uspesan mrest

rale79

New Member
28 Oktobar 2008
8
0
1
Zahvaljujuci vasim savetima po prvi put sam uspeo da izmrestim zlatnog trichogastera. uuuuuurrrraaa :hej:

Imam par, muzjak je malo manji od zenke, bili su u zajednickom akvarijumu. Kada sam primetio da je zenka dobila stomak, a i izrazeniju boju premestio sam ih u mrestiliste od 20tak litara. Nivo vode sam odmah odredio na 15cm a temperatura je izmedju 28 i 29 stepeni C.

Po vasem savetu stavio sam komad tankog stiropora 10x10cm posto nisam imao povrsinskih biljaka. Posle dva dana primetio sam da muzjak ispusta baloncice ispod stiropora a posle toga je najzad poceo i dugoocekivani ljubavni zagrljaj. Mrest je trajao oko dva ipo sata, odvijao se na mahove, osam puta je muzjak istiskivao iz zenke ikru. U pocetku bilo je desetak komada a kasnije sve vise. Primetio sam da zenka prva krece u akciju tako sto gricka muzjaka po repnom peraju a potom je on stimulise po donjem delu stomaka i zatim krece poznati stisak i tako osam puta.
Po izlasku ikre muzjak je vredno skuplja i nosi u gnezdo a desi se da zenka jede jaja koja doplivaju do nje ali mali broj. Muzjak je stalno odbija od gnezda ne dozvoljavajuci joj da jede jaja iz gnezda.

Po zavrsetku mresta vratio sam zenku u veliki akvarijum dok sam muzjaka ostavio u mrestilistu dok se mladi ne izlegu. I najbitnija stvar je da sam mrestiliste poklopio staklom radi stvaranja potrebne vlage. Ima negde oko 200 komada ikre.
 
E pa cestitamo :)

Vidis i sam da to nije tako strasno i da ti to mozes da postignes uz malo truda. Problem u svemu ovome je taj sto si ti odradio takoreci najlaksi deo posla, barem u ovom slucaju. Mnogo vece iskusenje je odrzati te ribe u zivotu a to ce biti izuzetno tesko za tebe osim ako vec nisi spremio dovoljno prostora za sve te ribe.
 
Nova godina

Eto ako ti se odrzi okot i bude ga previse odglumi deda mraza pa ispoklanjaj visak ovoj raji sa foruma.