Zophobas morio

miana

Member
4 Oktobar 2006
62
0
6
46
Vares
Niko sretniji od mene kad sam skuzila da sam greskom (ne pitajte kako) dobila “poklon” u obliku sedam larvi Zophobas morio .Eto ,svako se necemu veseli ,a ja se razveselila crvima …

03c897b597cf0cf00dd467e6dbb44673.jpg


Posto sam ih dobila samo sedam komada odlucila sam da pokusam napraviti svoju koloniju ,da osiguram dovoljno hrane za svog ljubimca. [/FONT]
Prema savjetima iskusnih terarista pokusala sam i na kraju uspjela dobiti bube Z.morio.
Ono sto su mi savjetovali je da svakog crva odvojim u posebnu posudicu .
Za to se najcesce koriste prazne kutijice filmova za foto aparate ,ali i bilo kakve druge kutijice posuzice svrsi .
Bitno je da je svaki crv odvojen inace se nece pretvoriti u lutke.
U svaku posebnu kutijicu sam sipala sitnu suvu piljevinu ,par izlomljenih komadica suve hrane za pse i macke i kapnula par kapi vode .U tako pripremljene posudice se stavi po jedan crv .

e31b41ea692f631fb75aab5cd11df897.jpg


On se odmah zakopa u piljevinu i ja ih vise nisam vidjala .Nisam primjetila da je nesto posebno jeo hranu koju sam mu ostavila.Poklopac kutijice je potrebno izbusiti iglom ili sl. radi ventilacije .Treba paziti da se sadrzaj kutijice ne navlazi previse da ne bi doslo do plijesni .Meni je par crva uginulo i nisam sigurna ,ali mislim da je moguce da je bas od toga.

Pozeljno je da kutijice budu neprozirne ako nece stajati na mracnom mjestu .Bitno je osigurati mir,mrak i toplinu .


Od momenta kad sam crve stavila u izolaciju do momenta kad sam vidjela prve lutke proslo je nekih mjesec dana .Ne bih tacno mogla odrediti jer nisam svaki dan ni zavirivala u kutijice. Vrijeme potrebno da se crv pretvori u lutku je uslovljen i temperaturom ,pa se najbolje da ih drzimo na 28-30 stepeni.
Citav proces,od momenta stavljanja crva u kutijice do momenta kad sam vidjela prvu bubu ,trajao je nekih cetrdesetak dana.

c671bb2966f27f3497e044ab57c66108.jpg


Kad dobijemo bube premjesticemo ih u velike kutije.Posto nemam mnogo buba ja sam iskoristila vecu kutiju od sladoleda (2 l).

72ac1d8bed8a71414270a2195d25fdc3.jpg


Ima mnogo razlicitih recepata za podlogu koju cemo staviti u kutiju sa bubama . Ja sam podlogu napravila od smjese koncentrata za koke ,kukuruznog brasna, kostanog brasna i piljevine .Od toga pola piljevine i pola hranjive smjese.Na sve to se stavi karton od jaja ,jedan na drugi i sl da bi bube dobile vecu povrsinu za kretanje i poklopac na kom su izbusene rupe za vazduh.U kutiju takodje stavimo nesto voca i povrca radi vlage i malu posudicu sa vodom ,tj vlaznom vatom i sl da se bube ne bi utopile u vodi. Potrebno je odrzavati higijenu u kutiji i cesto mijenjati komadice voca i povrca radi plijesni .
 
Na sve to stavimo bube fobasa i tada cekamo da razmjene genetski materijal …

5a77d3c4d0cf5fbc8ca88c34771a50e5.jpg


I ja jos cekam ,nadam se da cu uskoro imati bar jednu bebu crva .Bar jednu za slikanje.
 
Bravo Miana, darago mi je da si uspela da dobijes bube:cool2:

Samo ne bi bilo lose, da nabavis jos buba kako bi zapocela koloniju sa vise njih, mislim da je 7 buba malo . Pazi, u principu mogu da se dobiju larve ali imaces ih dosta manje nego recimo sa 20-30-tak buba. Zato ti preporucujem da nabavis jos buba (ako mozez) ili da opet odvojis nesto vise larvi da se inkubiraju...

U svakom slucaju, lepo opisan ceo proces dobijanja larvi Zophobas morio , sve pohvale
:)
 
Pa da,uskoro mi stize jos crva i svi idu u proces .Znam i ja da je malo ovo sto imam.Stavila sam ih vise zato da probam inkubirati larve i dobiti bube.Vidim da nije problematicno tako da cu ,kad stigne posiljka crva napraviti svoju koloniju i nadam se stalno imati izvor hrane.
U kojem uzrastu gustera mogu poceti davati fobase s obzirom na velicinu zivotinje i velicinu crva ?