Ura,ura! Novi akvarijum!

Bell

New Member
14 Avgust 2007
9
0
1
35
Nakon vise mesechnog premishljanja, odluchila sam da formiram akvarijum tj. vishe njih.
U jednom (od 10l) ce biti samo borac (i povremeno zenka).
Drugi (80l) je kamenit, a treci (200l) ce biti biljni.
E sad... Uzela sam kvarcni pesak (3mm) za podlogu, ali pretpostavljam da za biljni mora da ide josh neshto (mozda glina?).
Da li neko moze da mi ponudi neki savet?
I da li neko ima preporuku shta da stavim u drugi i treci?
Razmishljala sam da u biljni stavim Hypostomus plecostomus, ali shta josh pojma nemam...
 
Koliko sam razumeo svi ti akvarijumi jos nisu formirani ?

Kvarcni pesak je kod nas postao unvirezalna podloga mada postoji mogucnosti za postavljanje i ostalih podloga kao sto je recni pesak ,sitni recni sljunak, sitno kamenje i td...

Naravno za biljni akvarijum uvek u podlogu treba postaviti prihranu a izbor takve priharane na nasem trzistu je solidan . Prvo sto bih mozda preporucio sto je jako lako nabaviti na nasem trzistu jeste Sera floredepot. Znaci to bi bila neka osnova za biljni akvarijum bez te prihrane u podlozi ne bi trebalo startovati sa biljnim akvarijumom.

Sledece sto je veoma vazno , koje vrste bilja zelis da posadis .
Ako zelis neko zahtevno bilje, sigurno da ce ti biti potrebno naknadno ubacivanje ugljendiokisda (CO2) a to je vec skupa i nesto komplikovanija aparatura. Posto je takva jedna orginalana aparatura
za nase standarde veoma skupa , mnogi se odlucuju za jednu improvizovanu jeftiniju varijantu koja moze da bude mac sa dve ostrice jer nekontrolisano ubacivanje CO2 moze biti veoma pogubno za riblji svet. Zato dobro razmisli o nacinu ubacivanju CO2...(naravno, ako se odlucis za naknadno ubacivanje CO2)

Sto se tice ribljeg sveta u tvom buducem akvarijumu, ne mozemo puno pomoci jer su svima nama razliciti ukusi kada dodje do takvog izbora. Jedino sto mozemo pomoci ili sugerisati, to su eventualne greske kod kompatibilnosti izabranih vrsta. ;)
 
Da... zaboravio sam da te pitam kako ces resiti osvetljenje na akvarijumima... to je narocito vazno za taj treci i najveci biljni akvarijum?


 
Valjda URA, URA, URA, za svaki aq po jedanput :)
I ja sam isto imao biljni aq, a imah i sada, pa da odgovorim za taj od 200 litara, da je za pocetak dovoljno da razmislis o ovome sto ti Fauna rekao.
Redovno nam pishi o stvarima kojima opremas taj aq, ne stedi na svetlu, i podlozi narocito, a kad dodje vreme za kvasac i secer i alkoholno vrenje, onda ce to vec biti odlican akvarijum.

Srecno:hej:
 
Treba razmisliti kakvim biljkama će sam akvarijum biti popunjen, jer će lista tih biljaka da diktira uslove rasvete, dodavanje CO2, kao odredjene načine održavanja samih biljnih akvarijuma. Što se tiče riba, plecostomus nije stanovnik za biljne akvarijume, za biljne akvarijume su najpogodnije manje jatne ribe, koje će dati živost akvarijumu, ali opet neće biti u prvom planu, jer do izražaja treba doći uredjenje biljnog okruženja. Sve u svemu srećno!!
 
Lepo je sto zelis da postavis tri nova akvarijuma i sto si o tome dobro razmislila. Za nekoga ko je ipak pocetnik to je veliki poduhvat koga treba dobro i odraditi da ne bi krajnji rezultat bio jedno razocaranje.

Prvi navedeni akvarijum (10l.) cini mi se mali cak i za jednog borca. Kako planiras da resis filtraciju vode u njemu i koje su mu dimenzije?

Drugi (kako si navela, kameniti ? ) trebalo bi malo objasniti sta se pod tim "kamenit" podrazumeva. Naravno, i dimenzije... koja filtracija je planirana ?


Treci, biljni. Tih 200l je dobra litraza koja moze omoguciti mnogo toga. Koje su mu dimenzije i koja je filtracija planiranai. Ima li on svoj poklopac ili i to treba tek napraviti?

Licno sam pristalica recnog peska prirodne boje. Ako se zele lepe i napredne biljke (ne mora to biti cisto biljni akvarijum) neophodan je dodatak treseta (ponekad vrse posao i tresetne tablete ) i dodatna ishranu biljaka ili u vidu tecnosti ili tableta i stapica.


Naravno zahtevnije biljke traze i bolje uslove, narocito osvetljenje. Ukomponovati prave kolicine W, spektra ....

Predlazem ti da pogledas na net-u baze biljaka i riba, procitas o njihovim osobinama i uslovima gajenja i napravis neki svoj izbor. Narocito je bitno da li to sto zelimo, ustvaro i mozemo da nabavimo u nasoj okolini...