Skupljeni repici

kosta

Member
5 Maj 2015
37
0
6
42
Kako prevenirati skupljanje repica kod tek izlezenih ribica? Razumem da je higijena najbitnija preventiva ali sta od lekova se preporucuje kako bi se pomogle bebe da prebrode taj osetljivi period dok su malecke...Primera radi.. Moj otac je radio 30 godina na farmi krava u sekciji odgoj mladih teladi.Veterinarima je pomagao oko porodjaja krava i recimo cim se izlegne telence prvo sto urade jeste inekcijom joj bocnu antibiotike da se pomogne tele u odupiranju bolescina dok je mlado,to daju svima pri porodjaju samo jednom.Da li se sa bebi ribicama treba raditi nesto slicno.
 
Nema potrebe da ti dajes ribama nikakve antibiotike u preventivne svrhe. Jedino sto se preporucuje u tom uzrastu je da koristis metilen plavo. Ako vidis da su ribe bolesne onda mozes da nesto preduzmes mada kod tog uzrasta uglavnom nemamo vremena da uradimo bilo sta sto bi dovelo do nekog vidljivog rezultata.
Kako si i sam naveo, higijena akvarijuma i dobar kvalitet vode koji zadovoljava potrebe datih riba su najbolja preventiva.
 
Aha ok. Imam Methylene blue 1% od jedne mnogo dobre kompanije ''brooklands aquarium'' :)
Na uputstvu pise jedna kap na jedan litar moj, moj akvarijum je 40 -ak litara znaci 40 kapi ali..... Kada opet dodajem metilen plavo ? Svaki put kada menjam vodu ili samo prvi put? Ako menjam recimo 10 litara vode dali pri toj zameni vode dodajem 10 kapi metilena?
 
Last edited by a moderator:
Mtilen plavo je aktivan dokle god ti je voda plava. Koncentracija moze da bude veca i manja a ovo sto ti imas na uputstvu je dato za kucnu upotrebu gde se smatra da ti neces to da koristis dugo, obicno je to negde oko 3-5 dana. To je sasvim dovoljno vreme .
U sutini koncentracija treba da bude od 2 do 5 mg/l i to treba da se odrzava ako je neka bolest ili parazit u pitanju.
 
Oba ta proizvoda, Melafix i Pimafix, su dugo na trzistu i ljudi su nekako zadovoljni sa njma. Ja licno nemam neko posebno misljenje o tome. Ponekada stavim i to cudo u akvarijum, tek da nesto stavim. Lepo mirisu a i voda peni :)

Iskustva drugih ljudi su dobra pa treba im verovati. Eto i to je iz iste kuce kao i metilen plavo, doduse to je API proizvod :)
 
Ok cool samo jos ovo pitanje..Da li metilen plavo ubija korisne bakterije u sundjer filteru mislim da ne ali ajde da pitam )
Ovi moji skupljeni repici su nepovratan proces ili se mogu bebice spasiti i oporaviti repice.
Jel ovo sa repovima sto ja imam bakterijska infekcija ili gljivicna?
 
Na zalost, metilen plavo ima negativan efekat na te korisne bakterije u filteru ali to je tako. Zato ga i koristi samo kada je stvarno neophodno.
Skupljen rep kod riba moze da bude posledica mnogis stvari a sta je konkretno to je tesko reci. Ako su se ribe tek izlegle onda im samo dodaj metilen plavo. Mozda je sve to ok a ti malo reagujes plahovito. Pazi, cak i da izgubis te ribe tebi ostaje jedno pozitivno iskustvo u svemu tome a i to je nesto.
 
Sada mi jos nesto pada napamet.Ova voda sto je pijemo i koristimo u dmacinstvu je kisnica koja se upste netretira nikakvom hemijom,mozda bakterije u vodi nisu opasne za nas ali za ribice pogotovo malecke ribice???
Verovatno kada bi se voda provukla kroz RO filter drugacija bi prica bila.
 
A da li to tebe svrbi novčanik pa si rešio malo da ga olakšaš?

Mislim da bi ti trebao da budeš pragmatičan. Ti imaš tu kišnicu i to je to pa se tome i prilagodi. Pričali smo o tome da ti možeš tu mekanu vodu da malo "posoliš" odnosno da joj dodaš minerale. Uradi tako i tako ćeš poštedeti sebe kojekakvih egzibicija i uživanje u akvaristici će ti biti potpunije.
Ako si željan ubacivanja u akvarijum onda "ubaci" biljke, što više to bolje, a ne metilen plavo. Jedan tako postavljeni akvarijum biće pravi raj za ribe pa im neće ni trebati antibiotici i kojekakve hemikalije.
 
Ako je voda dovoljno dobra za ljude (mislim bakteriološki i hemijski), onda je sigurno dobra i za ribice.
 
Taj Discus Trace je dobar dodatak, ja ga licno koristim za moj akvarijum. Ponekada dodam i malo Cichlid Lake Salt jer ja ne koristim kisnicu pa mi tvrdoca nije problem. Posto imam i neke biljke onda jos dodam i malo Equilibrium i to je to. Sve ovo je od Seachem -a a ti mozes da uzmes i od drugih proizvodjaca.

Brackish Salt nije za to sto ti hoces i to je vrlo usko namenska so.