1 problem i 1 problemchic :))

Mirko

New Member
26 Septembar 2006
13
0
1
Pozdrav drushtvo,moje ime je Mirko i imam par problema koje ne umijem da
rijeshim.Nadam se vashoj pomoci i savijetima
Moj prvi problem tj.pitanje glasi:Kako otkloniti,ocistiti silikon sa stakla?
Naime, zadnja strana akvarijumskog stakla je bila izlijepljena sa kamenjem stvarajuci
kamenu pozadinu.Vremenom su kamenja opadala i doslo je vrijeme kada zelim uvesti neke promjene.Izmijeniti enterijer akvarijuma.Razmisljao sam da kupim pozadinu od stiropora
ali me brinu vodeni dzepovi jer naslage silikona koje bi ostale posle uklanjanja kamenja bi ih sigurno stvarale(povrsina bi ostala hrapave i na taj nachin bi onemogucavala prijenjanje pozadine).Znachi zanima me postoji li nachin i kako otkloniti te naslage silikona a pritom ne nanijeti stetu staklu,mislim na ogrebotine i sl
A drugo pitanje,odnosno problemchic,se tiche vjestachkih biljaka
Naime,u mom gradu postoji veliki problem sa nabavkom biljaka a josh potragu otezava chinjenica da su mi potrebne vjetacke biljke zbog izbora ribicaZelim da nadjem biljku koja lichi na puzavice i uklopim je u pozadinu ali sve shto sam nashao je premalo i preskupo!Pa sam otishao do jedne cvjecare i nashao super izbor slichnih biljaka i veoma su jeftine.
E sad moje pitanje glasi:da li postoji razlika u sastavu vjestachkih biljaka koje se prodaju u akvarijumskim radnjama od ovih vjestachkih biljaka u cvjecarama?
Da li ove druge ispustaju neke hemijske sastojke koje bi stetili sastavu vode ili ribicama?
Pitao sam radnike cvjecare,oni kazu da ove plasticne biljke ne ispustaju nista i da su nerastvorljive u vodi..
I ja sam to pretpostavljao ali sam odluchio da se ipak posavjetujem sa vama jer imate vishe iskustva i znanja

Unaprijed hvala na savjetima,pozdrav!
 
Prvo da pozelim dobrodoslicu novom clanu na ovome sajtu koji je ovih dana kao sto se moze primetiti, dobio i novi izgled...:)

Na prvo pitanje je veoma jednostavno odgovoriti ali je zato veoma mukotrpno realizovati. Silikon sa stakla uvek sikdamo skalperom ili ziletom u zavisnosti od debljine ostalog silikona. Znaci moras imati dovoljno strpljenja i volje, i uspeh nece izostati . Prvo vece naslage polako skines sa skalperom, zatim one tanje skidas ziletom. To ces raditi jednosmernim struganjem bez ikakve bojazni da ces izgrebati staklo , samo sto ce ti trebati dosta vremena i strpljenja.

Kod drugog pitanja moram biti mnogo obazriviji. Vestacko bilje u cvecarama ne podrazumeva postavljanje takvog bilja u akvarijume, pa iz tog razloga proizvodjaci takvog bilja imaju slobodniji izbor materijala za njihovo pravljenje. Sigurno da ces naleteti na neko od tih bilja koje ce odgovarati uslovima kao sto je akvarijum ali za neko nece biti nikakve sanse da postavis u akvarijum. U pitanju su materijali od kojih su nepreavljene te vestacke biljke i naravno boje koje su koriscene na njima. Najsigurnije ti je da koristis orginalno vestacko bilje za akvarijume, hocu reci od nekog prozizvodjaca koji se bavi bas proizvodnjom vestackog akvarijumskog bilja.
Jos jedna jako vazna cinjenica , da vestacko bilje iz cvecara nije imitacija vodenog vec kopnenog
bilja , sto svakako moze da bude kic u akvarijumu ako se kao takvo postavi.

Eto toliko , nadam se da sam koliko toliko pomogao oko skidanja starog silikona a sugrerisao za ubacivanje vestackog bilja iz cvecare.:wink:
 
Hvala na dobrodoslici...
Ok,prvi problem je rijeshen :)
Shto se tiche drugog...Naravno da ne bih ubacao neke kichaste biljke koje
se prepoznaju kao ''zemaljske''.Mislio sam da iskoristim par njih koje su veoma slichne ovima koje su namijenjene za akvarijume.Problem je shto ne mogu nisdje da nadjem akvarijumske a da odgovaraju onome shto sam zamislio da napravim...Ova koju mislim da uyzmem,mislim na ovu iz cvjecare :),je obichne,zelene boje.Plastificirana...Prodavci kazu da se ne rastvaraju u vodi e sad...
Ko zna :)
 
Mirko, dobrodosao na ovaj forum i nadam se da ces se prijatno osecati i naci odgovore na svoja pitanja.

Vidim da si resio problem silikona. Sto se tice biljaka...mnogi od nas su suoceni sa problemom biljaka. Narocito oni koji zive u manjim mestima gde je izbor biljaka jadan odnosno uopste ih i nema. Ja sam takodje pocela sa plasticnim biljkicama, do drugih nisam mogla doci. Prve biljke sam dobila na poklon od drugara akvarista koji su ih poslali autobusom. Tako i ti mozes doci do biljaka, razmenom sa nekim ko ih ima a ima i volje i uslova da ti ih i posalje.

Plastika u akvarijumu, pa nije bas pozeljna. Mada, moze se naci, narocito van granica dobrih plasticnih imitacija biljaka koje dosta verno prikazuju originalne biljke. Ali im i cena odgovara kvalitetu i izgledu. Na tebi je da odlucis sta ces da stavis u akvarijum vodeci racuna da materijal od koga su biljke nacinjene ne promeni hemizam vode i nanese stetu drugim stanovnicima, odnosno ribama.

Sretno u sredjivanju i pokazi nam i neku slikicu svog akvarijuma.
 
Mirko dobrodoao na forum.
Naalost s prvim problemom ti ne mogu pomoci i nadam se da ces uspjesno rijesiti uz pomoc savjeta koje su ti napisali
A to se tice drugog problema, sloila bi se s tim da umjetno bilje nije neko rjeenje niti dobar odabir, jer ne samo da nije posebno lijepo-iako moze biti i vrhunske izrade, umjetno je umjetno, nego ne radi svoju funkciju u akvariju
 
Ok :)
Znam da vjestacke biljke nisu kao prirodne ali ribice koje planiram da ubacim u akvarijum ne idu sa biljkama
zbog toga zelim neke vjestacke.Ipak je bolje i neke vjestacke nego nishta :)
Zanima me josh jedna stvar a tiche se kamenja...
Nashao sam neko kamenje oblika koji zelim ali ne znam da li ono ispusta neke hemikalije i da li moze ici u vodu...Kamenja su iz obliznje sume ako vam ista znachi :) Znam da u vodu ne idu krechnjacke stijene i sl ali kako da znam
da li neki kamen,naravno poslije postupka ciscenja i otkuvavanja moze ici u akvarijum?Ima li neki spisak kamenja ili sl?

hvala unaprijed
 
Ako ne zelis da ubacujes kamenje koje u sebi sadrzi veliki procenat krecnjaka ,uzmi malo sone kiseline (HCl) i malo prospi po kamenu . Ako primetis burnu reakciju (penusanje kiseline) znaj da je visokoprocentni krecnjacki kamen.

Inace , svaki dekor koji ubacujes u akvarijum potrebno je prethodno mehanicki , termicki i hemijski obraditi.
- pod mehanickim podrazumevamo, skidanje prljvstine uz pomoc cetke ili sunndjera i spiranjem vodom .
- termicki podrazumevamo prokuvavanje (minimum 60 min) .
- i na kraju ispiramo u kalijum permanganatu (KMnO4).
 
Krechnjacki kamen ne zelim u aq zbog reakcije ispushtanja shtetnih sastojaka u vodu a ne zbog izgleda.Mozda grijeshim u vezi ovoga? :)
Znachi praktichno svaki kamen moze ici u akvarijum samo ako se
ispostuje procedura koju si naveo?Mislim na pripremu...
Gdje se moze kupiti kalijum permanganat?
 
Mirko, navedeni preparat se zove jos i "hipermangan". Upotrebljava se za konacnu dezinfekciju, cak i u medicini kod nekih koznih oboljenja. Sa vodom pravi crvenkasto -ljubicasti rastvor. U taj rastvor potopis ono sto zelis da obradis.

Kazes da u tvom akvarijumu planiras stanovnike koji ne idu u kombinaciju sa biljkama. Da li su u pitanju ciklidi ili nesto drugo?
 
Da cikidi su u pitanju.
Oscari za sada i ako budem imao srece da nadjem dodao bih
Cichlasoma citrinellum ili Aequidens rivulatus...
Oni unishtavaju biljke a plasticne ne mogu da nadjem,neshto shto sam nashao je bez veze a i preskupo.Zato sam pokusao da se snadjem kod cvjecara :)
Vidio sam jednu imitaciju puzavice koja je super ali eto...ne znam moze li u vodu...
 
Evo josh par pitanja :)
Juce sam nasao par panjeva vrbe,super izgledaju ali jedan je malo progoren
pa me zanima da li smeta to progorelo poslije sve obrade koje ste naveli.Da li
ispusta nesto sto steti i da li uopste da se mucim oko njegove obrade...
Drugo je vezano za pozadinu od stiropora...Kad se sve zavrsi (poznat mi je postrupak) da li da je lijepim direktno za zadnje staklo ili prvo na nesto pa onda na staklo...Ako je zalijepim direktno na staklo kako onda,posle nekog perioda kada odlucim da je skinem,da maknem istu?

hvala i pozdrav
 
Mirko , mislim da bi u buduce bilo dobro ako bi pitanja postavio kao pojedinacne i nezavisne teme, kako bi sto bolje mogli da prodiskutujemo , izlozimo razlicita misljenja i iskustva. Ali dobro... kada si vec postavio sva ta pitanja na jedno mesto, da iznesem svoje misljenje.;)

Na prvo pitanje dacu ti linkovan odgovor jer je vec bilo dosta reci o tome sto pitas tema .

Na drugo pitanje jedino sto mogu da odgovorim kako ja to radim ,znaci iz licnog iskustva. Stiroporske pozadine direktno lepim na zadnju stranicu akvarijuma, a kada treba skinuti (menjati), ciscenje obavljam kao sto sam vec na pocetku rekao , skidanjem skalperom i ziletima zaostalog silikona. Jeste da se traba malo muciti oko skidanja silikona ali tako mi je jednostavnije, nego da lepim na neko parce stakla ili nesto slicno .:)
 
Ok,ja sam bas namjerno stavio pod ovaj topic da ne bih pravio guzvu
pitanjima posto ih imam mnogo :)
Procitao sam ovaj topik i ranije,malo sam istrazivao po forumu :),
ali nisam naisao na ovo shto me zanima.Znam da vrba moze u vodu,znam kako se priprema i kako da je natjeram da potone :) ali ne znam smeta li ako je drvo malo progorelo tj. vidi se da ga je neka vatra dohvatila ko zna kad,pa me zanima da li to smeta da li mora to shto je crno od vatre da se odstrani ili je
dovoljno standardno pripremanje?

tnx. za savjet oko pozadine,mislio sam da cu imati mnogo vise posla ako se stiropor raspadne kada ga budem skidao pa da bude posla i djelova na sve strane :)
 
imam veliki problem sa nalazenjem permanganata (KMnO4)!
nemaju ga ni u bolnici!
postoji li neka alternative ne bih da mi tek prispjele ribice uginu :(
 
Pozdrav Mirko,
Ne znam sto imas problem da nabavis hipermangan. Trebalo bi da ga ima u svakoj apoteci. Pitaj nesto zensko, one uvek imaju skrivenu negde kutijicu hipermangana ili bar znaju gde da ga kupe. A ne pitaj me cemu im sluzi :)
 
hehe tnx eddie :)
samo me zanima,da li posle ispiranja u rastvoru permanganata
slijedi ispiranje pod obicnom vodom i ubacanje u aq ili direktno iz rastvora u aq?
 
Pa mozes ga isprati, trebalo bi. Ne verujem da bi skodilo da ne isperes ali bolje se ne igrati. To je 2 minuta posla.
 
Koncentrovaniji rastvor hipermangana moze da promeni boju drveta. Posebno ako je u pitanju neka svetlija boja u i ako je ono duze vreme bilo ostavljeno potopljeno u tom rastvoru.
Ako si nezadovoljan tim nagorelim delovima, mogao bi da pokusas nekako da to uklonis i dodjes do zdravog dela. Naravno, da takva intervencija ne pokvari izgled tog komada.

Eddie, mislim da zenska populacija nije toliko "vezana" za hipermangan...:ebote: jer koliko znam, on nema neku primenu u kozmetici, a to je domen gde smo mi najobavestenije po pitanju pronalazenja i snalazenja....:mrgreen:
 
Znaci posle obrade toga sto zelim ubaciti u aq samo da umocim u rastvor,ispoerem i stavljam...Ok :)
Ali ja vec 7,8 dana bez uspjeha trazim pomenuti rastvor :(
 
Cekaj...da razjasnimo...
Hipermangan nije u prodaji u obliku rastvora. To je crvenkasto-crni prah od koga ti mesanjem sa vodom napravis rastvor zeljene koncentracije.
U slucaju da ni prah ne mozes nabaviti posalji mi adresu na PP pa cu ti ga poslati postom.