Živa hrana - Šesti deo



Svi mi akvaristi se ponekada susretnemo sa Artemijom koju mi vrlo lako razvijemo i takvu je koristimo kao "živu hranu". Metoda razvijanja je vrlo jednostavna i tu nema šta da se puno kaže, pogotovo ništa novo. Ipak akvaristika je nešto što napreduje pa samim tim se pojavljuju i novi proizvodi koji ponekada mogu da nas zbune pa je ovo i tema ovog pisanja.

artemija.jpg

Da bi sve bolje razumeli mi treba da se vratimo na sam početak, reprodukciju artemije jer je to vrlo neophodno da bi razumeli odakle i kako nastaju ti proizvodi. U nekim normalnim uslovima za artemiju ona se razmnožava bilo seksualno ili partenogenezom. Ženka polaže ali i nosi jajašca koja imaju vrlo slabašnu ljusku i koja se razvijaju ovoviviparous reprodukcijom. To je isti proces kao ko živorotki i novorođena artemija je prošla neke faze transformacije i kao takva je rođena. U nekim specifičnim uslovima, recimo povećanje temperature gde dolazi do povećanja saliniteta, ženka proizvodi jajašca koja se samo zametnu i kao takva se okruže tvrdom opnom. Ženka leže takva jajašca i takva jajašca mogu da prežive sušu nakon koje se u dodiru sa vodom normalno izlegnu. Ovo sada je oviparous reprodukcija, kao kod riba ikrasića. Ovakva jajašca plivaju po površini vode i kao takva se sakupljaju, prečišćavaju i dolaze nama akvaristima.

Dakle normalna jajašca artemine koju mi koristimo su jajašca koje je ženka artemije proizvela za oviparous reprodukciju. Ako takva jajašca izložimo kiselini onda se ta ljuska rastvori i mi imamo dekapsulirana jajašca artemije. Princip razvijanja je isti a razlika je samo u tome što tu nemamo ljuskice jajašca nakon razvijanja.

Druga vrsta jajašca artemije su u osnovi ista ova jajašca kao gore opisana samo što se nisu izlegla nakon normalne pauze i ponovnog razvijanja. Takva jajašca se dekapsuliraju i koriste direktno za ishranu riba. Ova jajašca mi ne možemo da razvijamo i to je vrlo jasno napisano na pakovanju. To znači da treba da pročitamo šta piše a ne samo da uzmemo zdravo za gotovo a posle da se čudimo šta se dešava. Evo ovde je jedan primer SFB artemije.