Veliki pozdrav sa NBG-a

Mikele

New Member
4 Decembar 2010
16
0
1
Beograd
Veliki pozdrav, do sada sam samo citao i pratio pa sam resio da se registrujem i predstavim :)

Akvarijum imam par godina, ali je ova postava od pre 10 dana.. kada sam ubacio drvce, ova dva kamena koja se nalaze na njemu ga drze jer nisam mogao vise da cekam da potone ;)

Akvarijum je dimenzija : duzina 60 cm x dubina 30 x 45 cm visine od kojih 10 cm odpada na haubu... pa je oko 60 L

Podloga je Serina, koju sam stavio pre 6 meseci, pa preko beli pesak od oko 2 mm granulacije

Dodajem CO2 preko flase (kvasac i secer) i osvetljenje je 3x 15w T8, jedna obicna, jedna grolux, jedan aquastar.

Molim vas svaki predlog, sugestiju, kritiku prihvatam... moram neki microsorum da nabavim, mislio sam da ubacim jos par Ramireza i nekoliko oto cistaca koje ne mogu da nadjem, inace imam 13 kardinal neonki i 3 obicne, 2 rodostomusa i 3 pande i 10 red cherry kozica ...

Takodje razmisljam kako bih mogao sto jeftinije da prodjem sa uvodjenjem CO2 opreme, tj boca, manometar ?

Sjajan forum koji je okupio dosta dobrih ljudi ! Veliki pozdrav !

5232542292_6b98bcb6f4_b.jpg
[/url] Akvarijum by DeuS Mikele, on Flickr[/IMG]
 
Dobro dosao.

Lep akvarijum, a bice jos lepsi kad se razraste. Sto se tice CO2 iz boce, moj ti je savet da ne koristis nikakva polovicna resenja, tj potrebno ti je da imas bocu, redukcioni ventil i OBAVEZNO iglicasti ventil koji sluzi sa najfiniju regulaciju. Bez iglicastog ventila gotovo je sigurno da ces u jednom trenutku pobiti sve zivo u akvarijumu.
 
Dobro dosao Mikele!
Veoma lep akvarijum,vidi se trud i znanje.Ja nemam sugestije jedino predlog da sacekas da se razraste bilje i samo da trimujes po potrebi,u ovoj postavci ja mnogo toga nebih menjao samo da poraste.
Lepi rodostomusi ako se ne varam.:sampion:
Nadam se da cu i ja uskoro da nabavim jedno jato pa da pliva kod mene....

Pozdrav!
 
Hvala, ja planiram preseljenje u martu sledece godine, u malo veci akvarijum, od oko 90 L samo ce biti duzi 20 cm i bez haube, da moze i odozgo da se gleda !

Panj jos nije potonuo pa posto sam ga ovako namestio ne mogu da ga pomerim iz coska, inace sam planirao da pomerim ovu veliku biljku sa desne strane ( ne znam joj ime :ebote: ) i celu postavu da namestim na sredinu .... naravno ne mogu na pamet, uvek drugacije ispadne nego sto covek zamisli :)

Mene najvise interesuje ta aparatura za Co2, koliko je okvirno potrebno para, da mogu da pocnem da se pripremam :)

Hvala na dobrodoslici, ko od da ima bilo kakav savet ili predlog, slobodno neka kaze, ja nisam uvredljive prirode ;) pozdrav !

Da i rodostomusi zaista jesu lepi, dosta su veliki, nego mi je receno da oni znaju da diraju kozice pa ne planiram da im povecavam broj... inace prelepa riba !
 
Sto se tice aparature sve je u tome kako se snadjes.Kod co2 je dosta cudna situacija jer mnogo kvalitetnije manometre i ostalo mozes da nadjes u firmama koji se bave tehnickim gasovima i instrumentima nego li po akvaristickim radnjama.U akvaristici vazi jedno zlatno pravilo da ono sto je pravljeno za hobi je i po pet puta skuplje nego da uzmes istu stvar za sta je u osnovi pravljena.
Kompleti (markirani) za co2 idu preko 200e a nemogu da primirisu aparaturi koja sluzi recimo za autogeno varenje.
Poslusaj Zopex-a i potrazi stvari koje je naveo i to je to.Messer,kryogas i jos neke firme koje se bave tehnickim gasovima mozda imaju to sto te zanima.I ja bih trebao isto da nabavim jer se i dalje zezam sa secerom i kvascom,al mi finansije ne dozvoljavaju...;)
 
Sto se tice aparature sve je u tome kako se snadjes.Kod co2 je dosta cudna situacija jer mnogo kvalitetnije manometre i ostalo mozes da nadjes u firmama koji se bave tehnickim gasovima i instrumentima nego li po akvaristickim radnjama.U akvaristici vazi jedno zlatno pravilo da ono sto je pravljeno za hobi je i po pet puta skuplje nego da uzmes istu stvar za sta je u osnovi pravljena.
Kompleti (markirani) za co2 idu preko 200e a nemogu da primirisu aparaturi koja sluzi recimo za autogeno varenje.
Poslusaj Zopex-a i potrazi stvari koje je naveo i to je to.Messer,kryogas i jos neke firme koje se bave tehnickim gasovima mozda imaju to sto te zanima.I ja bih trebao isto da nabavim jer se i dalje zezam sa secerom i kvascom,al mi finansije ne dozvoljavaju...;)

Pa da kao i sve ovde, znam kartice memorijske ako kupujes u foto radnji su minimum duplo skuplje nego u kompjuterskim prodavnicama ;) Hvala puno za savet, ako bi samo mogli da mi napisete, tj zopex ako procita ili neko ko se razume, posto sam ja totalni laik za to, pa da mi se ne smeju ljudi, sta meni zapravo treba, najosnovnije, znaci ide boca pa redukcioni ventil i iglicasti ventil pa odatle ide crevo u difuzor ? ... hvala puno na svemu ! :)

p.s. Kul avatar ;)
 
Prvo ti treba boca za co2 koja moze biti od 1 do 5 kg, zavisi sta nadjes, zatim redukcioni ventil ( to je onaj sa manometrima koji ce visoki pritisak u boci redukovati) iza njega ide iglicasti ventil koji je jako tesko naci kod nas a napolju kosta 50-60 E i on sluzi da tacno dozira Co2, jer onaj redukcioni ne moze tacno da se podesi, tj ti ga podesis i on u pocetku fino radi i onda po marfijevom zakonu poludi bas onda kad ti nisi kod kuce i potruje sve ribe. Dobro je ubaciti i elektromagnetni ventil ukoliko zelis da nocu iskljucujes gas da ne bi svaki put morao da stelujes redukcioni ventil. Njega mozes da nadjes na buvljaku i kosta 0d 20-40E. Nov redeukcioni ventil i polovnu bocu mozes da nadjes u MESSRU (bivsi tehnogas)
 
Prvo ti treba boca za co2 koja moze biti od 1 do 5 kg, zavisi sta nadjes, zatim redukcioni ventil ( to je onaj sa manometrima koji ce visoki pritisak u boci redukovati) iza njega ide iglicasti ventil koji je jako tesko naci kod nas a napolju kosta 50-60 E i on sluzi da tacno dozira Co2, jer onaj redukcioni ne moze tacno da se podesi, tj ti ga podesis i on u pocetku fino radi i onda po marfijevom zakonu poludi bas onda kad ti nisi kod kuce i potruje sve ribe. Dobro je ubaciti i elektromagnetni ventil ukoliko zelis da nocu iskljucujes gas da ne bi svaki put morao da stelujes redukcioni ventil. Njega mozes da nadjes na buvljaku i kosta 0d 20-40E. Nov redeukcioni ventil i polovnu bocu mozes da nadjes u MESSRU (bivsi tehnogas)

Hvala puno Zopex :) otici cu do Messera, pa cu se raspitati za cene ! :) pozdrav i hvala jos jednom, nikako nisam uspevao da skapiram sta mi zapravo treba, jer po tekstovima nalazim razne kombinacije ! pozdrav ! :)
 
Bez obzira sto neko pise da moze i bez iglicastog ventila veruj mi da nikako nemoze. Bio sam svedok kad je CO2 pobio ribe u akvarijumu od 1700 litara. To je opasna igracka i mora da se sve uradi kako treba. Sad ne ulazim u diskusiju da li ti to treba ili ne, jer nisam nikakav biljni akvarista pa malo pokreni diskusiju na tu temu i sigurno ce se neko naci da prenese svoja iskustva.
 
Bez obzira sto neko pise da moze i bez iglicastog ventila veruj mi da nikako nemoze. Bio sam svedok kad je CO2 pobio ribe u akvarijumu od 1700 litara. To je opasna igracka i mora da se sve uradi kako treba.

Ako sam nesto naucio do sada je da slusam iskusnije ;) hvala na savetima !
 
MArkisha ima lepo ubiljen akvarijum i korista CO2 (sistem kvasac) pa moze da prenese svoj iskustva.
 
Akvarijum je generalno sredjen,80% kolicine biljaka je izbaceno i poklonjeno ostavljeno je samo toliko pelcera da se krene od nule.Nadam se da cu uskoro okaciti prve slike i mozda pokrenuti temu kako to izgleda kod mene...
Dok akvarijum nije rasformiran koristio sam 3 odvojena sistema kvasac secer da bih imao kontinuitet i otprilike istu kolicinu mehurica uvek.Pokrenem prve 2 flase sa kvascom i secerom (prva flasa sa kvascom i secerom a druga sadrzi cistu vodu)i na svaki otrpilike 4-5 dan startujem sledece dve flase.Posle recimo 10tak dana ili dve nedelje opet zapocinjem krug sa prve dve flase.Na ovaj nacin uvek imam otprilike par mehurova po sekundi.
Sve u svemu nadam se da cu uskoro sebi da priustim co2 bocu i aparaturu pa da se ne zezam sa kvascem i secerom.
 
Da malo stavim update ;) ici cu redom sa fotkama ;)
 

Attachments

  • 9.jpg
    9.jpg
    78.2 KB · Pregleda: 2
  • 10.jpg
    10.jpg
    78.2 KB · Pregleda: 3
  • 11.jpg
    11.jpg
    60.4 KB · Pregleda: 2
Tu sam nesto pretumbavao, izbacio na kraju sve brzorastuce biljke, posto su mi kriptokorine bukvalno prekrile ceo akvarijum ...

E sad posle trece fotke, glavna promena nastupa u tome sto sam ubacio LED rasvetu od 18W 8000K za jacinu svetlosti sam zaboravio, ali ako se poredi sa fluo cevima bukvalno je skoro pa tri puta jace, dakle jedna dioda od 6W svetli skoro kao fluo cev od 18W ...

Velika promena je nastupila posle stvaljanja LED rasvete sto svakome preporucujem i sada ova sledeca fotka je tacno mesec dana posle stavljanja LED rasvete u odnosu na gore okacenu trecu ...

Ako nekoga interesuje da procita i vidi ceo postupak pravljanja LED rasvete moze da pogleda na
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=59718.msg623812#msg623812
 

Attachments

  • 12.jpg
    12.jpg
    77.7 KB · Pregleda: 6
OVe fotke su malo losije jer sam ih napravio mobilnim ali to je otprilike sadasnje stanje ...
 

Attachments

  • 13.jpg
    13.jpg
    92.1 KB · Pregleda: 10
  • 14.jpg
    14.jpg
    88.2 KB · Pregleda: 8
  • 15.jpg
    15.jpg
    86 KB · Pregleda: 11