Triturus

Eddie

Senior Member
3 April 2005
399
2
18
49
Pancevo
Iliti Tritoni.
Otvaram temu o zanimljivim vodozemcima, ponajvise jer ocekujem odgovore.
Danas sam ih video u prodaji pa me interesuje o njima. Slatki stvorovi a posto vec imam axolotle pade mi na um jedan veci aq koji ce biti simulacija bare ili neka vrsta interkontinentalnog barskog biotopa :)
Prvo sto me interesuje je, da li su ove zivotinje zasticene zakonom . Pretpostvaljam da su ovi sto sam ih video neki Tritonus vulgaris ili domaci Evropski triton.
Drugo, kakvo je uredjenje za njih -akvarijum,akvaterarijum ili nesto trece ??
 
Lepo je sto otvaras veoma zanimljivu temu o vodozemcima Triturus-ma, koje vrlo cesto susrecemo a toliko malo znamo o njima .
Prvo sto mogu da kazem i ujedno da ti odmah odgovorim na pitanje , da su to zasticeni vodozemci . Naravno , kod nas se zakoni vrlo cesto krse ,sto zbog neznanja da su popularni tritoni zasticeni ili sa namerom znajuci iz iskustva da nema ko da sprovodi propisane zakone, pa se vrlo cesto hvataju i drze u zarobljenistvu . Pored toga sto se hvataju i drze u zarobljenistvu , neretko se desava da se nadju i u nekim radnjama u prodaji! Ali ne bih sada o tome da pisem, nego bih se vratio drzanju ovih vodozemaca u zarobljenistvu i nesto kratko rekao tj., predlozio. ;)

Za drzanje popularnih tritona nije potreban samo akvarijum sa nekavom improvizovanom platformom vec jedan veoma prostran i lepo uredjen aquaterarijum iliti "vivarijum", sto ga veceg napravimo ,vise cemo pruziti zadovoljstva nasim tritonima .
Suvozemni deo je veoma vazan, stoga moramo posvetiti posebnu paznju o njegovom uredjenju. Dosta humusa, treseta , suvih grancica , panjeva , kamenja , mahovine , trave i slicnog materijala, treba nabaviti i sve to skockati kako bi improvizovali priobalni deo nekakve bare ili mocvare. Obavezno moramo voditi racuna o vlaznosti podloge jer period kada oni provode u poluhibernaciji, mora biti sa veoma velikim procentom vlage jer u suprotnom mogu vrlo brzo uginuti. Moje neko misljenje, da treba nabaviti suplje panjice koje cemo ukopati u humnus i treset kojeg smo prethodno dobro navlazili (najbolje je iz prirode doneti neki panjic sa korom drveta prekrivenom mahovinom) . To ce biti idealno skloniste da se uvuku ispod panja ako za to bude bilo instiktivne prirodne potrebe , hibernacije. Oko takvih panjeva mozemo postaviti ostali dekor koji sam naveo i zasaditi neko prioblano bilje npr.acorus ili nesto slicno.

To bi bilo nesto osnovno sto mozemo reci oko suvozemnog dela, a sto se tice vodenog dela tu se ne bih puno zadrzavao jer je najmanje zahtevan. Ako takav aquaterarijum drzimo u sobnim uslovima , grejac nam nije ni potreban . Dobar fileter svakako da ce nam dosta znaciti jer ovi vodozemci jedu zivu cvroliku hranu, a mozemo im davati i seckanog mesa.
Uredjenje unutar vodenog dela moze biti isto kao kod nekog akvarijuma , podloga , bilje i pored toga mozemo jos ubaciti neke vodene zivotinje, naravno koje nece skoditi nasim tritonima ili obrnuto, tritoni njima. Opet moje neko misljenje i ujedno predlog, da napravimo biotopski aqua prostor, sto ce biti veoma lako za odrzavanje a ujedno veoma interesantno i lepo za gledanje.

Eto , najkracim recima sam opisao i predlozio, kako bih ja odradio i sredio jedan vivarijum, naravno kada bih se odlucio da drzim ove prelepe vodozemce. ;)
 
Ma ja i pitam jer sam ocima video. Samo nisam znao da se presvlace pa sam se iznenadio, cak pomislio da je bolestan. Znaci sve je ok, samo malisan raste.
 
Evo malo slika tritona u njihovom akvaterarijumu. Muzjak i zenka, jasne su razlike. Inace poceli su da se mreste( ako se tako kaze) posto vidjam jaja u riciji.
 

Attachments

  • PIC_0046.jpg
    PIC_0046.jpg
    68.4 KB · Pregleda: 30
  • PIC_0047.jpg
    PIC_0047.jpg
    61.4 KB · Pregleda: 30
  • PIC_0048.jpg
    PIC_0048.jpg
    28 KB · Pregleda: 20
  • PIC_0049.jpg
    PIC_0049.jpg
    30.1 KB · Pregleda: 19
  • PIC_0050.jpg
    PIC_0050.jpg
    26.2 KB · Pregleda: 18
ALPESTRIS

Triturus alpestris,retka vrsta i navodno endem Alpa,ali smo mi u istrazivacima pronasli njega na Valjevskim planinama 1997.Od tada se gaje u prostorijama kluba Mladih istrazivaca V.M.manda u Valjevu.Jedni su od najlepsih.Muzijaci imaju svetlo plav rep sa crnim krestama,zenke su manje jarkih boja.Kad budem sledeci put u Va slikacu ih,pa cu vam slike poslati,mozda bi bilo lepo i da kao drustvo poklonimo neke ljubiteljima tritona(vazi za eddija)koji mogu da im obezbede dobre uslove.
Drago mi je sto ovde ima zainteresovanih i za vodozemce.
 
Nadam se da ti je neko rekao da su skloni izpuzavanju iz posude. Ako nađu bilo kakav kablić, grančicu i sl, velikaje verovatnoća da ćeš po nekog naći suvog na podu.
Inače jedu kao i većina riba, vole živo a prihvataju i suvu hranu. No ne mogu se setiti baš najbolje šta su jeli kod mene od tih gotovih hrana. Tubifeks svakako.