Slatkovodni sundjer

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
U mojim akvarijumima vec duze vreme raste slatkovidni sundjer. Zapatio sam ga namerno, jer sam ga slucajno video u jednom akvarijumu kod Coe. Uzeo sam delic i od tada se siri. Dovoljno je da uzmem samo delic i prenesem ga u drugi akvarijum i posle nekog vremena pojavljuje se i pocinje da raste. Najvise voli sintetickog rodjaka na filteru verovatno zbog strujanja vode i transportu hranljivih materija.

slatkovodni sundjer.jpg
 
Tesko mogu da primetim, jer su svi akvarijumi na odlicnoj centralnoj filtraciji. Jedino sto vidim je da se ovaj zivi sundjer nikad ne zaprlja, verovatno zato sto to sto prolazi kroz njegove supljine koristi kao hranu. Bilo bi interesantno kad bi bio toliko veliki da se samo on koristi za filtraciju.
 
Kod mene je nekih godinu dana i raste umerenom brzinom. Ako je na staklu vise raste u sirinu u tankom sloju. Kad je na sundjeru cini mi se da je rast brzi i raste u vecoj debljini. Tesko mogu da kazem koliko je brz taj rast, jer nisam nesto specijalno pratio ali cu sad obratiti paznju.
 
Kako ja to nisam video? Ili jesam pa zaboravio, bem ga.

Ima neko pravilo koje kaze da te stvarcice ne bi trebalo vaditi iz vode osim ako neces da ih koristis u kupatilu :) Valjada je problem vazduh koji je posle tesko isterati iz tih supljina.
 
Video si ali nisi obratio paznju, bili smo zauzeti oko soka od sljiva:). (mala sala da mladji akvaristi ne pomisle da ovo cesto radimo)
Nisam primetio da mu smeta da ga izvadim iz vode. Kad dodej vreme za pranje filtera taj sundjer obicno strada ali uvek se obnovi.
 
Da li remeti protok vode kroz sundjere?
Ili cak doprinosi filtraciji?
Kako bih mogao i ja da ga zapatim?
 
Imam utisak da doprinosi ali nisam bas stoposto siguran zato sto su akvarijumi i na centralnoj filtraciji. Dobijes pelcer od mene i zapatis ga;)
 
Ovo se bas i ne vidja u obicnom ukrasnom akvarijumu... ako bude viskova, prijavljujem se za pelcer - ako prezivimo ovaj kijamet :).
 
Hvala zopex2008.
Ako ti nije cimanje, cim se malo stabilizuje saobracaj, posaljes mi post ekspresom.
Oni se jos uvek nisu obezobrazili sa cenama transporta malih paketa.:D
 
Veoma interesantan orgnizam , mene interesuje da li bi ga ribe, koze i puzevi tamanili.
Koliko sam upoznat odlicni su pokazatelj kvaliteta vode , pri ilo kakvoj zagadjenosti prvi stradaju.
Kod nas u srbiji postoje tri vrste od toga jedna u Zasavici Spongilla lacustris druge dve ne znam koje su, ako neko zna molim ga neka napise.
Ako se ovaj organizam bude odrzao i rasprostranio zainteresovan sam za komad istoga!


Spongilla lacustris
[Broken External Image]:http://www.futura-sciences.com/fileadmin/Fichiers/images/Vie/Spongilla_lacustris.jpg
 
Ne tamani ga nista sto živi u akvarijumima. Voda uvek u granicama dobrog kvaliteta, a kako se održava već duže vreme pretpostavljam da će tako i ostati.