Susjedin problem sa oskarima

Prvo da te pozdravim Bubice i dobro nam dosla na ovaj akvaristicki sajt. :)

Sto se tice ovih oskara i problema oko njihovog mrescenja , trebalo bi dosta vise informacija reci . Znam da to nisu tvoji oskari i da takve informacije moze samo dati vlasnik ali mozes pitati pa preneti ovde pa da razmotrimo ... :wink:
 
Pozdrav Bubice
Mozes li nam poblize opisati ovaj akvarijum. Vidim da je par oskara u pitanju, da li se tvoja komsinica trudi da istera mrest do kraja ili samo prepusta to slucaju. Mislim ima ljudi koji nisu zainteresovani mnogo za mrest pa da ne trosimo reci ako joj to nije cilj. Mada je steta, malce moze lako da proda ako ih ne bude bas mnogo :).
Zanima me kakva je voda, i kako stradaju malci, dal se uopste ne izlegu ili ih pojedu roditelji.
 
pa eto oskari su se ponovo mrijestili...,a sada smo izdvojili male..,

ja sam ukazala na ovaj sajt..,

mozda mi je i zao sto sam otvorila ovu temu, jer mi je bedasto da sad prenosim neke informacije..., a isto tako da trosim vase vrijeme.. ali eto nemojte zamjerit, , bilo je u najboljoj namjeri..:oops:
 

Attachments

  • 30.jpg
    30.jpg
    50.5 KB · Pregleda: 29
BUBICA 78 said:
...mozda mi je i zao sto sam otvorila ovu temu, jer mi je bedasto da sad prenosim neke informacije..., a isto tako da trosim vase vrijeme.. ali eto nemojte zamjerit, , bilo je u najboljoj namjeri..Embarassed

Ovo ne razumem ... :?: Zasto mislis da je bedasto i da trosis nase vreme? Ovaj sajt je napravljen za ovakve i slicne diskusije, tu smo da pomognemo koliko mozemo . Eddie je vec imao nekoliko mrescenja kod oskara ,tako da sigurno moze da ti pomogne oko nekih detalja koji su bitni .

Slobodno pisi ili pitaj sve sto te zanima... :wink:
 
Kako ja nisam video da se diskusija nastavila ovde :roll:
Nikako nemoj plastiti ikru, to se cini sa senom :D
Sto se sera Mycopura tice, probao sam - plesan se smanjila ali je broj izleglih malaca isti. Mycopur je preparat na bazi bakra i nije deklarisan kao sredstvo za zastitu ikre.
Mislim da je ikra mnogo osetljiva na tvrdocu vode kao i na visok ph. Cesmovaca svakako nije zdravo okruzenje za male oskare, tvrda je i alkalna. Ako nemas drugih mogucnosti probaj sa nekim sredstvima spustiti GH vode u maticnom aq, u radnjama se nude treset,smole,ph-, gh- hemikalije a zatim kad dodje do mresta ikru prebaciti u vodu sa GH barem do 15.
Ja sam svasta probao ali je procenat izleganja oskara i dalje 15-20% sto je po meni katastrofa.
Jos nesto, kad odvajamo ikru od roditelja treba imati na umu da joj treba jaka aeracija i cirkulacija vode preko same ikre.
 
Moram da te ispravim Eddie...ali ja znam da se ti neces ljutiti zbog toga :D :wink:

....Mycopur je preparat na bazi bakra i nije deklarisan kao sredstvo za zastitu ikre.

Tu nisi u pravu , Mycopur je preparat koji je deklarisan bas za zastitu ikre protiv plesni... :wink:


Sera said:
... Remedy against fungus (Saprolegnia) and skin and gill flukes in fresh water aquariums. Sera mycopur prevents spawn fungus.

Naravno ,tvoje iskustvo sa tim preparatima treba uzeti u obzir mada treba sagledati sve moguce okolnosti i doneti konacan zakljucak. Mozda razlog tog procenta ne lezi u takvim preparatima vec u hemizmu vode, a o tome si vec napisao nesto vise, sto moze biti razlog tih problema. Ne treba zaboraviti da Sera mycopur nije jedini preparat koji deklarisan protiv plesni ikre , sto znaci da takvi preparati su detaljno ispitivani i nisu stetni po ikru.
Oduvek se kod ikrasica sipalo neko sredstvo kao zastita od plesni a najpoznatiji nekadasnji preparat je SAPROEX (Slo). Plescenje ikre je poznato oboljenje i ono se javlja kod neoplodjene i ostecene ikre ,nakon cega se prosiri na zdravu ikru . Zato je potrebno sipati neko sredstvo jer uvek u svakom mrestu ima odredjen broj neoplodjene ikre a moze da bude i ostecene , sto je inicijator za pojavu ovog oboljenja.
 
Me nema ljutnje, nego sam zbunjet. Jer drzim sad jedan u ruci sa sve deklaracijom i ne vidim to sto si ti napisao. :) Evo slikice
U kutiji se nalazi jos jedan visejezicni papir koji samo ponavlja ovo sa kutije.
No, u svakom slucaju ako je protiv gljivicnih oboljenja on stiti i ikru od istih. Mene je brinuo uticaj bakra na razvoj ikre.
 
Ne brini ;) Mi OBAVEZNO stavljamo mycopur za sve vrste ikre i dobar ja a postotak izmrjetenih ribi?ica je drasti?no ve?i... Tj. ne smeta bakar....valjda je u zanemarivoj koli?ini ili; manje odmae s jedne strane no to pomae s ove druge (uklanja plijesan)
 
evo , prezivjelo je tri malaca za sada..

a stize i nova tura.., kao sto mozete vidjeti.., ova je dosta cista ( nema bijele paucine)..i vide se repici..
 
evo jos malo slika, moram priznati da ih je zanimljivo gledati kako "migriraju" po akvarijumu.
ona tri prva oskarica su jos ziva, a sada ih je ostalo puno u drugoj turi..
 
Ehehehehehe nema sta, ovo je jedan uspesan mrest oskara. Cestitam i tebi i susjedi.
Nadam se da klopaju artemiju jer prosto je obozavaju. Posle 2 nedelje vec mogu preci na zivi tubifex, sitnu proteinsku hranu. Mada sitnu hranu vec posle 7 dana mogu uzimati, ali ja volim da im uporedo jos neko vreme dajem artemiju, jer mnogo su slatki kad je jure po aq.
3. nedelje vrsta hrane nije ni bitna, prozdiru sve sto upadne u akvarijum. tubifex -znam da nije dobar iz milion razloga, ali od njega prosto rastu kao kvasac.
Posle 6 nedelja imace oko 4-5 cm sto je i prodajna velicina u vecini radnji. Tako da vec mozes da razmisljas kako i kome da ih utopis. Sa njima je i problem taj brzi rast, kada predju tu velicinu od 5cm mogu biti teski. Hrane im nikad dosta,akvarijumi im tesni... pocece kanibalizam i borba za prostor. Ako je u pitanju veci akavrijum mozes prolongirati vreme drzanja ali ne bih se igrao. A mozete uzeti i lepe novce za njih.
Jos jednom cestitam