"Skalari dišu sa površine"

Eto moram i ovo da pitam. Kao sto kaze naslov sve cesce vidjam skalara da se ponasaju kao dvodihalice. Da li to imaneke veze i sta bi moglo znaciti? Nisu to ranije radili a aeracija je vise nego inteznzivna kao sto je i pre bila. Temp 27C. Parametri ok. Menjanje vode 30% nedeljno. Mozda ima veze sa onom crvima?
Bukvalnu kao da hvataju vazduh sa pvrsine otvarajuci usta.
 
Moze da bude. Skrge riba su jako osetljive i moguce je da se na njih nasele paraziti i one jednostavno ne mogu da vrse svoju funkciju normalno. Sad sacekaj da se jave iskusniji(boban), jer nisam nikad imao ovaj slucaj, ali predpostavljam da ako su drugi parametri vode ok, da je to u pitanju
 
Sad sam malo prelistao neke knjige i kaze da mogu da budu paraziti iz roda Daktilogiros koji napadaju skrge riba. To je parazit velicine od 0.57 do 1.1 mm. Na napadsnutom mestu javlja se promena boje skrga i moze doci do lucenja vece kolicine sluzi. Riba se ponasa bas kao tvoje, penje se na povrsinu kao da u vodi nema dovoljno kiseonika. Oko lekova pogledaj malo sam, verovatno pi pomogli neki antiparazitinski lekovi, slane kupke.
 
Predpostavljam da je Daktilogiros isto sto i gill flukes. Cudno. Skalar je (iz drugih razloga) pre par dana tretiran sa Tremazolom koji izmedju ostalog suzbija i Daktilogiros. Pa valjda ne bi trebalo sad da se posle tog tretmana "disanje sa povrsine" pojacava, a ja upravo to primecujem.
 
Moguce je da je isti parazit imam neku literaturu koja kje malo starija, a i sam znas koliko se cesto menjaju latinski nazivi. To sa parazitima mi je prvo palo na pamet, jer pretpostavljam da ribe imaju problema da usvoje kiseonik iz vode, a prvo u tom lancu su skrge. Ne znam da li si skoro merio parametre vode, jer slicno moze da se desi ako naglo padne ph vode. Da li si siguran da ti aq. nije prenaseljen?
 
Sada sam ponovo procitao tvoj post i vidim da su parametri vode ok. Kad bolje razmislim moguce je da je u pitanju i neka druga bolest, ne mora da bude da su u pitanju paraziti, koja se manifestuje na taj nacin. Ako se to desava samo kod jedne ribe znaci da je kolicina kiseonika u vodi korektna. Ima li jos nekih promena na tom skalaru?
 
Nema nikakvih drugih promena na tom skalaru.To je onaj sto mu vire crvi iz rektuma ako se secas pa je lecen tim tremazolom koji bi trebalo da deluje i na te skrzne crve.Crvi nisu jos otpali i za koji dan sledi drugi tretman koji bi trebalo da bude i poslednji (po uputstvu)

Razgledao sam po netu i to sto navodis (girodaktilus) je definitivno isto sto i gill flukes (na engleskom). Akvarijum je od 100lit i ima 7 manjih botia i 4 skalara (dva manja i dva srednja). Ali oni su mesecima ziveli zajedno bez problema. Cak su tri clana (frenatus i dve malo krupnije modeste ) premesteni u drugi aq. pa ih je sad jos manje. Znaci nisu do sad imali takvih problema i mogao bih reci da se to neosetno pojavilo (to "disanje"). Znaci malo po malo i sve vise i cesce.
Nisu one stalno na povrsini ali popnu se povremeno io onda desetak puta kao hvataju dah pa odu pa posle 5, 10 min opet. Fora je sto to sad rade i drugi skalari ali ne u toj meri. A jedan uopste to ne radi. :ebote:
Zopex zaista puno ti hvala Eto smorise me ovi skalari i ja vas sve smorih ovim pitanjima. Nisam vise pametan.....
 
Riba ide na povrsinu i "guta" vazduh usled potrebe za vise kiseonika. Sada je pitanje sta je uzrok tome. Moze da bude da ti iz nekog razloga imas manjak kiseonika u vodi ili da ribe imaju ostecene skrzne filemante.
 
Ako je pogresno mesto za ovo pitanje brisitye slobodno. Pre neki dan sam bila u Pet centru, i onako usput bacila pogled na akvaristicki deo, kada tu, neke tablete koje obogacuju vodu kiseonikom: za prenaseljene akvarijume, za akvarijume gde nije dobra filtracija i aeracija, ....

Mislite li da to zaista radi? Meni zvuci kao naucna fantastika...
 
Naravno prijatelju, slazem se s tobom u potpunosti. Srecom nemam taj problem, ali me onako vise tehnicki zanimalo. BTW... skalari rastu, rastu, blizu sam tacke poklanjanja i raseljavanja... Za sada je harmonicna zajednica, ali dokle, videcemo...:rolleyes: