Zooplankton i ostali sitni organizmi

Peca

Member
4 Novembar 2004
157
0
16
Novi Beograd
akvarijuma. Ima ih zaista puno, s obzirom da je akvarijum relativno nov. Prvo se pojavio zooplankton, u vidu eksplozije, bukvalno preko noci. To je nestalo sa ulaskom klovnova u akvarijum. Zatim sam primetio puno sitnih organizama kako trckaraju po podlozi i kamenju. Oni su velicine do 5 mm. Ubrzo su poceli da se pojavljuju exoskeletoni racica, velicine 10-15 mm. Jednog sam fotografisao. Tu je i crv kojeg sam vec opisao i poslao fotografije. Nocu se takode pojavi dosta skrivenog sveta, ali za sada bez njihovih snimaka.
 

Attachments

  • gmaz_ko_rak.jpg
    gmaz_ko_rak.jpg
    27.4 KB · Pregleda: 147
  • zooplankton_1.jpg
    zooplankton_1.jpg
    25.7 KB · Pregleda: 148
Vidis, sigurno si vec vise puta bio u situaciji da procitas o sazrevanjnu morskog akvarijuma. Taj termin je usko povezan bas sa tim stvarima.
Nemoj da se iznenadis, danas sutra, kada budes cistio tvoj filter da nadjes tih stvarcica u izobilju. Normalno, uz veliko strpljenje, sve lepo pokupis i vratis u akvarijum, tako bar ja radim.

Pojedini stanovnici akvarijuma kao sto je mandarin riba je zavisna od toga i nikako se ne preporucuje da bude u akvarijumu koji nije sazreo.
Svi ti stanovnici su perfektni filter koji se brinu o sitnim otpadcima koji bi ti zagorcali akvaristicki zivot da ih nemas.
Eh da, i termin "zivo kamenje" je jasniji kada se sve to vidi svojim ocima.

Jos da dodam da uvek posle ciscenja akvarijuma pogledas sta se nalazi u vodi koju si izvadio. To se pre svega odnosi na prljavstinu koju usisavas crevom. Posuda bele boje je ko stvorena za to i jasno se vide takve stvari.
 
Peca, drago mi je da pronalazis toliko sitnarije (zivi-zivi) po akvariju, jer je to jako pozitivno (da sada ne prepisujem sve sto je Boban rekao)!
Moj komentar na te zivi-zivi je
: "Cim, cim vise, tim, tim bolje!"
 
Peco ovaj s slike u makrou je vrsta isopoda najvjerojatnije iz porodice Amphipods.. Iako postoji par parazitskih vrsta ovaj tvoj s slike to nije vec je jedan od cestih i vrlo vaznih mikroelemenata marine akvarija. Negova vaznost se grana u dva smijera: Prvi bi bio razlagaci su koji se hrane trulezi, a drugi je sto su konstantan izvor hrane za tvoje ribe..;)
U biti nisam nista rekao novo vec ponovio Bobanove rijeci no da dodam jos eventualno da je ljepota refiugiuma to sto je on fish free safe place za takve igrace, u kome se mnoze i hrane nutrientima te ih pumpa redovno ubacuje u display na opce zadovoljstvo njegovih stanovnika..

Reef Invertabrates by Antony Calfo i RobertFenner je fantasticna knjiga jedna od njih par koju bih od srca preporucio pocetniku i iskusnom akvaristu, u njoj su autori u detalje opisali cijelu tematiku refiugiuma i vaznosti tih organizmima u nasim sistemima.
 
Peco ima vremena otkrices ti jos mnogo toga u svom malom moru.Racici i crv su tek pocetak njegovog zazivljavanja. Ovo je samo dokaz da tvoj akvarijum postaje ziv.Bez mnostva ovih sitnih "radisa"odrzavanje morskug sveta bilo bi nam prilicno otezano.Sto se predatora tice tu si relativno bezbedan jer sve to prodje prvo kroz moje ruke ,akvarijume ..
 
Bogami peco kako mogu da primetim Svako ga dana i u svakom pogledu sve vise i vise napredujes sa tvojim novim morskim. Svaka cast drago mi je sto ti je pocetak tako uspesan, i siguran sam da ce to jednoga dana biti jedan prelepi morski Aq.
Samo napred!!!
 
Evo jos jedne fotografije. Nije bas najpreglednija ( :? ) ali sta da se radi. Vidi se ono sto je bio cilj, na dnu u sredini. Ovih veselih malisana ima gomila u akvarijumu.
 

Attachments

  • e_copepode_na_buttonu.jpg
    e_copepode_na_buttonu.jpg
    34.4 KB · Pregleda: 133
Pre neki dan dok sam hranio ribe, komad flake hrane je pao na dno, nedaleko od mashroom-a. U tom momentu je ispod njega izleteo jedan od malih stanovnika akvarijuma - amphipoda i navalio na taj komadic hrane. Ubrzo ih je doslo jos i nastala je prava tuca oko tog parcica. Pravi su cistaci dna, nema cta. I ima sve vice.
 

Attachments

  • amphipode_1.jpg
    amphipode_1.jpg
    36.2 KB · Pregleda: 28
  • amphipode_2.jpg
    amphipode_2.jpg
    36.7 KB · Pregleda: 24
  • amphipode_3.jpg
    amphipode_3.jpg
    36.7 KB · Pregleda: 19
Bas smo prije neki dan Stipe i ja slikali organizme iz filtera, tj iz zadnje komorice...uh, uh cega tamo sve ima. Nazalost sada mi slike nisu u blizini, ali postavit cu ih.
Inace po akvariju imamo tih zivina puno.
 
To su poznati stanovnici akvarijuma, vrlo korisni, i njih ces da vidis sve vise i vise. Mozes i da se iznenadis koliko mogu da porastu ako u medjuvremenu ne budu pojedeni. Njih vole da vide na trpezi svi ili skoro svi stanovnici akvarijuma.