Vijetnamski paličnjaci (Medauroidea extradentata)

Gledam prvu sliku pa ne kontam dok mi nije sinulo da je Palicnjak u srvari Walking stick. Naravno to mi je postalo ocito tek kada sam pogledao drugu sliku :)
Sta da ti kazem, koliko se bavis sa time cudno bi bilo da si rekao da to ne mozes da odradis.
Ako ti nije tesko ajde napisi onako ukratko sta je potrebno za razmozavanje, da li ima nekih posebni zahteva itd.

I jos nesto, da li mislis da takvi insekti mogu da budu zastupljenu kao kucni ljubimci, valjda teraristika?
 
Polako sada nabavljam sve sto mogu u uslovima kakvi su ovde kod nas. Uspesno sam razmnozio ove palicnjake bez ikakve podloge samo na golom staklu, ubacivajuci im redovno hranu, listove ruze i kupina. Hteo sam malo da ekserimentisem i vidim, da li je moguce bez tresetne podloge dobiti jajasca i izvesti mlade. Evo, ovo je rezultat, od nekoliko jedinki sada imam na stotine. :)
Naravno, napsiacu ukratko nesto o njima, mada tih opsirnijih informacija nema mnogo na net-u ali potrudicu se da sto vise iznesem u vezi ovih "grancica".
 
Super slike Fauna i svaka cast na gajenju, kada pogledam terarijum koji je tvojih ruku delo i gomilu palicnjaka unutra osecaj je super !


Mislim da nema tu nekih specijalnih zahteva, barem ko ove vrste, vidjao sam po intenretu da ima jos vrsta koje su dosta slicne ovoj.A sto se tice drzanja kao kucnog ljubimca samo cu reci da su to moji prvi egzoticni ljubimci, ako ne racunam glodare naravno...
Meni se kod njih mnogo svidja sto kada ugine nece da propadne, jednostavno ostane tako kao grančica valjam_seJedan primerak sam ostavio u mojoj osnovnoj školi u kabinetu bilogije, kaže mi mlađi brat da je još tamo i da je potpuno čitav. :):):):cool:

Tačnije, moji su pvi paličnjaci bili druga vrsta koja je jako slična ovoj, ali ne mogu trenutno da se setim naziva :confused:
 
  • Like
Reactions: Fauna
Nije to bas tako kao sto izgleda, za par buba, gustera ili riba uglavnom ne prve problem.
Za Buduce sampione 100% opravdano :sampion:
 
  • Like
Reactions: Fauna
Nova dekoracija terarijuma sa palicnjacima.
 

Attachments

  • terearijum_palicnjaci.jpg
    terearijum_palicnjaci.jpg
    140.5 KB · Pregleda: 7
  • terearijum_palicnjaci1.jpg
    terearijum_palicnjaci1.jpg
    128.7 KB · Pregleda: 9
  • terearijum_palicnjaci2.jpg
    terearijum_palicnjaci2.jpg
    153.8 KB · Pregleda: 9
Sta te navodi na neku novu dekoraciju, recimo koje su izmene radjene i iz kojih znanih razloga?

Vrlo verovatno da tu ima mnogo razloga zasto je nesta bas uradjeni kako jese. Ja se ne bavi time pa mozda sve gledam nekako drugacije. Deluje mi da ti terarijumi nisu bas veliki sto i nije neki problem, lako se smeste gde nam je volja sto je bas pozitivna stvar. Ipak meni je odmah zapalo za oko da su svi ti palacnjaci na staklu. Da budem iskren to mi ne deluja tako pozitivno. Vise bih voleo da su te grane nekako slozene da se palacnjaci jednostavno koriste njima. Da li tu ima resenja. Recimo nesto na sredini terarijuma s vise horizontalnih grana gde ce palacnjaci da se smeste bas nama pred ocima.
 
Sta te navodi na neku novu dekoraciju, recimo koje su izmene radjene i iz kojih znanih razloga?

Vrlo verovatno da tu ima mnogo razloga zasto je nesta bas uradjeni kako jese. Ja se ne bavi time pa mozda sve gledam nekako drugacije. Deluje mi da ti terarijumi nisu bas veliki sto i nije neki problem, lako se smeste gde nam je volja sto je bas pozitivna stvar. Ipak meni je odmah zapalo za oko da su svi ti palacnjaci na staklu. Da budem iskren to mi ne deluja tako pozitivno. Vise bih voleo da su te grane nekako slozene da se palacnjaci jednostavno koriste njima. Da li tu ima resenja. Recimo nesto na sredini terarijuma s vise horizontalnih grana gde ce palacnjaci da se smeste bas nama pred ocima.
Kada je fotografisan to je bilo na par minuta od ubacivanja palicnjaka u terarijum. Grana sluzi da bi palicnjaci kada odastu a mogu biti preko 10cm, dugi, kacili na stablo i grane i tako sami formirali grancice koje nedostaju. Staklo je takodje privlacno za njih, tako da to ne mozemo izbeci da se ne lepe na stranice terarijuma, ali tu postoje neki trikovi kako bi sto vise palicnjaka otislo na stablo, a jedan je fajtanje sa vodom po granama kako bi uzimali vodu koja im je neophodna za razvoj. Ima tu jos nekih nedovrsenih detalja kao sto je hrana koja ce se postavljati na grane, na primer lisce ruza itd.
 
Last edited:
Ovako to izgleda kada se razmnoze palicnjaci i kada se dodaju jos neki elementi kao dekor
b280b67c-0915-405c-9009-235ccaf59a33_orig.jpg


ss4_8023-copy.jpg
 
  • Like
Reactions: zopex2008
Evo posle nekoliko sati sve se polako uklapa...
Zdravo, mama sam decaka od 11 godina, koji je pre par godina video terarijum sa paličnjacima koji je imala devojka koja ga je vodila u skolu. Njeni su uginuli ali bih ja sada da ih nabavim i poklonim sinu za Novu god.jer je bio odusevljen tada i kasnije na par sajmova gde ih je drzao. ja sam iz Nisa i molim da me uputite kako i gde mogu kupiti/nabaviti par jedinki?
Hvala unapred
 
Nazalost, ne mogu pomoci jer su mi maticni palicnjaci poceli polagati jaja, pa tako brzo (za NG) za prodaju nemam nista. Inace, da ih imam oni se u zimskom periodu ne salju postom jer su jako osetljivi u transportu na niske temperature, pa je moja preporuka da ih nabavite u mestu gde zivite a ne da vam neko salje postom.
 

Attachments

  • palicnjaci1.jpg
    palicnjaci1.jpg
    176.7 KB · Pregleda: 1
Hvala na odgovoru, nova sam u ovome osim akvarijumskih ribica nikada nismo imali terarijum.Bila bih i vise neho zahvalna ukoliko biste me povezali sa nekim, ako imate neki kontakt...hvala unapred