Sterilizacija akvarijuma i opreme

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Sterilizacija akvarijuma je radnja koju vecina akvarista nikada ne primeni i tesko je zamisliti da ceo akvarijumski sistem dodje do stanja kada je jedini spas sterilizacija.
Mi u akvaristici uglavnom koristimo antiseptik koji radi prirode stvari ujedno i sanitarizuje akvarijum. Dezinfekcija akvarijuma se retko izvodi i obicno je zastupljena u samom osnivanju akvarijuma ili nakon visegodisnje upotrebe.

Mozda je zgodno da se pomene i znacenje ovih pojmova jer sve moze da deluje konfuzno:

Sterilizacija - kompletno unistavanje zivih mikroorganizama.

Dezinfekcija - unistavanje zivih mikroorganizama nanosenjem dezinfekcionog sredstva na predmete.

Antiseptik - Unistava mikroorganizme na zivim bicima.

Sanitarizacija - Unistavanje i svodjenje mikroorganizama na neku vrednost koja se smatra zdravstveno bezbednom.


Kao sto sam i napomenuo, sterilizacija je radnja koja se primenjuje samo u nuzdi i eto mene je nuzda naterala da sterilizujem kompletan akvarijuski sistem. Razlog sterilizacije nisu mikroorganizmi vec jedna nezgodna supstanca koja je igrom slucaja dospela u sistemsku vodu a pri tome je izuzetno otrovna a efikasno se otstranjuje sterilicacionim sredstvom koje se koristi za sterilizaciju hirurske opereme. Preparat se prodaje pod nazivom Pyroneg.

Postupak sterilizacije je vrlo jednostavan. Doda se propisana kolicina tog sredstva u akvarijusku vodu i tako ostavi 24 h. Naravno da nama nije bitno da odrzimo tu sterilnost pa nakon tog vremena mi jednostavno nastavimo da radimo u svakodnevnom maniru. U sustini osnovni cilj je postignut cak i ako je namera bila da se uniste mikroorganizmi.

Problem kod ovog postupka je taj sto to sredstvo peni do besvesti pa nakon tretiranja dolazi ispiranje koje je dok ovo pisem jos u toku.
 

Attachments

  • DSCF8905.jpg
    DSCF8905.jpg
    27 KB · Pregleda: 57
  • DSCF8910.jpg
    DSCF8910.jpg
    59.6 KB · Pregleda: 53
  • DSCF8921.jpg
    DSCF8921.jpg
    42.5 KB · Pregleda: 50
  • DSCF8925.jpg
    DSCF8925.jpg
    13.3 KB · Pregleda: 43
Ja sam za sterilizaciju koristio 30% vodonik peroksid. 200ml na 300lit. vode, i kladim se da nista nije prezivelo, a sobzirom da kiseonik vremenom ispari, dovoljno je da se samo isprazni, pa ponovo napuni akvarijum bez ikakvog komplikovanog ispiranja.
 
Vodonik peroksid je u sustini dobar za nas akvariste i sigurno ce da zadovolji nase potrebe. Ako zelis da stvarno sterilises akvarijum onda je to drugo pitanje ali to vec ne pripada akvaristici.
U sustini ti koristis ono sto je svrsishodno pa prema tome ponekada moras da primenis i tako "drasticno komplikovanu" metodu. Na zalost peroksid i bilo koje druge stvari su u mom slucaju bi bile beskorisne.
 
aktivni kiseonik

Mozda je skup ali svakako obavlja posao, pa cak i ako se zadrzi u akvarijumu nije nikako stetan za biljke i ribe.
Pyroneg je skup takodje, tako da najjeftinije ispadne kupiti 5%Asepsol od 1l.
 
Sanitarizacija - Unistavanje i svodjenje mikroorganizama na neku vrednost koja se smatra zdravstveno bezbednom.

30% vodonik peroksid. 200ml na 300lit. vode

Nisam najbolje shvatio da li mozemo da koristimo H2O2 direktno u AQ sa ribicama ili govorimo o dezinfekciji praznih AQ
 
E dobra tema, treba mi predlog, kako oribati akvarijum za novu postavku, a da se ne pomera sa mesta, po mogucnosti necim sto ispari ili kako ? :)
 
U kom smislu mislis da oribas?

Ako si mislio da ga sterilises to je drugo pitanje i tu mozes da koristis nesto sto "ispari" a to je bas peroksid. Ako je akvarijum prazan u smislu riba i biljaka onda stavi peroksida koliko ti je volja i odradio si posao. Ako ima prljavstine i ko zna sta srugo onda cetku u ruke i to je to. Akvaristika nije bas tako laka :)
 
Pa mislio sam bas da ga oribam, da bude ko novo staklo :) Tj, da ne moze ostati nikakva, buva ni bolest od prosle postavke :)
 
Ribanje ide prvo sa vodom i onim krpama z pranje ali koje ne grebu staklo. Nakon toga izbaci vodu, osusi akvarijum i kamenac skidaj kiselinom. Sve je to mukotrpno ali se na kraju isplati jer akvarijum moze opet da izgleda vrlo lepo. Negativna strana je ta sto se sve vrati kako je i bilo i ti opet moras da ribas.
Najbolje bi ti bilo da steknes naviku da glancas akvarijum kad god si pored njega jer onda je sve lakse.
Sto se tice buba i buva, ubaci peroksid. Jednostavno, efikasno, za malo lenjije ljudi prava fantazija :)
 
Vodonik peroksid (hidrogen) mozes da kupis u bolje snabdevenoj apoteci. Za skidanje kamenca mozes da koristis sonu kiselinu, a ima je u samoposlugama. Nemoj da kupujes proizvode tipa Domestos ili nesto slicno, jer pored sone kiseline sadrze i razne dodatke koje je tesko posle isprati iz akvarijuma. Posle sone kiseline dovoljno je da akvarijum isperes vodom. Vodi racuna da zastitis lice, oci i kozu kad radis sa sonom kiselinom.
 
Ma nema kamenca, to ja ribam svaki put sa sundjerom kad menjam vodu, tako da mozda nesto jako slabo, a i kad ima samo limunov sok i ode sve ;)

Edit: sve sam i mislio da je hidrogen, al sam malo zaboravio hemiju, pa reko ko pita ne skita :D
 
Gledam slike ovih plavih bazena pa se nesecam bas nesto da si to slikao i pokazao nam. Bilo bi lepo da to vidimo.:)