Uticaj hrane na boju riba

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Sigurno ste se pitali kako to da popularne ribe japanke (Carassius auratus) nekada budu jarko obojene a nekada blede. Odgovor mozemo naci u genetici i ishrani riba.

Popularna japanka i njena obojenost, dosta zavisi od toga kako je hranimo i u kakvoj okolini je drzimo, nego sto zavisi od njenih naslednih osobina odnosno, gena.
Kao sto sam rekao, japanka u sebi nosi gene za njenu obojenost. Pigmentne celije nose tri najbitnija pigmenta za njenu boju ato su: crveni, crni i srebrni ( beli ).

Svaka od ovih boja mogu imati dosta svojih nijansi. Crna moze ici ka beloj, znaci mozemo imati razlicite sivkaste boje. Tako isto i crvena boja moze da ide ka beloj. Jacina tih boja zavisi od rasporedjenosti i kolicine pigmentnih celija. A kolicina pigmentnih crnih celija tz. Melanin, zavisi i od suncevih zraka. Sto se vise izlazu takve celije suncevim zracima, crna boja je tamnija. Imamo primer i ljudske koze koja potamni na suncevim zracima bas zbog ovoga pigmenta melanina.

Pigmentne celije koje daju crvenu boju je provitamin A takozvani kojeg zovemo Karoten Karoten se satoji od astaksantina i luteina. Kakvu ce mo crvrnu boju imati zavisi od astksantina, sto je njegov broj veci, nase ribe su crvenije.
Koliko cemo imati astaksantina zavisi iskljucivo od ishrane. U Singapuru u tim velikim odgajivacnicama, odgajivaci koriste sva raspoloziva sredstva. Tako su dosli do saznanja da ako japanke hrane sa specijalnom infuzorijom koja u sebi sadrzi veliki procenat zeastaksantina, koji se kasnije pretvara u astaksantin, takve ribe dobijaju prelepu jarko crvenu boju. To je jedna od tajni Singapurskih odgajivaca.

Sada ce se mnogi pitati sta mi da radimo kada nemamo takve infuzorije a sigurno i tesko je doci do nje. Jedino resenje je davati ribama zive racice "Dafniju", koja u sebi sadrzi dosta karotena. Ali i tu je problem sto kod nas zive dafnije skoro i nema.A susena dafnija kada se daje nema veliki procenat karotena. Sta onda raditi? Postoji jedino resenje da koristimo razne vrste specijalne hrane za bojenje akvarijumskih riba od poznatih proizvodjaca kao sto je Sera,Tetra,..i dr.

Mozda ne bi bilo lose pokusati sa koncentratom astaksantina poznatim pod nazivom Karoten, koji koriste ornitolozi za bojenje crvenih ptica.
Ne znam ,ovo je samo moje razmisljanje koje jos nisam proverio u praksi. Mislim da bi spremljena miksovana hrana sa ovim preparatom mozda imala efekta.

Mozda bi neko imao sta da doda.....



Ovo je jedna slabo obojena riba

[Broken External Image]:http://onfinite.com/libraries/580424/ae9.jpg

Ovde je jace obojena

[Broken External Image]:http://onfinite.com/libraries/580425/19d.jpg
 
Jos niko se nije javio na ovu temu a hteo sam samo da vidim da li je neko imao nekakva iskustva sa bojenjem riba.

Karoten koji sam naveo koji se korisi kod ptica, ja licno na mojim ribama nisam isprobao ali imam nameru da isprobam. Zato sam i napisao sve ovo da vidim da li neko mozda jeste pokusao.
 
Danas sva gotova hrana za ribe sadrzi bojene stvari u manjoj ili vecoj meri tako da ti netrebas nesto posebno da se cimas oko toga. Cak postoje i hrane sa visokom koncentracijom tih bojenih stvari koja je puna karoten i ko zna cega jos. Ja za ishranu riba koristim Wardley total tropical koja ima svega toga.
 
Dosta godina sam se bavio i odgajanjem ptica tako da sam upucen o nacinu primene karoten. Zato sam i postavio pitanje da li je neko pokusao sa tim karoten za ptice koji je neverovatno jak. I misljenja sam da je mnogo jaci, nego sto ga ima u hranama raznih proizvodjaca.
Problem bojenja japanki kod odgajivaca i dan danas traje pored svih tih hrana.
 
Da se i ja malo s svoji saznanjima ubacim. Primjerice ribice tipa klauna, koje hranim s hranom firme Nutrafin za kolorizaciju, vidi se kako im je narandasta boja puno ljepsa nego sto je bila kada su dosle, isto tako i Wachman goby je koloristicniji...dobro to sve mozemo povezati s time da ribe zbog stresa izgube boju, ali super primjer je moja vlasulja koja mijenja boju kako je hranim....ako je hranim samo krakovima liganja i pazim da nista hrane s povrsine ne pada na nju, pobijeli i potpuno je bijela, nedavno sam je opet pocela hraniti hranom za diskuse i tom hranom nutrafina i pocela je crveniti!
Karoten je sastojak mislim iz mrkve i pospjesuje crvenu i narandjastu boju kod kanarinaca. Kada netko kupi crvenog kanarinca i hrani ga samo sjemenjem, a ne daje mu mrkvu, takva ce pticica nakon nekog vremena izgubiti svoju lijepu crvenu boju. To znam iz iskustva, jer sam imala (kao mala)crvenog kanarinca, pa su me na to upozorili uzgajivaci gdje sam ga kupila.
 
He he , nisam znao Jasenka da si drzala i kanarince i to bojase. :D Ja sam se jedno izvesno vreme bavio i bojasima, mada sam vise malino kanarincima. Ali uspeo sam i kod bojasa da dobijem dobre kvalitetne lipohrom crvene kanarince.

E sada sto se tice tvog problema sto si imala sa kanarincem sto je izgubio crvenu boju, to nije moralo da se desi. Jednostavno i prosto mogla si da resis problem tako sto si tvom kanarincu mogla da dajes extrat karoten u prahu "Vitacraft" kada je pocinjao da perja. Sve dok traje perjanje kanarincu se daje takav karoten kroz njegovu specijalnu ishranu (rendano kuvano jaje , keks,malo mleka i extrat karoten) Po zavrsetku perjanja izgledao bi isto kao i kad si ga prvi put videla.

Uhh..ja sad otisao u ornitologiju a ovde se prica o ribama. Ali ipak ima bar malo neke veze. Smatram da taj karoten sigurno ima mnogo jaceg uticaja nego karoten u tim spremljenim hranama.
Trebalo bi to probati i napraviti eksperiment i videti kakav je rezultat. Ubedjen sam da bi ta riba sa takvim nacinom ishrane bila mnogo crvenija.
 
E, Fauna, je, je imala sam i kanarinca kao mala, jer sam oduvijek jako voljela zivotinje, pa sam ih uvijek i imala. Kako sam zivjela u Karlovcu u kuci, tamo sam u isto vrijeme imala dvije tigrice, jednog kanarinca, akvarijic, papigicu rozikolis i kornjace (dobro, ovo dvoje zadnje je bilo bratovo).... tata nas je naucio da se o svojim ljubimcima treba i brinuti, a posto to nama nije predstavljao nikakav problem, nego veselje, tako smo ljubimaca imali podosta :D
A sto se tice kanarinca, nije mi izgubio boju, jer su me uzgajivaci kod kojih sam ih kupila upozorili na to! Tako je divno pjevao.....
 
kao sto sam vec u jednoj temi spomenuo ... kada se karoten dodaje u hranu kalifornijskoj pastrvi, iz vana nema vecih promjena u boji ribe, ali zato meso poprimi izrazito rozo-crvenu nijansu, a inace je bijelo.
... odite u ribarnicu pa pogledajte ... obicno ih deklariraju kao "losos-pastrve"... a to je obicna prevara