zenka ramireza

gilepr

Member
4 Septembar 2012
47
0
6
Beograd
ribica je totalno potamnela, ubrzano dise i cesto je u gornjem delu akvarijuma i pripovrsini. normalno jede, ali se slabije krece. velicina 4-5 cm i kod mene je vec 3 meseca. ostale ribe su ok (zenka rama, muzjak, altispinoza muzjak 6 malih platika i po dva komunalca :) ).

aq oko 75l, redovna zamena vode 1/3, temp. 28C, spoljasnji filter.
slika nije najbolja, ali se nadam da se dovoljno vidi...2012-12-29 21.40.05.jpg

e, a od malopre imamo i novi momenat:
ova zenka i muzjak su vec polagali jaja, dok je druga zenka (koja je dosta manja i mladja) bila bukvalno zamorce (sutiradu me s noge na nogu, raznorazna nacija :) ), a sada je mala porasla i upravo leze jaja na drugom mestu u aq. meni palo na pamet da nije jednostavno ljubomorna? :)
jbt, spanska serija :D
 
Ni sam nemam pojima sta da ti kazem. Gledao sam a i gledam ramirezi koje se bez nekog vidnog razloga tako ponasaju i uginu. Ko zna sta je razlog tome. S druge strane gledao sam i pravi mali rat zenki kada je mrestna teritorija u pitaanju. Mozda je to razlog, ko zna.
 
vidi, jedino sto sam mogao da uradim, to je da je prebacim u mali aq (jedini koji imam) od 8l. i sada je posmatram. nije se promenila. jedino sada nije visoko blizu povrsine, vec je dole pri dnu. idalje ubrzano dise, ima izbuljene oci i mase malo brze perajima. tu je temp. 26C jer mi je drugi grejac takav da mu je to maksimum. to je jedino sto ja mogu uciniti za nju...
inace, od sinoc imam problem i sa altispinozom. ovaj par ramova ga je upropastio! rascupali su mu bocna peraja. pronasao sam ga u supljini panja, sakrivenog i prestravljenog. njega sam premestio u jednu veliku teglu, pa nju ubacio u veliki aq da pluta...
 
Po nekom mom iskustvu kad oci kod riba krenu napolje, kraj je blizu i nikad nisam uspeo da spasim tu ribu.
Inace kod ciklida moze se reci da je normalno da ociste svoju teritoriju od konkurencije kad se spremaju za mrest. U akvarijumu je problem sto ostale ribe koje su na meti mresnog para nemaju gde da odu i onda trpe svakodnevno maltretiranje koje cesto ,moze da se zavrsi i smrtnim posledicama.
 
pa pre ovog dogadjaja sam planirao da ubacim koju zenkiccu altispinozi, da ne bude sam. ;) i cak sam i nasao coveka kod koga ih ima i cekammo da malo porastu. ali posle ovoga, evo jos uvek razmisljam, kako bi to izgledalo kad jednu od ovih vrsta odrade hormoni...na sta li bi to licilo?