi lebdeli po akvarijumu, kamenom pricvrsceni za dno.

Posle oko 48 sati pojavili su se repici a za par dana mladj je spala sa listova na dno. Barem vecina ali bilo je i onih koji su ostali na listovima.

Kada su istrosili zumancanu kesicu polako su se podigli sa dna i zaplivali. Kako su zalihe hrane polako istrosene doslo je vreme i za prehranjivanje. Hranjeni su artemijom (hvala Eddie-u na posiljci :) mada umalo postari ne upropastise sve....:evil: )

Za sada se sve dobro odvija. Nema uginulih. Kalitet vode pokusavam da odrzim na nekom dobrom nivou ciscenjem dna i minimalnom zamenom vode. Jato malih skalara (koji nisu ni izdaleka nalik roditeljima) sa "narandzastim" stomacicima zna da odusevi. Veoma lep prizor koji ispunjava ushicenjem.
Nadam se da ce sve ostati kako treba i da ce se formirati pravi mali skalari. :)

Najbitnije u svemu ovome ( i presudno) je dobra voda, odgovarajuca oprema i artemija kako prva hrana kojom mogu bez teskoca da se hrane. Ostalo je sve stvar truda da se sve uradi na vreme i kako treba.
 

Attachments

  • list.jpg
    list.jpg
    64.3 KB · Pregleda: 26
  • DSCN0944.jpg
    DSCN0944.jpg
    51.8 KB · Pregleda: 26
  • DSCN0961.jpg
    DSCN0961.jpg
    37.7 KB · Pregleda: 21
  • DSCN0969.jpg
    DSCN0969.jpg
    35.3 KB · Pregleda: 27
  • DSCN0985.jpg
    DSCN0985.jpg
    48 KB · Pregleda: 29
Obicno imamo problem sa prvim mrestom.
On se zeli i ocekivanja su golema. Tada sve ide sporohodno, neizvesno i obicno imamo komlikacije. Ponekad neiskustvo, neznanje ili nesto trece uzimaju svoj danak, pa dolazi ili do propasti ikre ili mladji.
Ali kad do njega dodje i sve bude OK posle ide nekako lakse. Ribe pocinju da se mreste i kad se najmanje nadamo, a nekad i ne zelimo, posto je mresni akvarijum vec zauzet prethodnim uspesnim mrestom.
Ipak, i ovo sto se sada dogadja u tvom akvarijumu je izvanredno. Stecices neka nova saznanja percepcijom, pa cak iako sve to bude bilo bez rezultata.

Nek se mrestovi skoro pa kopiraju, pa pejstuju valjam_se
 
oh, Coa iz dna duse se nadam da ce rezultata biti....:mrgreen:

Bas kao sto si napisao... nova ikra je na listu a mresni vec zauzet, u planu jedno putovanje, malo problema sa dodatnom opremom....i sacekacemo neka bolja vremena.

Treba se uciti na greskama, ali ne svojim. Najbolje iskustvo je ono koje sami prodjemo, posmatranje i zakljucivanje....Ako se potkrade neka greska, ah, boze moj, pa desava se. Ona ce ostati upamcena i mala je mogucnost da se ponovi. Ipak svaki savet koji moze pomoci u naporima da uradimo nesto dobro za nase ljubimce je... DOBRODOSAO.:)
 
Prelepi su. Nadam se da ces nastaviti da nas obavestavas kako se situacija dalje razvija. Zelim ti puno uspeha.

:hej:
 
U pravu si, zaista su prelepi :)

Vec su malo porasli i dobili na obliku, a pomalo i na boji. Roditeljski par su "bela" zenka (pomalo sitna u odnosu na druge zenke) i "prugasti" muzjak tako da su malci podeljeni, ima ih i od jedne i od druge "boje" . Ishrana artemijom je doprinela njihovom razvoju. Gubitaka skoro i da nema, osim par komada koji su stradali zavlaceci se ispod boce sa artemijom.
Pokusala sam da im ponudim i malo suve, lisnate, usitnjene hrane ali je ne prihvataju. Malo je drugacije sa mikro crvima, radije su poceli njih da jedu.

Slikacu ih ovih dana, pa da se vidi razlika.
 
Mirka said:
Kalitet vode pokusavam da odrzim na nekom dobrom nivou ciscenjem dna i minimalnom zamenom vode.

Sta podrazumevas pod "neki dobri kvalitet vode", da i mi koji bismo eventualno mrestili skalare znamo sta je to neki dobar kvalitet i kako utvrdjujes taj neki dobar kvalitet?

unapred zahvalan na iscrpnom i konstruktivnom objasnjenju. :hej:
 
Pa realno dobar kvalitet vode se smatra onaj koji zadovoljava potrebe riba. To se u osnovi lako prepozna jer ako je doslo do mresta to je de facto dobar kvalitet vode barem u odredjenom datom periodu. Mi ovde ne pricamo o Fungia koja se reprodukuje u "ocaju" da spasi sta se moze spasti vec o ciklidima koji ipak traze neki da tako kazem minimalni nivo uslova.

Inace generalno gledano "Dobar kvalitet" je ljudska tvorevina jer je poznato da ribe prolaze kroz razne faze "kvaliteta vode". Nesto sam zvrljao o tome pa pogledaj sta mislim kada ovo pisem :)

http://www.beke.co.nz/threads/prirodni-uslovi-u-akvarijumu.1410/
 
Mresni akvarijum u kome su sada malci je 50*25*25 i realno se moze reci , mali. Filtrira ga sundjer filter, ima grejac 100w i veci gumeni rasprskivac. Nema nikakve podloge ni biljaka osim malo povrsinskog koga me je bilo zao da bacim jer se prenamnozilo u zajednickom akvarijumu. Temperatura je konstantno 27 stepeni i jedna neonka je upaljena non-stop.

Taj akvarijum je stratovan vodom iz zajednickog akvarijuma gde je ikra i bacena na listove. Takodje je identicna i temperatura.

To je verovatno taj minimum pruzenih uslova koje je spomenuo Boban. Bez toga, do mresta riba moze doci ali se i zavrsiti samo sa polozenom ikrom koja ce propasti bez nade da se pojave malci. Narocito je bitna njihova ishrana u prvim danima, zbog njihove sicusnosti. Najbolja je artemija, kao veoma "cist" oblik ishrane koji nece uticati na kvalitet vode. Naravno, ni tu ne treba preterivati jer svako preterivanje ne izadje na dobro. Male ribice su neutoljivog apetita pa se znaju i prejesti i valjati po dnu punih stomacica, nesposobne i da plivaju. :)
 
Evo jedne slikice :)

Dobro su i napreduju. Sada su prave male ribice koje liče na roditelje.
 

Attachments

  • DSCN1169.jpg
    DSCN1169.jpg
    54 KB · Pregleda: 24
Nadam se da si prestala da ih hranis artemijom, znam da bi oni voleli jos dugo da je jedu ali posto su dovoljno veliki da predju na mrvljene listice i mlevenu proteinsku ne bi bilo lose da iskoristis to kao jeftiniji nacin prehranjivanja mladji.
Super izgledaju, napredni su. Misli da ce im uskoro trebati vise prostora i cesca izmena vode ako predjes na suvu hranu. Mozda bi cak i nacin filtracije trebalo da izmenis. Sve zavisi od kolicine hrane,njihovog broja i zapremine akvarijuma. Nije lose u akvarijume sa mladim ribama u jatu dodati nekog ancistrusa ili plekosomusa, oni umeju odlicno da odrzavaju higijenu i da brinu o visku hrane. A posto znam da imas i bebe ancije preporucio bih ti da 10-tak komada ubacis sa sklarima, naravno napravi im neko malo skloniste za preko dana.