UV Filtriranje

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Procitao sam bobanov clanak o UV filtriranju pa sam hteo to malo da razradim (pitam za misljenja) po pitanju filtracije u vrtnim bazenima.
Naime u svom vrtnom bazenu od cca 28000 lit koji poseduje dva filtera (sahta) od po 1000 litara koristim za svaki filter UV lampu jacine 36W. Za vodu u bazenu bi se moglo reci da je pristojna ali nikako idealna, jer joj providnost seze do pedesetak santimetara. Od biljaka imam lokvanj i nesto da kazem tvrdo lisnih biljaka donetih iz prirode koje su jedine opstale pored koi sarana. Malo sam se raspitivao kod profesionalaca koji odrzavaju ovakve sisteme i dobio savet da na postojecu lampu vezem jos jednu na red tako da bi fakticki duplirao kolicinu zracenja koju prima voda. Kad kazem redno vezem mislim na protok vode koja bi iz jedne lampe isla u drugu, a ne na elektricni deo. Kada sam kupovao lampe nisam nasao jace od 36W, tako da razmisljam o ovom resenju.
 
Ja skromno kao i uvek mislim da vi druze zopex treba da napravite rostilj za nas malobrojne clanove i mozda clanice ovog sajta za pocetak nove jezeraske sezone, pa da natenane razmotrimo. Ja imam neke ideje al ovako na prazan stomak... :cool2::ziveli::ziveli::ziveli:
 
Ovo se zove svestranost u trgovini :) Placanje u evrima a moze i dinari ali i krmenadla sa rostilja je dobra opcij :)

Nije mi jasno sta tebe muci. Providnost vode oko 0.5 m. Ok to je problem ali sta ti stvara takvo zamucenje? Bazen te zapremine bi trebalo da je lakse odrziv u nekom dobrom stanju.

Mene vise zanima zasto ti uopste, razmatras UV, sta ces ti da postignes sa time? Verujem da neces da imas neki ozbiljniji rezultat tim povecanjem. Ubijanjem mikroorganizama se ne resava stvar pogotovo ako ti organizmi nisu patogeni za ribe.

Nedavno sam postavio temu o jednoj biljci. Sta mislis sta je tu tako interesantno vezano za tu biljku? Bas to sto tebe muci. Sa tom biljkom se dobija vrlo prozirna voda :) Naravno to vazi ako zamucenje nije od mulja ili neceg drugog, neorganskog porekla ali u tom slucaju ni UV nece da pomogne.
 
Pri jacoj insolaciji (leti) voda dobija zelenkastu boju od algi. To nije tako izrazeno ali me pomalo nervira i hteo sam da dovedem vodu do najvece moguce bistroce. Ovo mi se ucinilo kao najbrze resenje pa sam zato i voleo da cujem tvoje misljenje. Ostaje mi jos jedna mogucnostkoja iziskuje malo vece radove, a to je pravljenje bioloskog filtera. Razmisljao sam da napravim kanal oko jednog dela jezera otprilike 50x50cm duzine 7-8 metara u koji bih posadio razne biljke iz prirode koje bi vrsile filtraciju. Kanal bi bio nedostupan za ribe tj u njega bi se voda ubacivala pumpom i slobodnim padom bi se voda vracala u jezero. Nesto slicno si ti opisao u svom clanku o bioloskom filteru.
I ne brini ako budes ovako brzo i revnosno odgovarao na nasa nebulozna pitanja sacuvacemo ti koju krmenadlu, pa ce mo je baciti na zar kad stignes:ziveli:
 
Mislim da jedan zdravi bazen mora da ima i algi. To je prirodno i to je ujedno vrlo korisno. Te jednocelijske alge, fitoplankton, su pocetak u lancu ishrane. Pored toga one ti i pomazu u preciscavanju vode. Iz tog razloga ja ih se ne bi tek tako odrekao.

Problem je kada one izmaknu kontroli ali to nije tvoj slucaj. Mozda ih imas malo vise nego sto bi zeleo ali i to se da regulisati. Zapati dafniju i voda ce ti biti kristalno cista. Posadi biljke i promena ce biti strahovita, pogotovo brzorastuce biljke. I naravno iskljuci tvoj UV jer ti nemas potrebe za njime.

zopex2008 ja mislim da ovo nisu nebulozna pitanja vec jedan sasvim normalna razmena misljenja. Svako misli na svoj nacin, to su finese, a cilj nam je da resimo probleme na sto bezbolniji nacin.
Pivce i nesto na zaru je ok, kad stignem cucemo se :)
 
Malo sale da ubacim, nije lose da razbije monotoniju nasih strucnih razgovora. Dafnija je pocela da se mnozi tako da ocekujem da ce je biti i za jezerce.
 
Pretpostavljam da je ova tvoja lampa vece snage, vidim da je kuciste metalno, kod mene je plasticno.