vertikalne sare na zenki borca

spring

New Member
22 Januar 2010
18
0
1
Jel moguce da je zenka na 1.slici dobila vertikalne pruge od neceg drugog a ne od zelje za parenjem tj.ne zbog spremnosti,za razliku od druge dve od kojih je jedna prugasta horizontalno pa potamni i najveca plava koja nikad nije menjala boju?Inace ta,,odabrana''mi je dosta debela,ali mala, sitna,pa se plasim sta bi moglo biti ...Ona je takodje svetle boje tj cela je prozirno bela,kad je normalna,pa ne znam sta znace ove crne pruge po njoj?
Inace sve 3 ih juri danas po akvarijumu jer je pre tri dana sagradio gnezdo koje se cak i raspada.A juce je za njih bio nezainteresovan.
:sorry:
 

Attachments

  • P1251154.jpg
    P1251154.jpg
    34 KB · Pregleda: 47
  • P1251155.jpg
    P1251155.jpg
    51.3 KB · Pregleda: 37
  • P1251156.jpg
    P1251156.jpg
    52.3 KB · Pregleda: 36
Ta se zenka upravo jutros parila s muzjakom.Nigde malih?Jel imao neko tkav slucaj ,da mi pomogne?Ne znam sta se desilo(jurio je u toku stiskanja nje druge 2 zenke,koje sam zakasnila da odvojim;tek kasnije-jel ce im to poremetiti tok sto sam prekinula?)Jel im treba svetlo,parili su se bez?:evil:
 
To je valjda bio pocetak ,pa nije bilo ikre ?Inace posle sam ih gledala pod svetlom,pa je zenka svaki drugi put izbacivala 7-8 jaja.Itako bar 10-15 puta ,uspesno i jos toliko puta s neuspehom,bez ikre.Jel to normalno,meni deluje premalo tih izbacenih jaja.Muzjak ih je sve pokupio i sa dna i sa drveta mangrova i odazivao se na kuckanje po staklu pa je sve pokupiovaljam_se,mozda od svega toga i bude nesto...Zenku sam izvadila kad su joj peraja dobila izgled froncli i kad je izasla ispod gnezda a izgledala je iscrpljeno.Cim da sad hranim zenku?Kad da ocekujem da se izlegu mali?Ostavila sam borca tatu unutra,i planiram dok ne proplivaju cini mi se da tako pise,provericu.

Inace imam strasan problem-izgleda da je zenka s trece slike-muzjak neke druge vrste borca jer silno siri kragnu na zenke...,koja bi to vrsta mogla biti jer ne da zenkama mira,inace skoro mi je izvadjen iz akvarijuma s zenkama iz jedne radnje?:evil::twisted::fauna:
 
Evo muzjak se trudi da pokupi svu ikru nazad u gnezdo,koja pada na dole:p.Ima problem,raspada se gnezdo,jel to normalno?Inace,poceo je da gradi drugo gnezdo ,sta to znaci?Ito ispod biljke,kao i ovo(valjda su zato i kratkotrajna,jer nisu nigde ucvrscena),ali odbija sve :case, kupole ,stiropore, i prihvata samo ,,okrilje''lisca s povrsine,gde se pravi prirodno skroviste,sta da radim?
 

Attachments

  • gnezdo za beke f.jpg
    gnezdo za beke f.jpg
    55.7 KB · Pregleda: 27
Koliko ikra treba da bude u gnezdu,tj koliko kad dobiju repice jos im je potrebno gnezdo?Negde sam cula da proplivaju posle 24h,ali da zavise od gnezda zbog nekog mehura,pa me interesuje koliko je to neophodno i jel mogu das prezive i bez toga,posto mi gnezdo ima tendenciju raspada (staro je oko 3 dana,mada je jutros dovrseno,taj deo je nestao)?I zasto mora da ih skupi u gnezdo,sad znam da se oni popadali nece izleci ,ali me ipak interesuje ,zasto...:hej:
 
Mislim da mu se javio kanibalizam: jaja bas vise i nema(nije ostalo) tj. ima premalo; gnezdo skroz zauzeto -gde nema mesta da vrati ikru,pa sam ga izvadila za nocas,da ,,ih ne vraca u gnezdo''nego da padaju po,redu pa ako nesto kojim slucajem ostane ,videcu dal ima sanse uopste i da se izleze?Mozda bi napucko nocas novo gnezdo,doradio staro ,ali necu da rizikujem,bez veze mi kad sam videla da ih guta.Retko vraca.
Mada sad ne znam cemu da se nadam...,zna li neko da li se i tako moze(--^) ,od tih zakacenih -proviriti makar koji repic ?I ako moze ,pretpostavljam da mu je mala verovatnoca prezivljavanja,jer gnezda vise nece dotad biti,tj,neposredno posle provirivanja bi trebalo da se srusi gnezdo,po mojoj proceni...?Da li da spustim nivo vodostaja u akvarijumu da bi mladi bili blize povrsini i kiseoniku?:(
 
Lepo sto si krenula da mrestis ribice i nemoj da se sekiras ako ne uspe iz prve. Kako je i tvom borcu prvi put da se mresti mozda bas i ne uradi sve kako treba. Desava se da pojedini muzjaci ispoljavaju kanibalizam ali to je pre izuzetak nego pravilo. Da bi mrest uspeo ribe treba kvalitetno hraniti pre mresta po mogucnosti zivom hranom da steknu dobru kondiciju.
Sad u tvom slucaju ostavi ikru u tom akvarijumu gde su se izmrestili i spusti nivo vode na 10 cm i obavezno pokri akvarijum nekim staklom da vazduh iznad vode bude zasicen vodenom parom. Ovo je bitno, jer kad mladi proplivaju i pocnu da formiraju svoj specifican disajni aparat potrebno im je da udisu topao vlazan vazduh.
Nisi napisala cime ces ih hraniti i da li si pripremila hranu. Po nekom mom iskustvu, dodusa ne sa borcima nego sa trihogasterima muzjak im nije toliko bitan i ukoliko je ikra oplodjena i ako voda zadovoljava minimum uslova sigurno ce nesto preziveti.
 
Sva je hrana spremna ali malih sumnjam da ce biti.Ako ista bude,to sigurno javljam,jer ce biti i jos pitanja.;)
Novi su oboje,cudi me da su se sparili,sad je malopre hteo da je ubije,i opet sam ih razdvojila.(Slucajno su na tren bili zajedno).:oops:
Mene je odmah zabrinulo to sto ta ikra nece preziveti ako nije u gnezdu,ali sad kad je to proslo,brine me sta ce biti ako se i pojave ti repici,do sutra ,tad sigurno vise nece imati gde da se zakace(nestace gnezdo).Pusticu da popadaju na dno,pa sta im bude.:hej::hej:
 
Evo ovako mi izgledaju ribice,trebalo bi da su sve ovo zenke:
I ,II sl 1.Ona koju sam parila to je ta sto je imala vertikalne pruge u tamnoj boji sad je svetla,ali da izgled ne zavara nije sasvim bež boje nego i lila,tako da je onda bila dobila bele i tamne ljubicaste pruge,i bilo je uspesno parenje.Samo mi se cini da nekako je podlozna da lako dobija te pruge,zasto?Da li i na stres reaguje, ,,vertikalno'',pa da li mi se moze desiti da mi da lazni zanak za ubacivanje kod muzjaka ,a da je ipak samo pod stresnom bojom?:mrgreen:
IIIsl. 2.Zebrasta,koja je isto lila,ali je zebrastija ako je pod stresom.
IVsl. 3.Nisam sigurna da je zenka,ima belu tackicu ali opet ima i kresticu pod bradom i duga spicasta peraja i uopste se ne plasi muzjaka,suprotstavlja se,sta je to?Boju nikad ne menja(plava).
2.,3 .nisu dobijale nikad vertikalne pruge.2 . se ugojilavaljam_se Za 3 .bih volela da je ženka,jako je duga i velika ,al mrsava ,a 1 .je bila ceo dan posle prugasta i jedva se povratila na staro,tako nežno deluje???Jel treba da prodje ceo mesec da bi bila ponovo spremna?:oops:
Muzjak ih vidi kroz staklo u dr.ak. i ne znam koju dalje da mu planiram...?
Zbog te ribice pod 3.,jel se zna mozda dal postoji jos neka podvrsta borca koja tako deluje(ko na slici ,ta plava)?:confused:
I u 1.postu su prikazane istim redom...
 

Attachments

  • mala muski.jpg
    mala muski.jpg
    99.9 KB · Pregleda: 21
  • mala zebrica.jpg
    mala zebrica.jpg
    97.8 KB · Pregleda: 21
  • mala tigrica 1.jpg
    mala tigrica 1.jpg
    19.6 KB · Pregleda: 24
  • mala tigrica.jpg
    mala tigrica.jpg
    32.1 KB · Pregleda: 28
Evo ovo je ostalo od ikre:jedva nesto malo u gnezdu koga vise nema,ne znam ni za sta se drzi,i na podu...Sve je iste boje bele,a neka su jaja polupana-otvorena.Nema ni jedno zuto?Proslo je 36 sati i nista se nije desilo.U stvari sad sam pogledala neka su krem,a neka bela (ta na podu),jel se moze nesto dobiti iz toga?Ova gore ne mogu da procenim boju,sva deluju belo.Do kad ima smisla cekati, jel 48 sati predugo? :rolleyes::|:?::eek:
 

Attachments

  • ikra na podu mala.jpg
    ikra na podu mala.jpg
    31.8 KB · Pregleda: 27
  • ostatak gnezda mali.jpg
    ostatak gnezda mali.jpg
    31.8 KB · Pregleda: 26
Muzjak se pokazao odlican osim sto nije znao sta ce s ikrom koja pada pa ju je gutao,jer gnezdo je bilo brzo propalo,mislim da to inace ne bi uradio.;)
Sad juri tu mega plavu zenku,stavila sam ih zajedno jer ona samo s njim moze,dr.akvarijumi su zauzeti normalnim ribicama,a sad je goni po njegivom i pucka mehurice.Ja tu zenku sad i ne zalim ,ne znam dal je za parenje,al ima ogromnu kragnu i niceg se ne plasi.Bas mu je ravna,i ne moze je saterati u cosak,pa su mi cudni?:|

Od malih nista,,,sve ''sam sklonila,proslo je =50 sati i pomalo mi je zao jer ne znam sta da mislim o toj ,,fazi''.:(
 
Stavila sam ih ponovo,mada ja mislim da je prerano;ali za njih ocito nije- iz razloga sto je zenka prozdrljiva i oporavila su joj se peraja skroz!Takodje je vidno naduta i bas puna ,mislim dal nije mozda ikra.Sad je u flasi coca-cole u velikom akvarijumu s njim.On je gleda i pocinje praviti gnezdo na stiroporu.:sampion:Odusevio se ,vise gleda u teglu,a ovamo ,sve bi radio gnezdo,valjda je spreman?Ona je odmah postala tigrasta i igra se s njim kroz tu flasu...Da napomenem imaju i jednu buljku plutajucih listova,malo bolju nego prethodni put,pa da tu gradi gnezdo ako hoce ili-parce stiropora sto sam ubacila.On ga je divno prihvatio i stalno stoji ispod njega!Gradi gnezdo u stvari bas ispod,od mehurica,sve je ukapirao:sampion:medjutim evo sta se desilo...Temperatura u akvarijumu je 28 i uhvatile su se(stalno)graske vode na poklopcu!Tako su se ubrzo uhvatile i na stiroporu odozdo,a riba je samo posmatrala uzaludno.Naravno,poceo je ponovo da pravi mehurice kad sam otklopila akvarijum i namestila grejac na nize(25'C),pa da se ne hvata para toliko.Sad mislim da ce gradnja biti moguca.Zao mi ih je jer mislim da bi ih sad uparila(RIBE).
Dal je sad temperatura postala preniska,dal mora biti pokriveno zbog vlage,kakve su sanse da se sad ne raspadne sve sto napravi na stiroporu od graski vode pod njim (kako se resava to)....? :sampion: :sampion: ?????????????????????????
 
Imam( jos) 2 druge zenke s kojima nikako da muzjaka sparim.
Ne znam na koliko im je reproduktivni ciklus i na koliko dobijaju ikru da bi mogle biti spremne za mrest?
Osim sto ne pokazuju tigrastu saru ,stvarno bih za najvecu mogla sigurno reci da nije naduta -sto me cudi.Nikad ne menja boju,a manja zenka menja i mislim da ce od nje mozda i biti nesto ali ne znam kad,od cega zavisi?{Tu srednju sam zelela ovaj put,medjutim razlika s najmanjom-parenom prosli put je zasad ocigledna...}
 
Pa iskreno ako citas sta si napisala nacices skoro sve odgovore. Zenki je potrebno nekoliko nedelja da se oporavi i da ponovo proizvede ikru. To sve zavisi od uslova pod kojima je. Kada je spremna onda je nista ne zaustavlja da se spari. Naravno da i muzjak ima svoj ritual i tu je vrlo agresivan. U prirodi zenka ima gde da se sakrije a u akvarijumu je na nama da joj pomognemo.
Dakle sacekaj da zenka pokaze te poprecne linije koje su dobar indikator da je spremna za mrest ali i budi sigurna da je muzjak izgradio gnjezdo.
 
Z a koliko vremena ce porasti mali koji su proplivali gore dole i vraceni u gnezdo da ,,spavaju''?Jel to normalno?:sorry::sorry:Kad ce izaci ponovo napolje?:evil:Kad ce plivati horizontalno i kad da ih hranim i koliko banane da sipam?:welcome1:
 
Posle koliko vremena treba da se pojavi mladj iz gnezda,kod mene je proslo 40 sati i jos uvek nista,muzijak borca je jos uvek ispod gnezda i non stop ga popravlja!!!???