Transport riba

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Mnogi akvaristi kad tad dodju u situaciju da transportuju ribe do svojih prijatelja, poznanika ili kupaca koji su udaljeni. Za takav transport je potrebno vreme i to podtazumeva da ribe moraju da budu pravilno upakovane i smestene tako da mogu da prezive put.

Ovde je ukratko u slici i reci pokazana osnova jednog takvog postupka.
Ribe nakon vadjenja iz akvarijuma stavljamo u najlonske kese koje su namenjene za transport riba. Mozda deluje cudno ali za transport riba se koriste posebno oblikovane kese. Pre svega to je dupla kesa i tako se osiguravamo ako dodje do curenja unutrasnje kese da riba ipak ostane u vodi. Ta unutrasnja kesa ima zaobljene coskove tako da se izbegava mogucnost da se riba zavuce u takav cosak i ugine.
Posto vecina akvarista ima samo jednostavne cetvrtaste kese onda da kazem da se uvezivanjem coskova sa jednom obicnom gumicom postize isti efekat.

Kesu napunimo izmedju 1/4 i 1/3 vodom i u vodu dodamo malo nekog sredstva za fiksiranje slobodnog amonijaka po uputstvu proizvidjaca. To je obicno oko jedna kap tog sredstva na jedniu kesu.
Nakon sto smo stavili ribu u kesu, kesu naduvamo sa kiseonikom. Ako nemamo kiseonik na raspolaganju koristi se vazduh.

DSC03617.jpg


Takvu kesu zatvaramo i ribe su spremne za transport. Za zatvaranje kese moze da se koristi i gumica koja je vrlo efikasna.

DSC03618.jpg


Kada smo to obavili, na dno kutije postavljamo novine kao podlogu i lepo slozimo kese sa ribama. Ta kutija treba da je od stiropora da bi obezbedili da temoeratura vode ne opadne ili poraste u zavisnosti od vremena. U slucaju da nemamo takvu kutiju uvek mozemo da isecemo neki komad stiropora i da oblozimo obicnu kartonsku kutiju. Posle slaganja kesa u kutiju postaimo i jedan hemijski grejac koji ce da odrzava temperaturu u kutiji. U slucaju da je leto i da je temperatura izuzetno visoka u kutiju mozemo da postavimo i nesto za spustanje temperature. Za to postoje isto tako posebna pakovanja koja su u stvari gel koji je absorbovao vodu i kao takav ostavljen da se zaledi u zamrzivacu. Ovi regulatori temperature se obicno postave na vrh kesa da bi se izbegao direktni kontakt sa vodom.
Kao regulatori temperature mogu da se koriste i plasticne flase u koje je vrela voda odnosno zaledjena voda ali je dejstvo krace mada je dosta efikasno. Te flase se uviju u deblji sloj novina tako da se izbegne mogucnost brze razmene toplote i direktnog kontakta sa kesama u kojima su smestene ribe.

DSC03609.jpg


Nakon toga sve lepo pokrijemo sa novinskom hartijom, zatvorimo kutiju koju vidno obelezimo da se radi o zivim ribama tako da na taj nacin skrenemo paznju svima koji ucestvuju u transportu.


DSC03612.jpg


Kao sto se vidi postupak je vrlo jednostavno ispostovati a samim tim i obezbediti uslove za bezbedan transport riba. Na ovakav nacin nase ribe ce biti bezbedne preko 24 h.

Kolicina riba kod transporta je uvek diskutabilna i evo nekoliko podataka:

U kesu od dve litre vode ako se koristi kiseonik sasvim je bezbedno staviti do 40 - 50 neonke ili u kesu od jedne litre vode moze da se stave 10 platy, guppy itd.
 
Sredstvo za fiksiranje slobodnog amonijaka???
Sta se koristi za to?
Ja cesto pakujem ribe za malo duzi transport, 10-ak sati.
Ja jednostavno nehranim ribe u radnji preko dana zbog ljudi koji kupuju ribe pa ih nahranim tek pred zatvaranje.
Zato pitam koje je to sredstvo za fiksiranje slobodnog amonijaka.
P.s. dobra ti masina za zatvaranje kesa, cist primer koliko kasnimo za svetom.
Moje kese su malo duze pa jednoctavno uvezem kesu ili ako treba da putuje malo duze ja napunim jos vise vazduha pa zavezem gumicom.
 
Ja koristim sredstva od Seachem-a ili Aquarium Pharmaceutical-a.
Recimo Ammo-lock.

Neznam sta je tebi dostupno da bi ti dao primer ali sam siguran da ima i sera takve preparate. To je za odstranjivanje amonijaka i hlora iz vode a sada kako oni to zovu mogu da potrazim pa da ti kazem ako ti ne procunjas u medjuvremenu ili se neko javi ko zna.
 
Ja sam pri duzem transportu riba koristio tablete "OXY LETTEN" - Sauerstoff tabletten fur Aquarien.

A sto se tice amonijaka najsigurnije je ribe ne hraniti preko dana, kako je Zoo Pirana rekao. Inace specijalna tecna sredstva za sakupljanje amonijaka kod proizvodjaca "Sere" i "Tetre", nema. A svi ostali proizvodjaci slabo su zastupljeni kod nas u Srbiji. :cry:
 
Rezim ishrane je jedna stvar a transport sasvim druga. Zato se i koriste ta sretstva za odrzavanje stabilnosti vode.
Normalni transport se obavlja oko dvadesetak sati a duzi moze da bude i preko 30 sati.

Taj oxiletten nije za to. To su tablete koje povecavaju nivo kiseonika ali zato zeznu vodu. Nemoj da zaboravis da je tu u pitanju samo mala kolicina vode. Recimo 250-300 neonki u pet litara vode pa vidi koja je tu frka. Ako pakujes mnogo manje a verujem da je tako onda da ti skoro i netrebaju takvi preparati.
Prodavnice obicno nemaju potrebe za velikim transportom jer kupci odnesu ribe u jednoj kesi i posle par minuta su kod kuce a ribe u akvarijumu.

Ja sam presao na Stress gard od seachem-a jer je tu sve u jednom pa nema potrebe da se mesaju proizvodi.

Imaju i drugi slicne proizvode ali si ti malo brzoplet ili necitas uputstva. Oni su stavili akcenat na hlor jer malo njih transportuje ribe a vise sipa cesmovacu u akvarijum.

TetraAqua AquaSafe

...for use when adding tap water, transporting fish and for quarantine treatment

link:
http://www.tetra.de/index.cfm?uuid=6CC70BFA50BAEA7AF9BAB5970D7B568C&produkt_obj_id=9&o_lang_id=2

Pa jos kazu da se koristi sa TetraAqua EasyBalance

http://www.tetra.de/index.cfm?uuid=6CC70BFA50BAEA7AF9BAB5970D7B568C&produkt_obj_id=21&o_lang_id=2

Sva ta sredstva prevedu slobodan amonijak NH<sub>4</sub>OH u NH<sub>4</sub><sup>-</sup> + radikal, odnosno vezu ga pa onda nije tako opasan po ribe.
 
za duge transporte se moze koristiti trikain metansulfonat (MS 222), to je anestetik za ribe koji usporava metabolizam, a samim time potrosnju kisika i stvaranje amonijaka.
 
Bobane, za tablete"OXY LETTEN" ja nisam rekao da one sluze za sakupljanje amonijaka vec za povecanje kiseonika u vodi, samo sto to nisam naveo jer sam podrazumevao da znas. A mislim da je potpuno isto ubaciti tabletu u vodu ili naduvati kesu (2/3 kese) iz boce sa kiseonikom. Ako cemo zeznuti vodu ,zeznucemo i sa takvim nacinom.

Sto se tice "TetraAqua AquaSafe" i "TetraAqua EasyBalance" , znam cemu sluze ali oni nisu specijalna sredstva za sakupljanje amonijaka. Kada si rekao "Ammo-lock" mislio sam da je to iskljucivo sredstvo za transport riba i neutralisanje amonijaka.

Inace kod nas u Srbiji, svi odgajivaci, uvoznici i ljudi koji se bave veleprodajom riba kada salju ribu, salju tako sto nije toga dana nahranjena i zavisno od duzine puta sipa se kiseonik iz boce u transportne kese. To je tako kod nas.
A , mi koji imamo radnje ili bavimo se maloprodajom, nemamo potrebe za takvim nacinom pakovanja. Sve nase musterije nisu toliko udaljenje da bi se moralo na takav nacin pakovati vec u male kesice sa 1/3 vode i 2/3 vazduha i to je to. :wink:

Chubby, cuo sam za tako nesto. Mislim da se to najvise koristi u Singapuru i Tajlandu kod velikih odgajivaca koji ribu transportuju u najudaljenije zemlje sveta.
 
Fauna, niko ozbiljan ne koristi te tablete kod transporta. Tacno je da one oslobode kiseonik ali je isto tako tacno da ostane mnogo cega u vodi posle oslobadjanja kiseonika. Jedna od tih komponenta je i so. Tu se jos nalaze i neka jedninjenja bora i ko zna sta jos. Kiseonik nema alternative u transportu.
Ako ja treba da nehranim ribe kada ih saljem negde ispalo bi da netreba da ih hranim uopste osim subotom i nedeljom :shock:

Ta anastetike isto tako niko ne koristi. Kud ces dalje od Evrope do mene pa sve ide kako sam rekao gore a broj riba po kesi je ubitacan.
 
boban said:
Ako ja treba da nehranim ribe kada ih saljem negde ispalo bi da netreba da ih hranim uopste osim subotom i nedeljom :shock:

Cinimi se da se ovde nismo razumeli. :? Kada sam rekao da se pre transporta riba ne hrani, lepo sam naveo za odgajivace i uvoznike riba koji se bave veleprodajom. Primer.

Ja dok sam nabavljao ribu na veliko od odgajivaca, uvek sam se najavljivao tim ljudima dan ranije na njihovo insistiranje kako ne bi hranili ribu. Zasto?
Zato sto jedino tako su mi garantovali bezbedan transport i eventualnu reklamaciju ( ako bi doslo do nje) . U slucaju da se nenajavim i dodjem po ribu, ne garantujemi nista za transport ribe. To je praksa kod vecine odgajivaca kod nas u Srbiji i svi se toga drze.
Da su oni u pravu ima i dokaza. Primer.
Jedan makedonac je dosao nenajavljen kod jednog od tih odgajivaca. Na njegovo insistiranje uzeo je nekih 500 skalara iako je bio upozoren od strane tog odgajivaca da su ribe pre sat vremena nahranjene. Naravno sve je lepo po proceduri bilo spakovano kako treba. I sta se desilo? kada je dosao nazad kuci i otvorio kutije i kese, svi skalari su uginuli. Ostala riba koju je uzeo, vise od 50% takodje je uginula. Morao je tu stetu da prihvati kao svoju gresku i kao jednu lekciju.
Dosao je opet nakon par dana kod istog odgajivaca i uzeo ponovo iste skalare i nesto drugih riba sto mu je falilo. Naravno, riba nije bila nahranjena i nijedno uginuce nije imao sto se tice skalara (sto jeste neverovatno da bar nekoliko nije uginulo u transportu). Eto to je jedan primer sto ja znam da ima uticaja hranjenje riba na duzi transport tih riba.

Sto se tice maloprodaje, tu nema potreba za takvim nacinom transporta i da se riba ne hrani. Ja sam uvek hranio ribu normalno i pakovao u kese bez ikakve bojazni da ce uginuti, jer to su kratki vremenski intervali.